Której partii jest w Polskim Radiu najwięcej? Bez zaskoczenia. Publikujemy wewnętrzny raport

Jacek Gądek
Na antenach Polskiego Radia królują politycy z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Od początku 2016 r. byli obecni przez 400 godzin. Z kolei Platforma przez połowę tego czasu. "Twarda" opozycja w sumie miała jednak tyle czasu co obóz PiS.

Publikujemy wyniki wewnętrznych, bo wykonywanych przez Dział Statystyk i Dokumentacji Programowej Polskiego Radia, pomiarów obecności reprezentantów rożnych partii na antenach PR. Pomiary te obejmują czas od stycznia 2016 r. do marca br.

Obecność formacji politycznych na antenach Polskiego Radia, Marta Kondrusik / Gazeta.pl, Adrian Grycuk / WikipediaObecność formacji politycznych na antenach Polskiego Radia, Marta Kondrusik / Gazeta.pl, Adrian Grycuk / Wikipedia Marta Kondrusik / Gazeta.pl, Adrian Grycuk / Wikipedia

Zestawienie załączono do jednego z pism wysłanych przez zarząd Polskiego Radia do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dokumencie tym podkreślono: - Proporcje udziału polityków w programach mają co do zasady odzwierciedlać liczbę mandatów zdobytych przez poszczególne partie polityczne.

Obecnie klub PiS ma 298 posłów i senatorów. PO: 166. Obecność polityków obu największych formacji faktycznie jest proporcjonalna do liczby parlamentarzystów. Wyraźnie natomiast nadreprezentowany jest klub Kukiz'15, który z 42 stopniał do 29 szabel, ale na antenach PR i tam było obecny przez prawie 140 godzin. Małe kluby Nowoczesnej (22 posłów) oraz PSL-u (18) też - wedle danych PR - miały więcej czasu, niż wynikałoby to z liczby mandatów.

Na antenie Polskiego Radia 24 - to informacyjna antena PR - Kukiz'14 jest obecny niemal tak często jak Platforma, choć jest kilka razy mniejszy niż klub Grzegorza Schetyny. Najbardziej zrównoważona jest radiowa Trójka, na której antenie Platformie niewiele brakuje do wyniku PiS. Z kolei najwięcej czasu antenowego politykom PiS oddaje Polskie Radio 24.

Koalicja rządząca (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie J. Gowina) ma w sumie 400 godzin na wymienionych antenach Polskiego Radia. Z kolei opozycja (rozumiana jako: PO, Nowoczesna, PSL, Unia Europejskich Demokratów) - 398 godzin. Kluby Kukiz'15 oraz Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego formalnie są poza obozem rządzącym, ale w rzeczywistości często wspierają klub PiS, więc nie uwzględniliśmy ich w statystyce jako klubów opozycyjnych.

Zobacz także:

Jacek Kurski: "Nie ma żadnej cenzury w telewizji publicznej. Mamy do czynienia jedynie z psychozą"

Więcej o:
Komentarze (46)
Której partii jest w Polskim Radiu najwięcej? Bez zaskoczenia. Publikujemy wewnętrzny raport
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 26 razy 12

  Dlatego słuchalność poleciała na pysk.

 • wujekdolf

  Oceniono 20 razy 6

  pisiory nie tylko zawłaszczyły tvp, wszystkie media, wincyj, wincyj!

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 13 razy 5

  Korwina nie ma wcale!!! Nie żebym go popierał, ale jednak ma poparcie na poziomie Partii Razem i wyższe od innych obecnych w zestawieniu. To jawna dyskryminacja!

 • marc.pl

  Oceniono 16 razy 4

  Większość Polaków prawie 70% czerpie informacje o życiu politycznym i gospodarczym kraju z TVP i PR a tam rządy PiS to ciągła niekończąca się baśń z krainy tysiąca i jednej nocy. O niepowodzeniach rządu w mediach państwowych zupełnie nic się nie mówi, opozycję przedstawiają jako czyste zło wcielone. Niestety ale ludzie łapią pisowską propagandę bezkrytycznie co właśnie sondaże pokazują.

 • antonikarcz

  Oceniono 16 razy 4

  Przecież to żadne zaskoczenie, tuba propagandowa musi należeć się rządzącym i ich potulnym sługusom.

 • gerardpolak2

  Oceniono 13 razy 3

  Kurski powinien siedzieć za takie pzegięcie i wydawanie w ten sposób publicznych pieniędzy.... jak pisowcy straca władzę a stracą ... pozostanie prawo które zdemolowali ale w taki sposób że będzie ich teraz można wsadzać do kicia za wszystko... he he he... paragraf się znajdzie he he he

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 14 razy 2

  Czy TVP i PR zorganizują wybory Miss PiS?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX