Ziobro komentuje doniesienia ws. sędziego Iwulskiego. "Chcemy przeciąć okres postkomunizmu"

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odniósł się do doniesień o tym, że sędzia Józef Iwulski miał uczestniczyć w latach 80. w wydaniu kilku wyroków na opozycjonistów. Według Ziobry sędzia Iwulski może być "symbolem motywów, jakie legły u podstaw reformy sądownictwa"

Sędzia Józef Iwulski, pełniący obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego, co najmniej czterokrotnie był w składach, które skazywały za działalność opozycyjną w stanie wojennym - podał "Dziennik Gazeta Prawna".

Sędzia poza jedną sprawą innych nie pamięta. Tłumaczy, że zgadzając się na nie liczył, że zostaną zmniejszone na mocy amnestii. Przekonuje, że "zachowywał się przyzwoicie" i "nie ma nic na sumieniu".

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nawiązał na konferencji prasowej do publikacji "Dziennika Gazety Prawnej." Jak stwierdził, sprawa ta pokazuje, jak nieprecyzyjny był Sąd Najwyższy w opisywaniu orzecznictwa sędziów z okresu komunistycznego. Dodał, że postać sędziego Iwulskiego może być symbolem "motywów, jakie legły u podstaw reformy sądownictwa".

- Chcemy przeciąć ten okres postkomunizmu i tych związków, zwłaszcza jeśli chodzi o działania Sądu Najwyższego - oświadczył Zbigniew Ziobro. Według ministra wśród sędziów SN znajdują się podobne życiorysy i doświadczenia, związane ze stosowaniem prawa dla celów represji politycznych. Zbigniew Ziobro wyraził nadzieję, że w nowym składzie Sądu Najwyższego znajdą się wybitni prawnicy, wolni od "obciążeń związanych z poprzednim systemem".

Sędzia Józef Iwulski zastępuje Małgorzatę Gersdorf

Prezydent Andrzej Duda na początku lipca ogłosił, że na mocy ustawy o Sądzie Najwyższym obowiązki I prezesa SN pełni sędzia Józef Iwulski. Osobę tę wskazała, jako swojego zastępcę I prezes SN Małgorzata Gersdorf.

Według ustawy Gersdorf przeszła w stan spoczynku, jednak zdaniem sędzi ustawa o Sądzie Najwyższym nie jest zgodna z konstytucją. Konstytucja zakłada 6-letnią kadencję prezesa SN, a ta w przypadku Małgorzaty Gersdorf kończy się w 2020 roku.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, 3 lipca w stan spoczynku przeszli sędziowie Sądu, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą oni jednak dalej pełnić funkcję, jeśli złożyli stosowne oświadczenie i jeśli zgodzi się na to prezydent. Opinia KRS w sprawie sędziów nie jest dla prezydenta wiążąca. Na ostateczną decyzję Andrzej Duda ma 60 dni. 

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Zgromadzenie Narodowe bez opozycji. Orędzie wygłaszał prezydent Duda

Więcej o:
Komentarze (159)
Ziobro komentuje doniesienia ws. sędziego Iwulskiego. "Chcemy przeciąć okres postkomunizmu"
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 57 razy 41

  Facet, który w normalnym państwie siedział by w pudle wypowiada się na temat sędziów i sądów. Paradne.

 • sailor2016

  Oceniono 50 razy 30

  Może panie Zero najpierw byście swoje szeregi oczyścili z postkomunistycznych kanalii?

 • srv14

  Oceniono 41 razy 27

  To ,że w tych wyrokach sędzi Iwulski zgłaszał zdanie odrębne nie ma żadnego znaczenia bo " ciemny lud i tak wszystko kupi"

 • vitruvius

  Oceniono 27 razy 23

  A kim był tatuś walczącego z komuną i lekarzem, który zrobił co się dało, aby go uratować? Ten postkomunista, zbigniew ziobro, zasługuje na sprawiedliwą karę. Zagłosuję na tych, którzy obiecają, że nie będzie "grubej kreski" po PiS.

 • cleryka

  Oceniono 32 razy 22

  Gdyby dziś powrócił tzw.komunizm,to Ziobro byłby najwierniejszym i najposłuszniejszym aparatczykiem władzy. Obrzydliwy komsomołczyk.

 • kazoon100

  Oceniono 24 razy 20

  Ramię w ramię,z towarzyszami Piotrowiczem o Kryże :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX