"Iustitia" zabiera głos ws. KRS i SN. Krytyka działań Krystyny Pawłowicz i decyzji Andrzeja Dudy

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" wydało krytyczną opinię o "nowej" KRS i zmianach w Sądzie Najwyższym. Organizacja sprzeciwia się m.in. sposobom wyboru sędziów.

W sobotę 14 lipca Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" zorganizowało spotkanie z sędziami i oddziałami stowarzyszenia z całej Polski. Po rozmowach organizacja podsumowała swoje zastrzeżenia do tego, co dzieje się obecnie w polskim sądownictwie.

Krajowa Rada Sądownictwa. Krytyka "Iustitii"

Z żalem obserwujemy obrady organu podającego się za Krajową Radę Sądownictwa, w skład którego wchodzą sędziowie wybrani przez dwa ugrupowania polityczne. Członkowie tego organu, w tym sędziowie, wypowiadają się językiem polityków partii rządzącej

- wskazuje "Iustitia", a jako przykład podany jest przypadek sędzi Marty Kożuchowskiej-Warywody, której "nowa KRS" zablokowała awans. Tak opisuje to organizacja:

Za gorszące i przywołujące skojarzenia z najgorszymi czasami w naszej historii, gdy sądy były w pełni pod politycznym nadzorem, uznać należy rozpowszechnienie wśród członków KRS - z inicjatywy posłanki Krystyny Pawłowicz - listy sędziów, którzy z racji swojego czynnego zaangażowania w walkę o niezależność sądownictwa w Polsce, winni uzyskać negatywną ocenę członków KRS.

Podczas spotkania z KRS w tej sprawie członkini Rady posłanka Krystyna Pawłowicz oskarżała Kożuchowską-Warywodę o to, że ta pojawiała się w PE, KE i TSUE, gdzie opowiadała krytycznie o reformie sądownictwa w Polsce, a także o udział w protestach przeciwko reformom. Pawłowicz mówiła, że sędzia jest na liście osób, które "jeździły do Brukseli nadawać na Polskę".

"Iustitia" o Sądzie Najwyższym

Kluczem do kariery sędziowskiej staje się wyparcie się I Prezesa SN prof. Małgorzaty Gersdorf, która jest nim do kwietnia 2020 r. Ten sam organ negatywnie zaopiniował kilkoro sędziów Sądu Najwyższego, cieszących się ogromnym szacunkiem i autorytetem. Nie mamy zaufania do rzetelności procedury nominacyjnej przed tym organem

- ocenia "Iustitia". Stowarzyszenie jest zdania, że konkursy na stanowiska sędziego Sądu Najwyższego są nieważne. Dlaczego?

"Iustitia" wskazuje, że sama procedura była niekonstytucyjna, a postanowienie prezydenta, które ją zainicjowało nie miało kontrasygnaty premiera. "Tym samym również nieważny będzie wybór sędziów Sądu Najwyższego" - czytamy.

Dziś wysłuchaliśmy głosu sędziów z całej Polski. Wszyscy zgadzają się z powyższymi stwierdzeniami. W najbliższych dniach poinformujemy o naszym stanowisku co do zasadności udziału w takim konkursie, kierując się dobrem Rzeczypospolitej Polskiej i ochroną praw obywateli

- kwituje w swoim komunikacie "Iustitia".

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Małgorzata Gersdorf złożyła sprawozdanie w Sejmie. "Ustawy o SN spowodowały spowolnienie działalności orzeczniczej"

Więcej o:
Komentarze (235)
"Iustitia" krytykuje zmiany w Sądzie Najwyższym i KRS
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 76 razy 42

  Śmieciara kiedyś gloryfikowała ustrój socjalistyczny, dziś dla pełnej michy liże jaja prezesowi. No cóż żarcie jest najważniejsze dla pani "profesor"

 • miszka_szyfman

  Oceniono 55 razy 35

  Tak wyglądają rządy neobolszewików. Tylko zastanówmy się kto nas wpędził w to g...o ?

 • worddesign

  Oceniono 34 razy 22

  Niezależna od reżimu telewizja, a takową jest dzisiaj już tylko TVN powinna, zanim zostanie zamknięta, a jej dziennikarze trafia na bruk albo do więzienia stworzyć dokumentacje zbrodni pisowskich na Polsce.
  Każdy z pisowskich działaczy powinien indywidualnie przed kamerami zostać zapytany czy jest świadomy swojego działania i dobrowolnie, bez przymusu dokonuje dewastacyjnych działań na Polsce. Chodzi o to aby żaden z nich w przyszłości przed sądem nie tłumaczył się, że tylko WYKONYWAŁ ROZKAZY.

 • wujojano

  Oceniono 39 razy 19

  Najbardziej przygnębiające jest, że to, co opisują, jest już w Polsce na tyle rutyną, że wręcz nudzi. Staczamy się po równi pochyłej. Zamykanie nieposłusznych sędziów do więzienia pod spreparowanymi zarzutami to tylko kwestia czasu.

 • worddesign

  Oceniono 20 razy 18

  Dzisiaj jest niedziela z zakazem handlu. Proszę wszystkich katolików o szczere uczestnictwo w nabożeństwie niedzielnym. W programie mszy przewidziano między innymi : Instruktaż oczerniania i donoszenie na sąsiada, kurs pobożnego wybierania banknotów z portfela na tacę, słowo boże na temat prawidłowego i katolickiego stawiania krzyżyka na kartach wyborczych oraz naukę przekazywania bliźnim nienawiści do PO i Nowoczesnej. Proszę także o gorliwą modlitwę za naszego ojca bankiera,pogromcę starych naiwnych bab i dalsze pomnażanie jego konta.Amen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX