"53 dokumenty są autentyczne". IPN umorzył śledztwo w sprawie teczek TW "Bolka"

Nie będzie dalszego ciągu śledztwa ws. podrobienia podpisu na dokumentach umieszczonych w tzw. teczce TW "Bolka". Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że zostało umorzone.

Funkcjonariusze gdańskiej Służby Bezpieczeństwa mieli podrabiać dokumenty na szkodę Lecha Wałęsy, pomiędzy 21 grudnia 1970 roku a 29 czerwca 1974 roku. Jednak prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku uznał, że wskazanego wyżej czynu nie popełniono. Dlatego zdecydował o umorzeniu śledztwa.

Teczka TW "Bolka": 53 autentyki, 6 przeróbek

W trakcie dochodzenia stwierdzono, że 53 dokumenty są autentyczne. Chodzi między innymi o zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, pokwitowania odbioru pieniędzy i doniesienia agenturalne, znajdujące się w teczce personalnej i teczce pracy tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek".

Ponadto prokuratorzy ustalili, że 6 dokumentów zostało przerobionych przez SB. Do doniesień sporządzonych własnoręcznie przez współpracownika funkcjonariusze dopisali słowo "Bolek". Poza tym z jednego z doniesień napisanych własnoręcznie przez "Bolka" został sporządzony odpis, opatrzony przez funkcjonariusza podpisem o treści "Bolek". Podobnie stało się z zapisem z rozmowy przeprowadzonej z tajnym współpracownikiem.

Lech Wałęsa: Materiały z domu Kiszczaka sfałszowane

Śledztwo w sprawie podrobienia dokumentów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa na szkodę Lecha Wałęsy zostało wszczęte w związku z publicznymi wypowiedziami byłego prezydenta. Twierdził on, że materiały odnalezione w domu byłego ministra spraw wewnętrznych PRL Czesława Kiszczaka zostały sfałszowane. 

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Małgorzata Gersdorf złożyła sprawozdanie w Sejmie. "Ustawy o SN spowodowały spowolnienie działalności orzeczniczej"

Więcej o:
Komentarze (230)
"53 dokumenty są autentyczne". IPN umorzył śledztwo w sprawie teczek TW "Bolka"
Zaloguj się
 • mondrian4

  Oceniono 49 razy 27

  No do wuja... W jakim normalnym kraju cos takiego jak IPN prowadzi sledztwa i wydaje wyroki? Pomijam sprawę Wałesy ale co to za cudo co nie jest wymiarem sprwiedliwosci a może spuścić człowieka w niebyt?

 • pe_ro

  Oceniono 45 razy 25

  Wszystkie teczki są autentyczne oprócz tej jedynej TW Balbina czyli Jarozbawa Kaczyńskiego zwanego kartoflem.

 • matylda1001

  Oceniono 36 razy 22

  Tu nie ma co badać, każdy ekspert stwierdzi to, co mocodawca chce usłyszeć, a kto pamięta tamte czasy to zna zasługi Wałęsy dla Polski, to wystarczy.

 • markowski222

  Oceniono 42 razy 22

  Jeżeli już jesteśmy tacy dokładni proponuję IPN- owskie śledztwo w sprawie tw. Balbina, i oczekuję publicznego ogłoszenia wyników.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 35 razy 21

  Instytut poniewierania narodowego niech się lepiej weźmie za teczkę miłościwie nam panującego kacyka Kaczafiego ps. Balbina

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX