Gen. Gocuł o "wielkim wstydzie" za Macierewicza. "Wspominał o Goebbelsie i 1945 roku"

Gen. Mieczysław Gocuł w obszernym wywiadzie dla "Polityki" wspomina okoliczności swojego odejścia z armii. Były szef Sztabu Generalnego mówi o wielkim wstydzie, jakiego doświadczył za czasów poprzedniego kierownictwa MON. "Mnie już brakowało twarzy" - opowiada.

Generał Mieczysław Gocuł w latach 2013-17 był najważniejszym żołnierzem w Polsce, szefem Sztabu Generalnego. Był w grupie blisko 30 generałów i ponad 250 pułkowników, którzy po objęciu kierownictwa nad MON przez Antoniego Macierewicza odeszło ze służby.

"Wypowiedzenie złożyłem 4 lipca 2016 roku, symbolicznie w Dniu Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Szczyt NATO w Warszawie był 8-9 lipca. Nie widziałem już jednak możliwości dotrzymywania słów złożonej przysięgi wojskowej" - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Polityka" gen. Gocuł.

Mnie już brakowało twarzy, żeby wytrzymać wstyd, jaki przynosili moi przełożeni za granicą, niwecząc wysiłek długich lat

- wyznaje generał.

Na pytanie Marka Świerczyńskiego z "Polityki" o największy ze wstydów, gen. Mieczysław Gocuł mówi o dwóch takich przypadkach.

"Fakt, że wyrzucono nas z przedszczytowego spotkania z amerykańskim sekretarzem obrony w Brukseli. Po uścisku dłoni na korytarzu, na tle flag polskiej i amerykańskiej, który później był eksponowany we wszystkich spotach telewizyjnych MON związanych ze szczytem NATO, sekretarz obrony Ashton Carter wszedł do pomieszczenia amerykańskiego, za nim szedł minister i ja - i nam nie pozwolono wejść. Na korytarzu jakiś asystent ministra powiedział: nie ma spotkania, proszę wyjść. Ludzi tam było dość dużo, może setka, cały korytarz. Poczułem się jak zbity pies" - relacjonuje.

A drugi?

To spotkanie z minister obrony Niemiec Ursulą von der Leyen, gdzie minister postawił warunek dalszej współpracy obronnej z Niemcami - rozstrzygnięcie kwestii mniejszości polskiej w Niemczech, która według jego słów nie została załatwiona od drugiej wojny światowej. Wspominał o Goebbelsie i 1945 roku. Zażenowanie pani minister i jej delegacji było nie do opisania. Po tym spotkaniu podszedłem do pani minister, próbowałem łagodzić i zapewniłem, że moim zdaniem to nie jest powszechne odczucie społeczne w Polsce

- mówi wojskowy.

Generał zdradza, że tuż przed swoim odejściem spotkał się prezydentem Andrzejem Dudą, który poprosił go o ocenę stosunków międzynarodowych.

"Odparłem, że nie jestem w stanie powtórzyć mu pewnych rzeczy, bo nie przystoi ich cytowanie przy prezydencie. Spytał, czy chodzi o Goebbelsa i panią von der Leyen. Czyli to doszło do prezydenta innymi kanałami" - wspomina były szef Sztabu Generalnego.

Kadrowe trzęsienie ziemi w polskiej armii. Dochodzi do kolejnych dymisji, prezydent zachowuje spokój

Więcej o:
Komentarze (208)
Gen. Mieczysław Gocuł o "wielkim wstydzie" za czasów Antoniego Macierewicza
Zaloguj się
 • oxnard_m

  Oceniono 112 razy 86

  naprawdę ktoś z was, zwolenników PIS, uważa to za wstawanie z kolan? Wytłumaczcie mi to proszę, bo naprawdę szczerze nie pojmuję.

 • algreg

  Oceniono 94 razy 70

  czy doczekamy momentu posadzenia do więzienia maciarewicza tego pasożyta i szkodnika polskiego państwa?

 • Slovo Doman

  Oceniono 69 razy 55

  Przeczytajcie książkę Piątka ,tam jest czarno na białym dla kogo pracuje Macierewicz. Tam czuć onuce na odległość 20 metrów nawet mając katar.

 • polakadam

  Oceniono 75 razy 45

  Dobrze że takie fakty o Świrynowiczu wychodzą na jaw.
  Kanalia powinna siedzieć w pierdlu. Wiele szkód już Polsce uczynił.

 • frankyy

  Oceniono 57 razy 43

  taki sam wstyd przynoszą wszyscy dworacy Kaczyńskiego, którzy dorwali się do koryta, będą trzymać się tego zębami bo wiedzą, że w normalnych okolicznościach nikt by ich nie zatrudnił w kołchozie do pasania gęsi...

 • szaja25

  Oceniono 62 razy 42

  Każdego dnia czuje takie zażenowanie, jakie czuła pani Ursula, słuchając Polaków, nie tylko pisowców. Macierewicz, to zwykły wieprz bez ogłady i kultury osobistej.

 • Popijajac Piwo

  Oceniono 48 razy 40

  Antoś najlepszym agentem Putany na terenach kondominium kacapsko-watykańskiego...

 • agnrodis

  Oceniono 49 razy 35

  My sie wstydzimy za Macierewicza, Amerykanie wstydza sie za Trumpa!!!! Metody Putina sa bardzo podobne w kazdym kraju.....sadzic na jak najwyzsze stanowisko jak najwiekszego kretyna z problemami psychicznymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX