Sąd uchylił decyzję Kancelarii Sejmu ws. KRS. Muszą ujawnić nazwiska sędziów

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję szefa Kancelarii Sejmu, który odmówił ujawnienia nazwisk sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Stowarzyszenie Sieć Obywatelska - Watchdog Polska zaskarżyło decyzję Kancelarii Sejmu, która odmówiła udostępnienia informacji publicznej. Chodziło o odmowę ujawnienia nazwisk sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS.

Sąd uchylił decyzję Kancelarii Sejmu ws. KRS

Stowarzyszenie poinformowało na Twitterze o wygranej. Wyrok nie jest jednak prawomocny. Kancelaria Sejmu może złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sędzia Andrzej Kołodziej podczas uzasadniania wyroku tłumaczył, że dane sędziów, którzy popierają kandydatów do KRS, nie mogą być utajnione, bo podpisy pod listą poparcia "są związane z wykonywaniem funkcji publicznej, czyli urzędu sędziego".

Utajnione nazwiska sędziów, którzy poparli kandydatów do KRS

W marcu Sejm na podstawie nowelizacji ustawy o KRS wybrał 15 sędziów na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć nazwisk wskazał PiS, sześć - Kukiz'15.

Przed zmianą przepisów członków KRS nie wybierali posłowie, a środowiska sędziowskie.

Zgodnie z nową ustawą o KRS, która weszła w życie w styczniu br., kandydatów do KRS mogła wskazać grupa 25 sędziów lub grupa co najmniej 2 tys. obywateli. W lutym podano listę kandydatów, która zawierała 18 nazwisk.

Wtedy Stowarzyszenie Sieć Obywatelska - Watchdog Polska zwróciła się do Kancelarii Sejmu z prośbą o ujawnienie nazwisk sędziów, którzy poparli zgłoszenia konkretnych kandydatów. Pod koniec lutego Kancelaria odmówiła ujawnienia tych informacji, powołując się na zapisy ustawy, że "Marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości (nazwiska kandydatów - red.), z wyłączeniem załączników". Właśnie w załącznikach są nazwiska sędziów, którzy poparli danego kandydata.

Wedle uzasadnienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, z tego zapisu ustawy o KRS wcale nie wynika, że załączniki powinny być z tego tytułu niejawne.

Sejm wybrał sędziów do KRS. Budka: "Boicie się niezależności sądów. Wprowadzacie jednolitość władzy"

Więcej o:
Komentarze (99)
Sąd uchylił decyzję Kancelarii Sejmu ws. KRS
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 61 razy 47

  Już podaje nazwiska tych sędziów. Jarosław Kaczyński, Jarosław Kaczyński oraz Jarosław Kaczyński.

 • czechy11

  Oceniono 51 razy 39

  No to poznamy towarzystwo wzajemnej adoracji towarzysza Ziobry czyli katokomuchów na usługach PiS reżimu. Mam nadxieje ze znajda się na listach do utraty emerytur po upadku tego bolszewickuego kondominium.

 • vitruvius

  Oceniono 46 razy 38

  Ciekawe, czy to nie okażą się te same nazwiska dla wszystkich, tzn, że 20 - 30 kolesi lub kolaborantów Ziobry to "suweren".

 • sluchaj_bej

  Oceniono 45 razy 35

  Czyli NSA będzie kolejny do przejęcia. Ciekawe kiedy zaczną wymieniać sędziów piłkarskich.

 • tilow3

  Oceniono 42 razy 32

  Można w ciemno obstawiać, że i tak nie ujawnią, bo się odwołają, a instytucje odwoławcze PiS ma opanowane. Żeby nie wyszło na straszenie, bo to już podobno niemodne się stało, ale jedno co można ponad wszelką wątpliwość stwierdzić to to, że podobnie jak teraz to było za Stalina w Polsce. Taka "dobra zmiana".

 • japka_putina

  Oceniono 28 razy 22

  Muszą ujawnić nazwiska sędziów, bo jest wyrok? Chyba ktoś tutaj nie rozumie filozofii systemu, w którym żyjemy. Wystarczy nazwać wyrok opinią grupy postkomunistycznych kolesi i uznać, że nie jest wyrokiem. I co zrobimy takiej Mazurek, czy innej Beacie?

 • pleple.pl

  Oceniono 22 razy 20

  Przyjmuję zakłady:
  - ilu, po ujawnieniu nazwisk, stwierdzi, że nic i w ogóle nie podpisywało?

 • def11

  Oceniono 36 razy 20

  Ku...a ! szybciej z tą reformą sądów !

  prezes

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX