Gersdorf wystąpi przed niemieckim Trybunałem Sprawiedliwości. Jaki: Ma takie prawo

Małgorzata Gersdorf po powrocie z urlopu planuje wystąpić przed Federalnym Trybunałem Sprawiedliwości w Karlsruhe. Zdaniem Patryka Jakiego, "ma takie prawo".

Jak relacjonują dziennikarze TVN24, rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski poinformował, że sędzia Małgorzata Gersdorf po urlopie, na którym przebywa od poniedziałku, wystąpi przed niemieckim sądem. Jej przemówienie w Federalnym Trybunale Sprawiedliwości w Karlsruhe zaplanowane jest na 20 lipca.

ZOBACZ TAKŻE: Myśleliście, że Sąd Najwyższy nie ma wpływu na wasze życie? Te uchwały SN pokazują, jak bardzo się myliliście [7 PRZYKŁADÓW] >>>

Co na to politycy PiS? Pytany o sprawę Patryk Jaki, kandydat na prezydenta Warszawy, odparł na antenie TVN24: Ma (Małgorzata Gersdorf - red.) takie prawo. I dodał: 

Nie mam nic przeciwko również temu, żeby pani prezes Gersdorf, jak już wróci z urlopu, usiadła i porozmawiała z nami o przyszłości sądownictwa w Polsce, w tym też Sądu Najwyższego

O co chodzi w sporze o Sąd Najwyższy?

W związku z obniżeniem wieku emerytalnego dla sędziów SN z 70 do 65 lat (w przypadku kobiet na tych stanowiskach - 60 lat), część z nich przejdzie w stan spoczynku, chyba że złożyli wcześniej wniosek do prezydenta z prośbą o przedłużenie pracy.

Takich sędziów jest 27, ale 16 złożyło wnioski do prezydenta. Zdaniem PiS, zgodnie z ustawą w nocy z 3 na 4 lipca 11 sędziów Sądu Najwyższego w praktyce zakończyło swoją kadencję.

Ta zmiana doprowadziła do sporu o konstytucję. Dlaczego? Zgodnie z zapisanymi w ustawie zmianami z SN powinna odejść I Prezes prof. Małgorzata Gersdorf, choć jej kadencja powinna trwać sześć lat (2014-2020). Tak, jak głosi Art. 183 Konstytucji.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego nie rezygnuje z mandatu

Więcej o:
Komentarze (108)
Gersdorf wystąpi przed niemieckim Trybunałem Sprawiedliwości. Jaki: Ma takie prawo
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 32 razy 14

  Pewnie że ma prawo panie byleJaki bo jest nadal przewodniczącą sądu Najwyższego

 • chi-neng

  Oceniono 27 razy 11

  Nie wiedzialam, ze byle jaki pisowski osiol musi dac Gersdorf przyzwolenie na Jej wystapienie 'tu czy tam'...

 • jego-wysokosc

  Oceniono 21 razy 11

  za słońce i deszcz, za trawę zieloną i za prawo do wypowiedzi dziekujemy ci bylejaki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX