Nie będą mogli kandydować z list PiS-u w wyborach. Ile zarabiają radni w spółkach skarbu państwa?

Prezes PiS-u Jarosław Kaczyński zapowiedział, że radni tej partii, którzy "funkcjonują w spółkach skarbu państwa" nie mają czego szukać na listach partii w nadchodzących wyborach samorządowych. A ile zarabiają samorządowcy w spółkach? Forum Młodych Ludowców podaje swe wyliczenia.

1,6 mln zł – tyle w 2016 i 2017 roku dzięki intratnej posadzie w PGE miał dorobić sobie do pensji małopolskiego radnego Paweł Śliwa z PiS-u. To lider zestawienia, przygotowanego przez Forum Młodych Ludowców, którzy od kilku miesięcy bezlitośnie punktują w sieci to, jak radni partii władzy zarabiają w państwowych spółkach.

Radni PiS-u w spółkach skarbu państwa – ile zarabiają?

Z zestawienia ludowców wynika, że Śliwa to tylko wierzchołek góry lodowej, a w szeregach radnych partii rządzącej nie brakuje takich, którzy pracują w państwowych spółkach. Krzysztof Skóra, dolnośląski radny z obozu „dobrej zmiany”, w KGHM zarobił przeszło 1,3 mln zł. Zarobki w okolicach miliona złotych są tu zresztą częste:

 • 991 tys. zł (Jan Frania, lubelskie, PGE),
 • 861 tys. zł (Zdzisław Filip, małopolskie, Tauron),
 • 803 tys. zł (Grzegorz Muszyński, lubelskie, BGK Nieruchomości),
 • 784 tys. zł (Martyna Wojciechowska, mazowieckie, NBP).

Radni PiS-u w państwowych spółkach zarobili w ostatnich dwóch latach prawdziwe krocieRadni PiS-u w państwowych spółkach zarobili w ostatnich dwóch latach prawdziwe krocie Forum Młodych Ludowców

Gdyby ci samorządowcy chcieli znów kandydować w wyborach, nie będą mogli. W piątek prezes Jarosław Kaczyński ogłosił publicznie, że ci, którzy „funkcjonują w spółkach”, nie będą kandydowali w wyborach samorządowych. Jakie były kulisy tej decyzji?

Jak opisuje „Fakt”, na posiedzeniu Komitetu Politycznego partii 6 lipca dał swoim radnym jasno do zrozumienia: ten, kto bierze udział w skoku na stołki w spółkach skarbu państwa, nie ma co liczyć na miejsce na listach Zjednoczonej Prawicy.

Jarosław Kaczyński: Jesteśmy otoczeni atakami

Z ustaleń „Faktu” dowiadujemy się jednak, że prezes wcale nie był oburzony zachowaniem swoich polityków, nie uznał też tych praktyk za naganne. Zauważył natomiast, że dwie akcje opozycji – #SamiSwoi młodzieżówki PSL-u i „Konwój wstydu” Platformy Obywatelskiej – zaczęły coraz mocniej odbijać się na poparciu PiS-u w regionach. – Jesteśmy tymi atakami otoczeni. Pieniądze – to nimi zajmują się Polacy – miał mówić na zebraniu prezes PiS-u, dodając, że on i jego najbliżsi współpracownicy zazwyczaj nawet nie znają ludzi, którzy dorabiają się prawdziwych fortun w państwowych spółkach.

Są rekordziści, powiedzmy pierwsza piętnastka. Każda z tych osób zarobiła ponad milion złotych w dwa lata. Średnio na jednego radnego z naszej listy przypada 300-400 tysięcy złotych. Na ten moment radni PiS-u „przytulili” 61 mln zł. My dalej weryfikujemy kolejne oświadczenia majątkowe

– opisuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Presse Miłosz Motyka, prezes młodzieżówki PSL i pomysłodawca akcji #SamiSwoi.

Eldorado PiS-owskich radnych ma się lada dzień skończyć. Rozmówcy „Faktu” zdradzają, że w nadchodzących wyborach samorządowych każdy kandydat na radnego – niezależnie od szczebla, na którym kandyduje – ma być dokładnie sprawdzony przez prezesa i Komitet Polityczny partii. Wszystko po to, żeby w następnej kadencji nie było powtórki z rozrywki. Drugi raz Zjednoczona Prawica mogłaby takiej wpadki nie przetrzymać.

– Jarosław Kaczyński nie zdawał sobie chyba sprawy ze skali tego skoku na kasę, jaki jego samorządowcy wykonali – ocenia w rozmowie z AIP Miłosz Motyka. I dodaje: – Po co idzie się do samorządu? Po to, żeby działać w lokalnych społecznościach. A radni PiS-u poszli po to, by dostać nagrodę.

Więcej o:
Komentarze (61)
Radni PiS w spółkach skarbu państwa. Ile zarabiają?
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 29 razy 21

  Ah... to ci z PIS co sie dorwali do KORYTA. :))
  A miało być lepiej i normalniej, więc... na czym niby ma polegać ta zmiana? lepiej kradną? :)

 • sailor2016

  Oceniono 30 razy 18

  Nagle prezesa oświeciło? Ciekawe czy doszedł by do takich samych wniosków gdyby informacje o tym "Bizancjum" nie dotarły by do wolnych mediów i szambo nie rozlało się po całej Polsce? Gdyż jakoś nie kojarzę aby temat był poruszony przez TVPiSS.

 • konfuziussagt

  Oceniono 23 razy 15

  "Jarosław Kaczyński nie zdawał sobie chyba sprawy ze skali tego skoku na kasę"

  Alez doskonale zdawal sobie z tego sprawe,
  tyle ze skok na sady i zapewnienie sobie bezkarnosci troche sie przeciagnelo.
  Jak sie dojarki przycisnie, to wyda sie, ile z tego nadoili dla PARTII.

  To jest tak, jak Icek Salcie namawial na spacer do lasu.
  Salci droczy sie:
  - Icek ty bedziesz tam nastawal na moja cnote.
  - Alez nie, Salci!
  - To po co my tam pojdziemy?

 • strach_sie_bac

  Oceniono 19 razy 15

  Brocha Sz. naprawdę nie kłamała "wystarczy nie kraść", zapomniała dodać "... zamiast tego można doić".

 • sailor2016

  Oceniono 22 razy 14

  Czyli puki co radnych pozostawiamy na posadkach niech się nachłepczą z koryta, a następnie zrobią miejsce dla następnych prosiaków. Gdyż jakoś nie widzę aby były wdrażane mechanizmy, które miały by ukrócić ten proceder, a przecież wystarczy o północy upichcić ustawę, która zakazuje łączenia stanowiska radnego z zasiadaniem w radach nadzorczych spółek skarbu państwa czy pracy w tych spółkach. Przecież mają wprawę w szybkim procedowaniu ustaw, a notariusz z długopisem tylko czeka aby coś podpisać.

 • ar.co

  Oceniono 16 razy 12

  A Kaczyński zrzekł się już 1 300 000, które co roku dostaje ze skarbu państwa na ochronę? Albo przynajmniej zaczął płacić od nich podatki?
  Bo przecież fundusz partyjny pochodzi z budżetu.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 16 razy 12

  A widzieliście kiedyś grabie grabiące od siebie ?

 • pablo_spear

  Oceniono 18 razy 12

  Widze ze glownie w Polsce B sie dorabiaja. Nic dziwnego ze sa tak w tyle. Na wschod od Wisly to juz Azja :) Jak glosuja to tak maja!

 • ks-t

  Oceniono 16 razy 10

  Tyle krzyku o parę milionów. Im się należy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX