Najnowszy sondaż CBOS. PiS nadal zdecydowanym liderem, choć traci. Rośnie SLD

Według najnowszego sondażu CBOS tylko pięć partii znalazłoby się w Sejmie. PiS w badaniu wypada na zdecydowanego lidera z wynikiem 40 proc. poparcia, druga PO ma je na poziomie 16 proc. Najlepiej w badaniu poradziło sobie SLD, dla którego poparcie się zwiększyło, gdy PO i PiS odnotowały drobne straty.

Sondaż CBOS przeprowadzono od 26 czerwca do 5 lipca, a więc w okresie, gdy wystąpił spór o Sąd Najwyższy, a rząd bronił się przed zarzutami Komisji Europejskiej. Centrum Badania Opinii Społecznej upubliczniło wyniki badania w zakresie tych osób, które zadeklarowały udział w wyborach (stanowiły 67 proc. spośród 999 ankietowanych).

Wśród nich 40 proc. chce głosować na Zjednoczoną Prawicę (Prawo i Sprawiedliwość, Porozumienie i Solidarna Polska). Druga w zestawieniu Platforma Obywatelska może liczyć na 16 proc. poparcia, a zamykające podium ugrupowanie Kukiz'15 na 8 proc.

Sondaż CBOS. Pięć partii w Sejmie

Do Sejmu wszedłby też Sojusz Lewicy Demokratycznej (7 proc.) i Nowoczesna (5 proc.). Pod progiem wyborczym znalazły się za to PSL (3 proc.), Wolność (2 proc.) i Razem (0 proc.). W sondażu 15 proc. ankietowanych określiło się jako niezdecydowani.

Sondaż CBOS sprzed dwóch tygodni. Porównanie

Najnowszy sondaż CBOS w porównaniu z poprzednim, opublikowanym przez tę instytucję (także obejmował osoby deklarujące udział w wyborach), wskazuje na drobne spadki poparcia dla PiS, PO i PSL, natomiast wzrost odnotowało SLD.

W badaniu z okresu 7-14 czerwca na Zjednoczoną Prawicę chciało głosować 43 proc. (dwa tygodnie później o 3 punkty procentowe mniej), PO - 17 proc. (spadek o 1 pp.), na Kukiz'15 - 8 proc. (bez zmian), a na Nowoczesną - 5 proc. (bez zmian).

Sojusz Lewicy Demokratycznej od ostatniego sondażu CBOS zyskał 3 punkty procentowe - w poprzednim badaniu był pod progiem (4 proc.), a według nowego mógłby liczyć na 7 proc. poparcia. O 1 punkt procentowy spadło poparcie dla PSL (z 4 proc. na 3).

Więcej o:
Komentarze (203)
Najnowszy sondaż CBOS. PiS liderem, PO druga, rośnie SLD
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 39 razy 19

  CBOS ma to do siebie, że nawet gdyby PiS ogłosił wyjście z UE i przyjęcie rubla, to nadal by przewodnią siłą narodu był :)

 • fajny ptak

  Oceniono 23 razy 17

  Opowiem wam pewną anegdotę.
  W dziewiętnastym wieku we Francji kat miał ściąć głowę pewnemu skazańcowi.
  Kiedy nadeszła ta chwila, kat zwracając się do skazanego, wypowiedział tradycyjną w takich okolicznościach formułę: - Jakie jest twoje ostatnie życzenie?
  Chciałbym powiedzieć kawał
  Powiedz - odrzekł kat
  I skazaniec powiedział dowcip. Wówczas kat tak bardzo się śmiał, że dostał zawału serca i zmarł.
  Egzekucja się odwlekła. Po wielu tygodniach wyznaczono nowy termin wykonania wyroku.
  Kat zwracając się do skazanego, wypowiedział tradycyjną w takich okolicznościach formułę: - Jakie jest twoje ostatnie życzenie?
  Chciałbym powiedzieć kawał
  Powiedz - odrzekł kat
  I skazaniec powiedział dowcip. Kat po jego wysłuchaniu zmarł na atak serca ze śmiechu.
  Wyznaczono kolejny i kolejny i jeszcze kilka terminów egzekucji, bo kolejni kaci – nawet sprowadzeni z ościennych państw - umierali na atak serca ze śmiechu po wysłuchaniu dowcipu skazańca. Skazany już przedłużył sobie życie o kilka lat. Władze więzienne wpadły w panikę. Dowiedziały się jednak, że w Rosji jest bardzo dobry kat. Sprowadzono go.
  Rosyjski kat zwracając się do skazanego, wypowiedział tradycyjną w takich okolicznościach formułę: - Jakie jest twoje ostatnie życzenie?
  Chciałbym powiedzieć kawał
  Powiedz - odrzekł kat
  I skazaniec powiedział dowcip. Kat po wysłuchaniu podniósł topór do góry i ściął głowę skazanemu. Zainkasował zapłatę i wyjechał do Rosji.
  Po roku we francuskich gazetach ukazała się informacja. W ubiegłym tygodniu w Rosji zmarł ze śmiechu na atak serca najlepszy rosyjski kat.
  ---------------
  Życzę sobie i moim rodakom popierającym PIS, by jak najszybciej zrozumieli obecnie rządzących.

 • pawelekok

  Oceniono 14 razy 12

  OK, faszystowskie (a przy tym putinowskie) PiSowskie trolle. Naprawdę macie duzo racji ciesząc się. Najprawdopodobniej wygracie najbliższe wybory. Sam to widzę nie polegając na sondażach tylko obserwując, tfu, rodaków.

  Zbyt wielkie wygodnictwo. Prawie statystyczne zero patriotycznych zachowań. W oglądach spotykanych patriotów jest więcej, ale oni nic nie robia I nie zrobią. Cieszcie się kibole, będziecie rządzić.

  Jakie to smutne, po stuleciach Polska miała szanse na doszlusowanie do śwatwej czołówki, nie tylko poziomem zycia ale I uczestnictwa w najważniejszych zdarzeniach, na własne życzenie zdegenerowała się do poziomu czasów saskich.

 • state77

  Oceniono 20 razy 12

  Na 69 urodziny prezesa powinno być 69% Balbina by się ucieszył.

 • homer101

  Oceniono 30 razy 10

  CBOS i,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, wszystko wiadomo

 • silthor

  Oceniono 16 razy 8

  Uwielbiam to podawanie komu wzrosło, a komu spadło o 2-3 pkt procentowe, gdy wszystko liczono w oparciu o zaledwie ponad 600 respondentów... Jeden punkt procentowy w takim układzie to 6-7 osób.

 • lobuz5

  Oceniono 11 razy 7

  Naprawde 40 % spoleczenstwa w Polsce ma na jeba ne we lbie???

 • miszka_szyfman

  Oceniono 9 razy 7

  Kukiz 15,8 , dobre , dobre....

 • tegepe

  Oceniono 13 razy 7

  Spokojnie, to wyniki proPiSowskiej sondażowni!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX