Rząd Izraela protestuje przeciwko polskiej kampanii w żydowskich mediach. "Konflikt może odżyć"

Władze Izraela oficjalnie protestują przeciwko kampanii prowadzonej przez polski rząd w izraelskich mediach - podaje stacja informacyjna Chanel 10. Chodzi o tekst wspólnej deklaracji obu premierów publikowany na zlecenie polskiego rządu w izraelskich gazetach.

W największych dziennikach w Izraelu ukazała się w czwartek w formie płatnego ogłoszenia wspólna deklaracja premierów Polski i Izraela o stosunkach wzajemnych.
W środę ogłoszenie z pełnym tekstem deklaracji opublikowano na łamach: "Frankfurter Allgemeine Zeitung", "Die Welt", "Le Figaro", "Le Monde", a także "The Daily Telegraph" i hiszpańskiego "ABC".

Teraz okazuje się, że według strony izraelskiej tak szeroko zakrojony sposób informowania o wspólnym stanowisku mógł nie być uzgodniony. Jak podał na Twitterze Barak Ravid, dziennikarz stacji informacyjnej Channel 10 zastrzeżenia do treści deklaracji opublikowanej po hebrajsku ma rząd Izraela. Polska kampania według władz Izraela stanowi naruszenie porozumienia między stronami. A publikacja oświadczenia może na nowo odnowić konflikt między państwami - można przeczytać w tekście opublikowanym na stronie internetowej stacji Channel10.

Kampanią polskiego rządu pochwalił się na Twitterze doradca premiera Andrzej Pawluszek. Napisał, że deklaracja obu szefów rządów została zamieszczona na łamach izraelskich dzienników. "Wspólną deklarację Premierów @MorawieckiM i @netanyahu opublikowały dzisiaj izraelskie dzienniki Yedioth Ahronoth, Haaretz oraz The Jerusalem Post. Fantastyczna inicjatywa Fundacji PKO BP." - napisał  doradca Mateusza Morawieckiego. 

Ostra krytyka Yad Vashem

W czwartek tekst deklaracji skrytykował instytut Yad Vashem.Zdaniem instytutu stwierdzenia zawarte w dokumencie podpisanym przez Mateusza Morawieckiego i Beniamina Netanjahu są niezgodne z aktualną wiedzą historyczną. W opinii badaczy instytutu próba gloryfikacji pomocy udzielonej Żydom przez Polaków i zaprezentowanie jej jako powszechnego zjawiska, jak również próba pomniejszenia roli Polaków w prześladowaniach Żydów, są nie tylko sprzeczne z prawdą historyczną, ale także są wymierzone w pamięć o bohaterstwie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Premier Morawiecki i Netanjahu we wspólnej deklaracji

Podpisana pod koniec czerwca przez premierów Polski i Izraela deklaracja dotyczy między innymi wspólnego wyjaśniania polskiej historii. Zapisano w niej, że określenie "polskie obozy zagłady" pomniejsza odpowiedzialność Niemców za zbudowanie tych obozów. Sygnatariusze odrzucili też działania ukierunkowane na winienie Polski za zbrodnie niemieckich nazistów i ich współpracowników. Poparto również wolność badań historycznych. Oba rządy potępiły też antysemityzm i zapowiedziały wspólne zaangażowanie przeciwko wszelkim jego formom, a także przeciwko antypolskim stereotypom.

Mateusz Morawiecki podpisał deklarację premierów Polski i Izraela

Więcej o:
Komentarze (430)
Rząd Izraela protestuje przeciwko polskiej kampanii w żydowskich mediach
Zaloguj się
 • szaja25

  Oceniono 114 razy 46

  W całej okupowanej Europie mordowano Żydów, prawie we wszystkich państwach, a dzięki orłom pisowskim od ustawy IPN,a teraz wszyscy na całym świecie wiedzą, że tylko tak czyniono w Polsce.

 • kemor234

  Oceniono 95 razy 41

  PIS jest coraz słabszy ...
  Niknie w oczach. Konflikt za konfliktem ...
  A oni ciągle: zwycięstwo, zwycięstwo ...
  Od tych "zwycięstw" to już ich pewnie tyłek boli.

 • fakiba

  Oceniono 70 razy 26

  Wyskoczyli z tą "reklamą" Polski jak diabeł z pudełka , jeszcze im się to czkawką odbije

 • farsizm

  Oceniono 40 razy 14

  Hurrrraaaaaaa !!! Udało nam się WYCIIISZYYYYĆ tąąąąą żenująąąącąąąąąą sprawwwęęęęęę !!!!!

 • krynolinka

  Oceniono 39 razy 11

  Wygląda na to, że PiS uwierzyło we własną propagandę.
  Propagandę sukcesu.

 • def11

  Oceniono 37 razy 11

  Jak widać z porozumienia wygaszającego konflikt nie są zadowoleni radykalni po obu stronach.

 • jan3211

  Oceniono 9 razy 9

  Te dwa kraje Izrael i Polska znajduja się daleko od siebie , są suwerenne , więc niech pozostaną suwerenne i niech o sobie zapomną na jedno pokolenie, a potem pod konec XXI wieku może się dogadają.

 • pm76

  Oceniono 22 razy 8

  Nie no kabaret :) władze Izraela protestują przeciwko publikacji deklaracji w gazetach :))) To po "kiego grzyba" ją negocjowali i podpisywali ? Czy może miała być ona tajna ? Jeżeli tajna, to po co cała ta Deklaracja ? Oni są niepoważni deklaracja została uzgodniona przez przedstawicieli obu Rządów i podpisana przez Premierów obu Państw ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX