Instytut Yad Vashem i izraelski minister krytykują deklarację Polski i Izraela. "Dokument to hańba"

Zdaniem instytutu stwierdzenia zawarte w dokumencie podpisanym przez Mateusza Morawieckiego i Beniamina Netanjahu są niezgodne z aktualną wiedzą historyczną. Deklarację bardzo ostro ocenił także izraelski minister nauki. "To hańba i przywracanie kłamstw" - napisał.

W opinii badaczy instytutu próba gloryfikacji pomocy udzielonej Żydom przez Polaków i zaprezentowanie jej jako powszechnego zjawiska, jak również próba pomniejszenia roli Polaków w prześladowaniach Żydów, są nie tylko sprzeczne z prawdą historyczną, ale także są wymierzone w pamięć o bohaterstwie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Podpisanie deklaracji przez premierów Polski i Izraela nastąpiło tuż po przyjęciu przez polski parlament nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Wykreślono z niej zapis mówiący o odpowiedzialności karnej do trzech lat więzienia za przypisywanie "wbrew faktom" narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za "zbrodnie nazistowskie popełnione przez niemiecką III Rzeszę". Zdaniem Yad Vashem, wykreślenie tego zapisu nie zmienia wymowy całej ustawy, która - jak twierdzi instytut - może utrudniać badania historyków i wpływać na pamięć o Holokauście.

Korespondent Haaretza Ofer Aderet zwraca uwagę, że wspólna deklaracja zawiera "historyczne zniekształcenia".  


Yad Vashem odrzuca również w oświadczeniu próby zestawienia zjawiska antysemityzmu z "antypolonizmem". "Choć powinniśmy położyć kres używaniu mylącego i nieprzemyślanego stwierdzenia >>polskie obozy śmierci<<, użycie takich pojęć jak >>antypolonizm<< jest anachroniczne i nie ma nic wspólnego z antysemityzmem" - czytamy w oświadczeniu instytutu.

Minister Izraela ostro reaguje na oświadczenie ws. ustawy o IPN

W ostrych słowach oświadczenie premierów Polski i Izraela skomentował również izraelski minister edukacji, Naftali Bennett. W tweecie, który cytuje Bartosz Węglarczyk z Onetu, polityk napisał, że dokument jest "hańbą i przywracaniem kłamstw, a także szkodzi on pamięci o Holokauście". Dalej stwierdził:

"Oświadczenie opisuje rzekome systematyczne działania rządu polskiego na uchodźstwie i innych Polaków, w celu pomocy członkom narodu żydowskiego. Zapis ten nie jest zgodny z rzeczywistością. Polskie działania były nieliczne i nie miały charakteru centralnego"

Zdaniem Bennetta dokument jest "hańbą i przywracaniem kłamstw, a także szkodzi on pamięci o Holokauście". Minister stwierdził, że Polacy dużo częściej zdradzali Żydów niż im pomagali, a oświadczenie premierów "rzadkie przejawy życzliwych przenosi na cały naród". 


Deklaracja Polski i Izraela dotyczy między innymi wspólnego wyjaśniania polskiej historii. Zapisano w niej, że określenie "polskie obozy zagłady" pomniejsza odpowiedzialność Niemców za zbudowanie tych obozów. Sygnatariusze odrzucili też działania ukierunkowane na winienie Polski za zbrodnie nazistów i ich współpracowników. Poparto również wolność badań historycznych.

CZYTAJ TEŻ: Negocjator Netanjahu drwi z Polski ws. IPN: Wycofali się z podkulonym ogonem, nie dostali nic w zamian

Więcej o:
Komentarze (142)
Instytut Yad Vashem skrytykował wspólną deklarację premierów Polski i Izraela
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 36 razy 8

  Sądząc po reakcji suwerena pisowskiego, to Poręba i Legutko powinni dostać całodobową ochronę rządową. I to natychmiast.

 • 3miastowy

  Oceniono 19 razy 7

  oswiadczenie YadVashem z nauka i rzetelna historia nie ma nic wspolnego. Ot chocby dlatego, ze w calym tym zalosnym oswiadczeniu nie ma informacji o tym, ze w tylko w okupowanej Polsce za pomoc Zydom grozila kara smierci dla pomagajacego i calej jego rodziny. Skoro pomijaja tak fundamentalna informacje, to reszty tego zalosnego oswiadczenia nie ma co czytac, tekst z jad z waszem zasluguje jedynie na to by trafil do smietnika.

 • iksis

  Oceniono 49 razy 7

  ,,Miejscowi Żydzi garneli się tłumnie do szeregów sowieckiej milicji i NKWD, i wraz ze swoimi zwolennikami, brali udział w wyłapywaniu polskich żołnierzy, działaczy i studentów, którzy zgłosili się do obrony miasta (…). Były serie egzekucji w całym Grodnie. Żydzi wrzeszcząc wskazywali Sowietom uciekających Polaków.”
  Mark Paul
  ,,Wjazd do Chełma czołgów radzieckich przez przystrojone bramy z kwiatów itp., wykonane przez Żydów (…) Żydów opanowała euforia. Nagle wszyscy Żydzi, od wyrostków do lat około 40, maja opaski czerwone na rękach. Prawie wszyscy uzbrojeni w karabiny, pałki, bagnety, noże (…). Byliśmy świadkami jak zgraja, około 14-15 wyrostków żydowskich, zaatakowała młodego żołnierza na ulicy (…). Każdy Żyd chciał mieć swój udział w mordzie (…)”
  Michał Ławacz (świadek wydarzeń)

 • Oceniono 22 razy 6

  Nigdy nic nie mialem do żydów i panstwa Israel. Zawsze wspieralem i bralem strone israelska w ich konflikcie ze swiatem arabskim i palestynczykami . Ale ostatnio zaczynaja mnie b.mocno wqrwiac swoimi zachowaniami i podjezdzaniem nam na kazdym kroku. Qrwa weżcie sie za Litwinów ,Łotyszy ,Estonczyków ze o Ukraincach nie wspomne bo to oni mordowali was tysiacami w ramach zorganizowanych formacji waffen ss. Nikt nie twierdzi ze w Polsce nie bylo szmalcownictwa i mordowania Żydów .zarowno w trakcie wojny jak i krotko po jej zakonczeniu. Ale nie byly to zadne dzialania masowe czy tez usankcjonowane przez "panstwo podziemne" - ot zwykła bandyterka ,lumpenprole i wiesniactwo ktore wlasnego rodaka za pare zlotych potrafilo zabic i obedrzec z ciuchów i butów. Nie jestesmy nazistami i ciagle pretensje pod adresem Polski i Polaków zaczynaja robic sie mocno wqrwiajace .Kto sieje wiatr ten zbiera burze. Narod polski jako calosc nie moze byc w nieskonczoność opluwany przez pewne zydowskie kregi manipulujace opinia publiczna na calym swiecie. Ustawa IPN-u byla idiotyzmem ale to co obecnie robi Yad Vashem prosi sie o wiązanke pod ich adresem.

 • prochdast

  Oceniono 16 razy 4

  Kto broni żydom czy ludziom czującymi związek z Izraelem wracać do Izraela? jak was tu nie lubią ? a może sami żydzi syjoniści podsycają konflikt dla kasy ,pracowałem jako przewodnik tylko grup izraelskich uczniów są straszone przez ochroniarzy ze Polacy tylko czekają żeby ich atakować dopiero po paru dniach dzieciak widziały ze polska to normalny kraj a ochrona to tylko duży biznes i są robieni w wała przez swoich ...smutno na to patrzeć

 • janptak

  Oceniono 16 razy 4

  Pozdrawiamy naród palestyński i życzymy im licznych sukcesów. Im więcej sukcesów Hesbollahu, tym mniej gudłajów ma siłę szczekać na nas.

 • japiota

  Oceniono 26 razy 4

  Brawo PiS.
  W końcu ktoś zastopował tę kłamliwą żydowską propagandę.
  Chciałbym w końcu usłyszeć przeprosiny za wyczyny żydowskich zbrodniarzy typu Morel, Berman i tysiące innych ubeków.

 • Paul S

  Oceniono 24 razy 4

  Dziękujemy instytutowi Yad Vashem za udowodnienie, że antypolonizm to realne zjawisko.
  Na pewno nie chcę usprawiedliwiać żadnego szmalcownika czy kolaboranta. Aniołków nie ma, Polacy tylko nad Anglią lepiej od innych latali. Ale chciałbym zwrócić uwagę na przykład na to, że póki Niemcy płacili Izraelowi i grzecznie się płaszczyli, Izrael i instytut Yad Vashem przymykali oczy na to, że niemieckie prawo chroniło zbrodniarzy wojennych, aż wszyscy wylądowali razem z Fuehrerem tam, gdzie jest ciepło, pachnie smażonymi kiełbaskami i mogą do woli robić to, co lubią najbardziej, czyli drzeć się bez sensu. Dopiero dla niejakiego Demianiuka prawo zmienili, bo, zdaje się, nie miał dziadziunio koneksji.
  Izrael to też nie nieszczęśni Żydzi w Auschwitz, to nuklearne regionalne mocarstwo, które tych Żydów używa w celach propagandowych, żeby ich cierpieniem zawrzeszczeć wszystkich, którzy krytykują kolonialne ambicje w Palestynie, gdzie kopiuje politykę Wehrmachtu w Polsce, wiedzione rasistowską ideologią powstałą równolegle z nazizmem. A w przeciwieństwie do wszelkich zbrodni Polaków, jest to polityka państwowa, prowadzona przez demokratycznie wybrany rząd. I w przeciwieństwie do wszelkich zbrodni Polaków, Izrael nie może wymówić się chorym duchem czasu lub nieznajomością historii.
  Słowem, czy instytut Yad Vashem mógłby przestać promować polski antysemityzm? Uzależnianie osobistego charakteru od narodu czy rasy jest takie durne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX