Mateusz Morawiecki w Strasburgu pytany o zakucie Władysława Frasyniuka. "Chyba niepotrzebne"

- Mój osobisty pogląd jest taki, że zakucie w kajdanki Władysława Frasyniuka chyba było niepotrzebne - ocenił Mateusz Morawiecki. Pytany o sposób, w jaki doprowadzono do prokuratury byłego opozycjonistę, opowiedział też o latach 80.

Władysław Frasyniuk został oskarżony o naruszenie nietykalności cielesnej policjantów podczas blokady miesięcznicy smoleńskiej. Zarzut postawiono w prokuraturze, gdzie Frasyniuka doprowadzono z samego rana w kajdankach. O tę sprawę zapytano premiera Mateusza Morawieckiego podczas konferencji prasowej w Strasburgu. - Powiedział pan, że troszczy się o działaczy "Solidarności", a Władysław Frasyniuk został potraktowany jak pospolity przestępca, zakuty z tyłu w kajdany. Tak się przewozi najgorszych bandytów - mówił przedstawiciel mediów obywatelskich.

"Zakucie było niepotrzebne"

- W latach 80. chodziłem ze znaczkiem w klapie "Uwolnić Władka", to właśnie było o Frasyniuku. I zostałem za to niejednokrotnie pobity - przyznał Morawiecki.

Mój osobisty pogląd jest taki, że zakucie w kajdanki chyba było niepotrzebne wobec pana Władysława Frasyniuka. Natomiast jego przesłuchanie w związku z tym, że zakłócał demonstrację, [było zasadne - red.]. Nie powinno mieć miejsca zakłócanie demonstracji. Wszyscy obywatele są równi wobec prawa, dlatego nastąpiło przesłuchanie, a nie aresztowanie, jak źle poinformowany parlamentarzysta tutaj powiedział

- ocenił polski premier. Przypomnijmy - warszawski sąd uznał, że zastosowanie wobec Frasyniuka kajdanek było "bezprawne, niedopuszczalne i bezzasadne".

Wszyscy po stronie PiS

Morawiecki mówił też o swoich dawnych towarzyszach. - Wszyscy moi koledzy z "Solidarności Walczącej", twardo walczący przeciwko komunie, prawie wszyscy, 97 proc. są cały czas po stronie walki o dobry wymiar sprawiedliwości, czyli po naszej stronie - mówił Morawiecki i dodał, że w "szeroko rozumianej" "Solidarności" są osoby przeciwne jego formacji. 

Premier prosił też, by zwrócić uwagę na dysproporcję między PiS, a poprzednimi rządami. - Ile osób przesiedziało w areszcie w czasach naszych poprzedników w ogóle bez sądu, bez żadnej sprawy, ile osób było zatrzymywanych, jak tajna służba biła demonstrantów, jak strzelano z kul gumowych do robotników w Jastrzębiu. Bardzo mocno wskazuje na to, że dzisiaj zachowujemy po prostu równość wobec wszystkich - przekonywał.

"Protestujący mają się świetnie"

Jeżeli jest jakieś przewinienie, to musi być wyjaśnienie, musi być jakaś sprawa, ale jestem ostatnim, który by postulował, żeby ktokolwiek nie mógł protestować. Wręcz przeciwnie - wszyscy protestujący mają się świetnie. Kiedy blokują na siłę legalną demonstrację, to należy się jakieś wyjaśnienie, ale tam też nikomu włos z głowy nie spada

- podsumował Mateusz Morawiecki.

Więcej o:
Komentarze (202)
Morawiecki w Strasburgu był pytany o zakucie Władysława Frasyniuka. Odpowiedział szczerze
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 81 razy 67

  Morawiecki za młodu rzekomo walczył z komuną, a teraz ją na chama wprowadza z powrotem, ubogaconą jeszcze elementami nazizmu. Ja to się nazywa, panie doktorze ?

 • barakuda62

  Oceniono 68 razy 54

  Kiedyś nosił "UWOLNIĆ WŁADKA" dziś z przyjemnością i nawet bez kajdanek postawiłby go przed obliczem Piotrowicza ten opozycjonista od siedmiu boleści :/

 • mariak94

  Oceniono 56 razy 50

  ....niech ten idiota wreszcie zamilknie,znalazl sie bojownik ile ty milaes w tym czasie lat chloptysiu

 • kataryniarski

  Oceniono 57 razy 43

  Chyba...

  Komuchy nie dojechały Frasyniuka, Balbina na niego nie potrafił skutecznie donieść, to po 30 latach go dorwali! Przypadek? Nie sądzę...

 • tomco.z.lodzi

  Oceniono 43 razy 37

  kutafon powiedział, że Frasyniuk był poproszony o wyjasnienia.
  nie dodał, że poprosili w kajdankach o 6 rano

 • martha.wise

  Oceniono 51 razy 35

  W 1982 roku uważałam 97% członków Solidarności Walczącej za debili. Te 3% pozostałe to była ruska agentura. Nie było ich dużo bo do manipulowania debilami można wysyłać przeszkolonych ćwierćinteligentów.

  Czas płynie debil pozostaje debilem.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 40 razy 34

  to znamienne, że pic nienawidzi Frasyniuka... bo to komuchy rodem z prlu! i wtedy i teraz ciągają człowieka za poglądy, przekonania, obronę praw!

 • jndy

  Oceniono 37 razy 31

  Zakucie było niepotrzebne? Chyba ma rację. Jak będzie postępowanie karne w sprawie bredni pana Matołusza , oczerniania przez niego Polski i wyrządzonych krajowi szkód, to należy bezwzględnie zrezygnować z zakuwania. Wystarczy zatrzymanie pana Matołusza M. o szóstej rano.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX