Protesty w obronie Sądu Najwyższego i Małgorzaty Gersdorf. Skandowano: "Hańba", "Wolne sądy"

W kilkudziesięciu polskich miastach we wtorek wieczorem odbyły się protesty w obronie sądów i pierwszej prezes Sądu Najwyższego, Małgorzaty Gersdorf. - Musimy pokazać światu i Europie, że ten rząd to chwilowa przypadłość. To nie jest Polska - powiedziała podczas protestu w Warszawie aktorka Dorota Stalińska.

- Małgorzata Gersdorf od środy przechodzi w stan spoczynku - poinformował prezydencki minister Paweł Mucha po spotkaniu Andrzeja Dudy z pierwszą prezes Sądu Najwyższego we wtorek po południu. Mucha dodał, że obowiązki Małgorzaty Gersdorf ma pełnić sędzia Józef Iwulski.

Informację tę potwierdził rzecznik SN. Dodał jednak, że chodzi o pełnienie obowiązków "podczas nieobecności" prof. Gersdorf, która w środę zamierza pojawić się w pracy. 
- Jeśli nie będzie mogła wejść do budynku, być może uda się na urlop. Ma go dużo do wykorzystania - powiedział w „Faktach po Faktach” rzecznik SN Michał Laskowski.

Protesty w polskich miastach w obronie Sądu Najwyższego i prof. Gersdorf

Wieczorem w kilkudziesięciu polskich i zagranicznych miastach odbyły się protesty przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości autorstwa PiS. Demonstranci protestowali przed budynkami organów władzy sądowniczej pod hasłem "Wolne sądy". Protestowano m.in. w: Krakowie, Olsztynie, Brzesku, Koszalinie, Słupsku.
Największe zgromadzenie odbyło się w Warszawie. Wśród przemawiających była m.in. aktorka Dorota Stalińska.

Rok temu staliśmy tu murem, wierząc, że nasza tu obecność sprawi, że ten rząd dziwnych ludzi pójdzie po rozum do głowy. Nie poszedł. (…) Dzisiaj jesteśmy tutaj, że nadal musimy pokazać też światu i Europie, że ten rząd to chwilowa przypadłość, to nie jest Polska. Chcemy żyć w demokratycznym kraju, gdzie człowiek człowiekowi człowiekiem, a nie wilkiem, który patrząc w oczy kłamie, a potem nóż wbija w plecy chyłkiem. Nasz rząd postanowił być tym wilkiem. Ale my na to nie pozwolimy

- powiedziała Dorota Stalińska. Tłum zaczął skandować do sędziów: „Jesteśmy z was dumni”.

- Mówią do nas targowica ludzie, którzy inaczej niż my pojmują patriotyzm. Stoimy tu w imię konstytucji i niezawisłych sądów. Nie tylko dla nas, ale i dla naszych przeciwników politycznych – powiedział z kolei Paweł Kacprzak z Obywateli RP.

W Warszawie przemawiała też m.in. sędzia Anna Korwin-Piotrowska z Opola. Powiedziała, że niedługo po tym, jak była na protestach w grudniu, dostała faks z decyzją o odwołaniu jej z funkcji wiceprezesa sądu w Opolu. Zgromadzeni zaczęli krzyczeć "hańba".

 

- Ustawa nowelizująca SN używa słowa "dyscyplinarny" prawie 600 razy. To jest ustawa represyjna - powiedziała w Warszawie adwokat Paulina Kieszkowska-Knapik. Z kolei jeden z przemawiających w Warszawie sędziów: - Kogo ma się bać pierwsza prezes Sądu Najwyższego? Jednej ze stron postępowania? - powiedział.

Kolejny protest odbędzie się w środę - o godzinie 8 rano przed siedzibą Sądu Najwyższego w Warszawie.

'Mam czas i chęci, ale jeżeli chodzi o prawo to ja mogę doczytać'. Tak wybierano ławników do Sądu Najwyższego

Więcej o:
Komentarze (194)
Protesty w obronie Sądu Najwyższego i Małgorzaty Gersdorf
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 38 razy 20

  I jeszcze dla przypomnienia tekst z wczoraj, ciągle aktualny:

  Powiem tak: żadna grupa zawodowa nie jest idealna, sędziowie też nie są idealni, ale jest jedna grupa zawodowa pogardzana przez Polaków szczególnie: to są politycy.
  A wśród nich najbardziej pogardzani są politycy PiS (pamiętacie nagrody co "się należały", pamiętacie kilkadziesiąt tys. zł na kosmetyczkę Szydło, pamiętacie debilną ustawę o IPN odszczekiwaną pod stołem ostatnio, pamiętacie co oni wygadywali o niepełnosprawnych ... - a to tylko ostatnie przykłady z całej powodzi chamstwa i głupoty w wykonaniu PiS).

  No a kto ma teraz rządzić sądami ...? Tak, bingo - politycy PiS.

  Tym sposobem najbardziej godne pogardy, często przestępcze, towarzystwo w Polsce próbuje sobie zapewnić bezkarność za własne przekręty.

  To raz. A dwa: pisowska mafia próbuje sobie przy okazji zapewnić też możliwość zafałszowania wyników przyszłych wyborów, gdyby Polacy zechcieli odsunąć tą bandę od władzy.

  Kto kontroluje SN, ten decyduje o ważności/nieważności wyborów.
  No to teraz pytanie za 100 punktów, w oparciu o dotychczasową działalność PiSu i o standardy, które ta partia już pokazała : czy jeśli PiS będzie miał do wyboru:
  a) sfałszować wyniki wyborów
  czy
  b) zaryzykować odsiadkę w więzieniu czołowych polityków PiS,

  i będzie możliwość w miarę bezkarnego fałszerstwa (a będzie, jeśli w SN będą partyjni nominaci PiSu) , to co wtedy wybierze PiS ? Wybiorą odsiadkę dla kierownictwa PiS, czy fałszerstwo ?
  No właśnie...
  Jaki jest PiS - każdy widzi. Odpowiedź na to pytanie jest oczywista.
  No to do zobaczenia jutro pod SN.

 • tomtg123

  Oceniono 39 razy 19

  Wczoraj było w Warszawie trochę ponad tysiąc osób. Dziś, na moje oko, około 10 razy więcej - właśnie wróciłem do domu.
  Ciekaw jestem jutrzejszego wieczoru.

 • alima.zgali451

  Oceniono 30 razy 16

  Na tym portalu zostały już chyba same pislamskie plujki ale jakoś między sobą nie dyskutują tylko wylewają nauki kościoła czyli katolicką żółć:)

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 34 razy 14

  Jarosławie Kaczyński, Ty człowieku opanuj się,bo nie warto mścić się na zdolniejszych,lepszych. Rykoszetem ta broń wróci .Wróć człowieku do szpitala,a potem do sanatorium.

 • winku

  Oceniono 30 razy 12

  A ja ciągle się zastanawiam, czy rządzący teraz dają sobie sprawę, że będą rozliczeni z tego, co teraz robią.
  I czy wiedzą, jak skończyli dygnitarze takich reżimów jak np. Rumunia przed '89?
  Czy wiedzą, jak wyglądały ostatnie chwile Stalina...
  Jak odchodził Beria?
  Bo rewolucje, to bardzo niebezpieczne wydarzenia. Dlatego warto przestrzgać konstytucji i szanować tak swoich jak i opozycję. Trzymać się granic prawa. A prawo to konstytucja. Najwyższe prawo. Za złamanie najwyższego prawa jest najwyższy możliwy prawnie wymiar kary.
  A w prawie wkrótce pojawi się przepis o zbrodni konstytucyjnej.

 • lodzermensz1

  Oceniono 29 razy 11

  Banda Pawełka i Jenota na posterunku. Próba generalna przed wyborami trwa. W sejmie Ast trzykrotnie przeprowadza głosowanie - aż do skutku. Na forum zaczyna się nabijanie punktów trollni. Komentarzy naprodukowali 20 pod 7 nickami. Wszystkie napisały dwie osoby...
  Dobrze, że trollnia przestała już udawać, że to jest jakaś demokracja. Coraz częściej przyznają, że demokracji nie lubią i marzy im się putinizm w wersji nadwiślańskiej.

 • magiadomowa

  Oceniono 20 razy 10

  Mam nadzieję, że to już koniec tej chwilowej przypadłości, jaką jest PIS. Wywracają wszystko do góry nogami, niszczą i ośmieszają nasz kraj. Rządy prostaków.

 • 0ya

  Oceniono 20 razy 10

  ha ha ha, jak pis pod ścianą to dorzuca do pieca na †roli.
  strasznie was gamonie dużo dzisiaj.
  na nowogrodzkiej w pory narobione jest.

 • farsizm

  Oceniono 25 razy 9

  Całe środowiska prawnicze, w każdym razie to niezdemoralizowane, jak towarzyszka Przyłębska, jasno wypowiada się przeciw łamaniu prawa i konstytucji. NIKT się nie boi Don Pedro Piotrowicza ani krakowskiego psa, ani niezłomnego narciarza, ani zgorzkniałej napoleonki z Żoliborza. Dni tych kreatur są policzone. Suweren się was nie boi, więc bójcie się...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX