Rząd "na razie stoi na stanowisku", że ma rację. Rzeczniczka mówi o "niepotrzebnej dyskusji"

Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski procedurę ws. Sądu Najwyższego, ale rząd zdaje się specjalnie tym nie przejmować. - Na razie stoimy na stanowisku, że to my mamy rację - powiedział szef MSZ.

Komisja Europejska wszczęła wobec Polski postępowanie o naruszenie unijnego prawa przeciwko Polsce za ustawę o Sądzie Najwyższym. Polskie władze otrzymały pismo z zarzutami wobec ustawy. Procedura może zakończyć się pozwem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Swoją opinię na ten temat szef MSZ przekazał w rozmowie z dziennikarzami. - Na razie stoimy na stanowisku, że to my mamy rację i że rozstrzygniemy ten spór z KE na naszą korzyść - powiedział Jacek Czaputowicz.  - Będziemy dowodzić przed Trybunałem Sprawiedliwości, że ta kwestia leży w kompetencji sądownictwa w poszczególnych państw członkowskich. Dlatego uważamy uzasadnienie ze strony Komisji za niewłaściwe - przekonywał minister spraw zagranicznych. 

- Jesteśmy spokojni, oczekujemy na decyzję. Jeżeli decyzja zostanie orzeczona to oczywiście później jest kwestia jej zastosowania, będziemy się zastanawiać na ten temat. Jak do tej pory Polska zawsze realizowała orzeczenia UE, jak choćby w wypadku decyzji dot. wstrzymania wycinki Puszczy - mówił.

Rząd odniesie się "do rozumowania Komisji"

Więcej o punkcie widzenia rządu powiedziała na briefingu jego rzeczniczka Joanna Kopcińska. Przekonywała, że Komisja obecnie prowadzi około 1300 podobnych spraw. Zapewniła, że rząd w ciągu miesiąca, czyli w terminie określonym przez KE, "odniesie się do rozumowania Komisji". 

My przeprowadziliśmy reformę szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości w Polsce, ponieważ oczekiwali tego od nas Polacy. Wywiązujemy się z naszych zobowiązań, dokonując trudnych zmian, bo nie podjął się ich żaden poprzedni rząd przez wiele, wiele lat. Stąd być może tak trudne to jest do zrozumienia przez naszych partnerów w Unii

- mówiła dziennikarzom rzeczniczka rządu. Jej zdaniem "jeżeli nie jest się obywatelem danego kraju, nie doświadczyło się jego historii na własnych barkach", to trudno zrozumieć, dlaczego reforma była tak ważna i oczekiwana.

"Nie byłoby niepotrzebnej dyskusji"

Joanna Kopcińska stwierdziła, że to Polacy "chcieli, żeby sądy wydawały sprawiedliwe wyroki, żeby procesy przebiegały szybko, sprawnie i uczciwie". Jednocześnie dodała, że "nie generalizuję, bo w każdym środowisku są osoby, które jak jedno zgniłe jabłko w koszyku może rzutować na całość".

Nie oceniamy pojedynczych przypadków, mówimy o zmianie takiej, której trzeba było dokonać dużo, dużo wcześniej. I gdyby tego dokonano, to dziś nie byłoby niepotrzebnej dyskusji. Mówię "niepotrzebnej", bo jesteśmy przekonani o konieczności wprowadzenia tych zmian, jesteśmy przekonani o tym, że praworządność w Polsce ma się dobrze i należało tego dokonać właśnie w trosce o nią

- podsumowała rzeczniczka rządu. 

'Mam czas i chęci, ale jeżeli chodzi o prawo to ja mogę doczytać'. Tak wybierano ławników do Sądu Najwyższego

Więcej o:
Komentarze (100)
Rząd "na razie stoi na stanowisku", że ma rację. Rzeczniczka mówi o "niepotrzebnej dyskusji"
Zaloguj się
 • ilenka50

  Oceniono 50 razy 50

  Mam nadzieje, że kluczowe jest słowo "na razie". I na marginesie: niech przedstawiciele rządu przestana zasłaniać się wolą narodu. Większość narodu na nich nie głosowała i warto to na każdym kroku przypominać.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 37 razy 33

  Przy ustawie o IPN też "stali na stanowisku, że mają rację'.

  I teraz widać jak wygląda ta ich racja.

  Godność nie pozwalałaby mi robić tak z gęby cholewy. No ale ja nie jestem z PiS.

 • krynolinka

  Oceniono 38 razy 30

  "Eksperyment" pana prezesa, minister Czaputowicz był swojego czasu "ekspertem", który podważał prawidłowy wybór Tuska. Także następny geniusz dyplomacji jak Waszczykowski.

 • walkirrr

  Oceniono 29 razy 27

  czaputowicz możesz jeszcze rano spoglądać w lustro bez pogardy na swój widok ?

 • marty25

  Oceniono 30 razy 26

  Hitler też niezłomnie twierdził, że jest zadeklarowanym miłośnikiem i obrońcą pokoju, a nikt, tak jak on, który był żołnierzem frontowym, nie zna cierpień, które powoduje wojna...

 • azx67

  Oceniono 28 razy 24

  Zawsze ta sama durna śpiewka: "tego oczekiwali od nas Polacy". Tego co wy- fałszywe pis-dzielcze mendy robicie z państwem, nikt normalny nie oczekiwał. Tylko ciemniakom może się podobać to co wyprawiacie - oni nic nie rozumieją, bo im kurska tv wodę z mózgów zrobiła.

 • mikejar

  Oceniono 25 razy 21

  BRAWO BRUKSELA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  GONIC tych OSZOLOMOW PISOWSKICH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Mowia ze POLACY tego chcieli , tak to prawda , ze POLACY chcieli USPRAWNIENIA SADOW , szybszego wydawania wyrokow , A NIE ZNISZCZENIA SADOW , KONSTYTUCJI , TRYBUNALU KONSTYTUCYJNEGO,
  TO PISowcy widza ze beda mieli postawione zarzuty robia wszystko aby uratowac wlana DUDE !!!!!!!!!!!!!!!!!! Kaczynski moze wywinie sie z tego , bo to SZARY POSEL , ale DUDA < SZYDLO < MORAWIECKI BEDA SIEDZIEC , Ziobro , Przylebska , Kuchcinski , Mazurek , Karczewski tez BEDA SIEDZIEC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  CI LUDZIE ODPOWIADAJA ZA ZNISZCZENIE KONSTYTUCJI , OSMIESZENIE POLSKI.

 • justas32

  Oceniono 27 razy 21

  Cham nigdy nie przyzna że jest chamem - a PiS że są populistycznymi oszołomami ...

 • brave48

  Oceniono 24 razy 20

  cytując klasyka - "prawo prawem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie .."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX