Kto negocjował z Izraelem kompromis wokół ustawy o IPN? Dworczyk: Nie ujawnimy nazwisk

Nikt nie udzielił zgody, żeby te nazwiska były do publicznej wiadomości podawane - mówił w Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk pytany, kto prowadził tajne negocjacje z Izraelem nad porozumieniem ws. zmiany zapisów ustawy o IPN.

O tym, że takie negocjacje były i były tajne mówili po wycofaniu się z kontrowersyjnych zapisów politycy PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim włącznie. Szczegółów nie podawali. Więcej mogliśmy się dowiedzieć z informacji podawanych przez dziennikarzy. Kulisy rozmów ujawnił dziennikarz izraelskiego Kanału 10 Barak Ravid. Zjego informacji wynika, że na prośbę Mateusza Morawieckiego premier Binjamin Netanjahu wyznaczył dwóch zaufanych współpracowników, którzy mieli toczyć zakulisowe rozmowy z Polską. Wcześniej spotkały się oficjalne zespoły obu państw, ale ich rozmowy nie przyniosły efektu. Ze strony polskiej negocjowało "dwóch parlamentarzystów PiS bliskich Morawieckiemu" - opisuje Ravid.

Kanał 10 podaje, że strona polska nalegała na spotkania w Warszawie. Izrael chciał jednak "neutralnego gruntu", dlatego spotkania delegacji odbyły się w Wiedniu. Miały one tajny charakter - nie wiedziała o nich nawet ambasada Izraela w Austrii. Netanjahu wtajemniczył w sprawę jedynie kilka osób. 

Wymieniano też maile przy pomocy bezpiecznych kanałów. Jedno z kluczowych spotkań - pisze Barak Ravid na Twitterze - odbyło się dwa tygodnie temu w ośrodku Mosadu (izraelska agencja wywiadowcza) w Glilot na północ od Tel Awiwu.

Pytany o szczegóły negocjacji Michał Dworczyk mówił w niedzielę w Polsat News, że Polska nie zdradzi, kto je prowadził, ani jak przebiegały. - Nikt nie udzielił zgody, żeby te nazwiska były do publicznej wiadomości podawane - stwierdził. - To, że dziennikarze izraelscy, czy osoby, które brały udział po stronie izraelskiej w tych negocjacjach publicznie wypowiadają się na ten temat, to ich sprawa. My podejmujemy sami decyzję, ile mówimy, a ile nie mówimy - dodał Dworczyk.

Więcej o:
Komentarze (153)
Dworczyk: Nie ujawnimy, kto negocjował z Izraelem
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 45 razy 35

  Wystawili was Mosady..Prędzej czy później nazwiska się pojawią. Z drugiej strony skoro to były rozmowy zakończone gigantycznym "sukcesem" przewyższającym produkcje hollywoodzkie, to suweren powinien poznać nazwiska bohaterów..

 • cozano

  Oceniono 26 razy 20

  Negocjacje były takim sukcesem dla PiS-u, jak neutralnym miejscem spotkania była siedziba mosadu.

 • alima.zgali451

  Oceniono 21 razy 17

  Jaki negocjował ale powstała hatakumba.

 • kapitan_kloss

  Oceniono 20 razy 16

  Od kiedy odszczekanie to negocjacja?

 • e50504

  Oceniono 26 razy 16

  To jest chyba najbardziej żałosne w całym PiSie - tchórzostwo podszyte kompleksem. Czy oni chociaż jedną z buńczucznie zapowiadanych akcji doprowadzili do końca?

  Zawsze to samo, najpierw paw na obrus a potem szybko pod stół i nie wychodzimy.

 • bob_59

  Oceniono 20 razy 14

  No to Morawiecki, Duda, Kaczyński i inni pisowscy aparatczycy muszą mieć swoje teczki w Mossadzie. Ciekawe jakie haki składały się na kij, którym obito im mordy...

 • calmy

  Oceniono 15 razy 13

  Z przedstawicielami Putina też Panowie Wybrańcy Narodu spotykacie się ukradkiem i uchwalacie tajne ustalenia w sprawiestanowienia prawa, które obowiązuje nas wszystkich?

  Skąd mam wiedzieć i dlaczego mam wierzyć, że nie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX