Ustawa o IPN rozgrzała sieć. "Nie znoszę, jak ktoś uważa, że można mnie traktować jak idiotę"

Ekspresowe uchwalenie nowelizacji ustawy o IPN przez Sejm i Senat wywołało falę komentarzy. Publicyści zwracają uwagę m.in. na brak konsekwencji obozu rządzącego i szkody, jakie ustawa w poprzednim kształcie wyrządziła Polsce na arenie międzynarodowej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą tego samego dnia w środę - przez Sejm i Senat nowelizację ustawy o IPN. Usunięte zostały zapisy o odpowiedzialności karnej za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy.

O włączenie nowelizacji w trybie pilnym do bieżącego posiedzenia Sejmu wnioskował rano premier Mateusz Morawiecki. Za nowelizacją zagłosowało 388 posłów, przeciw - 25, wstrzymało się od głosu - 5. W Senacie za zmianami głosowało 76 senatorów, przeciw był 1 senator, od głosu wstrzymała się jedna osoba. . 

Nowelizacja ustawy o IPN, która weszła w życie 1 marca, wywołała kontrowersje między innymi w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Wprowadziła ona między innymi karę więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy.

Ustawa o IPN. "Parlament maszynką do głosowania"

Środowe głosowania w Sejmie i Senacie były jednym z głównych tematów podejmowanych na Twitterze przez dziennikarzy i publicystów.

"Podsumowując ten blamaż i farsę - mógłbym powiedzieć, że mam satysfakcję, bo miałem po prostu od początku rację, pisząc o ustawie o IPN. Ale żadnej satysfakcji nie czuję, widząc, jaki koszt tej żenującej amatorszczyzny ponosi polskie państwo" - stwierdził Łukasz Warzecha z "Do Rzeczy".

"Inteligentni politycy tym się różnią od politycznych partaczy, że przewidują trzy ruchy do przodu. PiS tego nie potrafi. To dobrze, że cofnęli się ws. ustawy o IPN, ale szkody wizerunkowe i w relacjach międzynarodowych nie do naprawienia" - skomentowała na Twitterze dziennikarka "Newsweeka" Renata Grochal.

Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej" przypomniał wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli obozu rządzącego.

"Dziś padł chyba rekord, jeśli chodzi o tempo uchwalania ustaw. Sejmowy speedrun ws. IPN - mniej niż 3 godziny" - zauważył dziennikarz "Rzeczpospolitej" Michał Kolanko.

W podobnym kontekście do uchwalenia ustawy odniósł się Konrad Piasecki z TVN24 i RMF FM. "Parlament został zredukowany do roli maszynki do głosowania (z wyjątkiem nielicznych spraw o ideologicznym wymiarze) już dawno. Gdzieś na przełomie pierwszych rządów PiS i PO. Ale dziś, przy okazji ustawy o IPN, widać to znów z całą wyrazistością i mocą" - stwierdził.

Głos na Twitterze zabrał również konstytucjonalista Ryszard Balicki, który skomentował słowa premiera Mateusza Morawieckiego.

"Dla osób, które nie wysłuchały wystąpienia premiera: nowelizacja ustawy o IPN zrobiła Polsce świetnie, a my dzisiaj nowelizując nowelizację robimy jeszcze lepiej. Wszyscy o nas usłyszeli, a ustawa wstrząsnęła światem. Hmm..." - napisał Balicki.

"Senator PiS Jackowski mówi, że „trudno sobie wyobrazić”, że na mocy ustawy o IPN Polska ścigałaby za granicą obcych obywateli. Ale jak ustawa o IPN była głosowana w Senacie, to pan senator sobie to spoko wyobrażał. Nie znoszę, jak ktoś uważa, że można mnie traktować jak idiotę" - napisał z kolei Bartosz Węglarczyk z Onet.pl.

Więcej o:
Komentarze (239)
Ustawa o IPN rozgrzała sieć. "Nie znoszę, jak ktoś uważa, że można mnie traktować jak idiotę"
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 73 razy 61

  No i co, pisowski elektoracie? Zachwycony? Dumny? Powstały z kolan? Czy raczej sparszywiały, machający ogonkiem i liżący panów z Tel Awiwu i Waszyngtonu po rękach?

 • rozterka47

  Oceniono 65 razy 57

  Czy PIS czegoś jeszcze nie spieprzył ?

  Czy za PISu coś potaniało , poza końmi w Janowie ?

  Czy ktokolwiek na wiecie traktuje PIS powążnie ?

 • liftertoja

  Oceniono 50 razy 46

  czekam na trolle i ich "Wielki sukces PiS, opozycja zaorana, brawo Morawiecki" itd.

 • freud1

  Oceniono 50 razy 42

  Dziekuje bracia Zydzi iz uswiadomiliscie nam, ze nasza ustawa byla tak dobra, ze musielismy ja poprawic.
  Maseltov!

  P.S. Jesli Tusk byl pacholkiem Merkel, bo ta poklepala go po plecach, to czym w takim razie sa pisiory i pisiorki, ktorym ustawy pisza obce panstwa?

 • krynolinka

  Oceniono 49 razy 39

  Trzeba uzyskać odpowiedź na pytanie jaki był powód takiego pośpiechu. Coś PiS przed suwerenem ukrywa. Tylko co..

 • 41janina

  Oceniono 44 razy 36

  Wydawalo sie, ze szczyt hipokryzji zostal osiagniety przy "wygranej 1 do 27 " okazuje sie jednak , ze Pis jest na poczatku wspinaczki. Nawet boje sie myslec jakie jeszcze "sukcesy" przed nami.

 • jael53

  Oceniono 36 razy 32

  Zrobiliśmy cudną ustawę, no, wprost ideał. Teraz ją przemielimy i będzie jeszcze lepsza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX