Rada UE wysłuchała Polski. Szymański o tym, co będzie dalej: Wszystko się może zdarzyć

We wtorek odbyło się wysłuchanie Polski przed Radą UE. Wiceszef MSZ, który reprezentował Polskę w Luksemburgu, wyraził nadzieję, że dyskusja "przybliży do zakończenia sporu o praworządność". Pytany jednak o to, co będzie dalej, odpowiedział wprost: - To sprawa otwarta, wszystko się może zdarzyć.

Po godz. 21 zakończyło się wysłuchanie Polski na unijnej naradzie ministerialnej (Radzie Unii Europejskiej) w Luksemburgu dotyczące reform sądownictwa (w tym uruchomienia przez KE wobec Polski artykułu 7. z Traktatu o UE)

Początkowo rozpoczęcie wysłuchania było zaplanowane na godz. 15, jednak zaczęło się z trzygodzinnym opóźnieniem. Opóźnienie było spowodowane przedłużającym się sporem między krajami członkowskimi dotyczącym ewentualnego rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Macedonią i Albanią.

Strona Polska miała godzinę na prezentowanie swoich argumentów, później ruszyła, także godzinna, runda pytań do Polski. Z nieoficjalnych informacji, jakie podaje m.in. IAR, ministrowie z 13 krajów zadali 16 pytań.

Wiceszef MSZ: Mamy nadzieję, że to przybliży nas do zakończenia sporu

Wysłuchanie trwało niespełna trzy godziny. Ostatnim etapem była ponad godzinna runda pytań za zamkniętymi drzwiami. Reprezentujący Polskę w Luksemburgu wiceszef MSZ Konrad Szymański podsumował, że strona polska miała okazję wskazać "pewne nieścisłości w dokumentach KE".

- Myślę że zaspokoiliśmy ciekawość i wątpliwości wszystkich państw członkowskich, które zdecydowały się zadać pytanie. Mamy nadzieję, że to przybliży nas do zakończenia tego nieszczęsnego incydentu, jakim jest ta poważna kontrowersja z Komisją Europejską w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce - powiedział dziennikarzom wiceminister Szymański.

Wysłuchanie Polski. O co pytano?

Jak wyjawił wiceminister, reprezentanci państw członkowskich pytali o skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego, sytuację Sądu Najwyższego w kontekście reguły wieku emerytalnego dla sędziów (czyli 65 lat po zmianach). Poza tym dodał, że rząd jest zainteresowany "każdym, polubownym, zakończeniem tej sprawy".

Co dalej ws. artykułu 7.?

Konrad Szymański wskazał, że "wiele państw członkowskich chce uniknąć głosowania (nad dalszym procedowaniem art. 7 wobec Polski - red.)". - Nie będziemy do tego zmierzać specjalnie, jeśli będzie bardziej polubowny scenariusz, to chętnie z niego skorzystamy - dodał i podkreślił, że są w UE państwa, które "chcą bardziej agresywnej polityki wobec Polski".

- Jesteśmy w bezprecedensowej sytuacji. Ten ląd jest nieznany, ten art. 7 nie był używany, nie mamy precedensów, jest wiele pytań - odpowiedział Szymański pytany o to, co będzie dalej. - To, co wydarzy się w najbliższych tygodniach, to sprawa otwarta. Wszystko się może wydarzyć - dodał.

Frans Timmermans po wysłuchaniu

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że sprawa praworządności w Polsce powinna być rozwiązana poprzez dialog i że jest do dyspozycji władz w Warszawie. Dodał jednak, że nadal ma zastrzeżenia do reformy sądownictwa.

Frans Timmermans mówił o tym po prawie 3-godzinym wysłuchaniu Polski na unijnej naradzie ministerialnej w Luksemburgu. Powiedział, że Komisja nie zmieniła zdania i uważa, że istnieje zagrożenie dla rządów prawa w Polsce, oraz że dziś nie usłyszał żadnych nowych propozycji rozwiązania sporu ze strony polskich władz.

Więcej o:
Komentarze (196)
Wysłuchanie Polski zakończone. Wiceszef MSZ: Wszystko się może zdarzyć
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 58 razy 48

  Ta PiSowska banda hipokrytów i oszołomów politycznych uważa, że skoro ogłupili swoją część twardego elektoratu ( czyli takich samych oszołomów jak i oni ), to uczynią to samo z z resztą społeczeństwa oraz z UE. Nie uda się to wam, Wy PiSowscy nieudacznicy, w przeciwieństwie do waszego elektoratu, reszta ludzi ma poziom intelegencji powyżej 65 IQ ...

 • kingsizemax

  Oceniono 51 razy 41

  Kilkaset lat po Koperniku, Szymański usiłuje Radzie UE wmówić, że Ziemia jest płaska.

 • krynolinka

  Oceniono 50 razy 40

  Pan minister Szymański przekonuje, że skracanie kadencji Pierwszego Prezesa SN, się już zdarzyło i konstytucja nie została złamana..
  Zapomniał, że poprzednik pani Gersdorf zmarł..w trakcie swojej kadencji.
  Cała logika pisowska..

 • benek231

  Oceniono 42 razy 38

  Jesteśmy w bezprecedensowej sytuacji. Ten ląd jest nieznany, ten art. 7 nie był używany, nie mamy precedensów, jest wiele pytań - odpowiedział Szymański
  ***
  To sie zgadza, gdyz tworcy UE, oraz ci ktorzy ja spajali i doskonalili, tworzyli prawa pod katem panstw czlonkowskich, ktore zrzeszaja sie dobrowolnie oraz dobrowolnie akceptuja przyjete w Unii reguly gry.
  Naturalna sila rzeczy jest, iz nie stworzono praw na wypadek wejscia do Unii kraju ktory wszedl wylacznie w celu destabilizacji Organizacji, nie ma zamiaru byc krajem demokratycznym, nie podziela wielu innych europejskich wartosci, oraz nastawil sie wylacznie na wyrwanie z kasy Unii ile tylko sie da, a od siebie nie dolozyc nic lub absolutne minimum. I to wlasnie jest przypadek wycofujacej sie z demokracji Polski.

  Za to wszystko goraco podziekujmy biskupom.

 • bob_59

  Oceniono 39 razy 35

  Polska jako państwo ma tyle wspólnego z przestępstwami bandy kulawego, co ich nazwa z prawem i sprawiedliwością.
  Przesłuchiwani byli sługusi kaczego reżimu i tyle...

 • huuump

  Oceniono 39 razy 33

  Szymański wytłumaczył, że w Polsze panuje obecnie PrawoiSprawiedliwo-rządność.

 • martha.wise

  Oceniono 37 razy 29

  20:04, artykuł z 19:54 nie ma komentarzy.

  Polacy mają prawo i praworządność w Dudzie.

  Może przestańmy udawać, Europa dla nas to kasa a nie system wartości.
  Polacy to Rosjanie myślący, że są Francuzami.

  Pisowcy, Kukizowcy, i inni narodowcy, itp powiedzcie otwarcie: Chcemy referendum i Polexitu, bo pieniądze się kończą a Putin i Moskwa jest tym co jest nam najbliższe.
  Kościół katolicki zamieni się w autokafeliczną cerkiew o ile Putin zagwarantuje mu takie warunki jak caryca Katarzyna dała im Targowicy.

 • norman67

  Oceniono 31 razy 27

  Kłamliwa pisowska morda na występach w Brukseli. Wstydu nie macie, Szymański ani boga w sercu.

 • rozterka47

  Oceniono 26 razy 24

  Szymański wytłumaczyl , że PIS obiecał sobie dobrą zmianę i ta dobra zmiana dla PISu właśnie się dokonuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX