Ambasada w Londynie odpowiada na reportaż BBC o skrajnej prawicy. Dotacja w "dobrej wierze"

Ambasada Polski w Londynie odpowiedziała na reportaż BBC nt. dotowanego przez placówkę spotkania autorskiego. Według autorów materiału ambasada wspierała polską skrajną prawicę.

Autorzy programu BBC Newsnight stwierdzili, że polska ambasada w Londynie współfinansowała "targi książki" organizowane przez "skrajną prawicę". Na spotkaniu obecni byli m.in. Witold Gadowski, Wojciech Sumliński, Kajetan Rajski (znany m.in. z tego, że nazwał uczestniczki czarnych marszów "kur***i", za co przeprosił), określany jako antysemita Leszek Żebrowski, oraz Rafał Ziemkiewicz. Wsparcie ze strony ambasady wyniosło ponad tysiąc funtów.

Moderatorem spotkania dofinansowanego przez ambasadę i innych był Marcin Rola, który na Twitterze pisze o sobie: "Redaktor naczelny Telewizji wRealu24.tv - propolskiego, patriotycznego medium". Rola pojawiał się jako gość w TVP Info, m.in. w programie Michała Rachonia. W programie BBC pokazane są wypowiedzi jego i jego gości, wiele - skrajnie rasistowskich.

Polska ambasada odpowiada

Po emisji materiału placówka odpowiedziała na zarzuty formułowane w programie. 

Ambasada potwierdziła, że organizatorzy przedsięwzięcia w Slough dostali od niej pieniądze, bo napisali wniosek o dofinansowanie. Ambasada podkreśla, że targi to jedno z wielu "przedsięwzięć Polonii w Wielkiej Brytanii, wspieranych za pośrednictwem polonijnych funduszy przez ambasadę".

Ambasada: Wsparcie w dobrej wierze

Wsparcie - informuje ambasada w Londynie - udzielone zostało w "dobrej wierze". "Miało ono wesprzeć czytanie literatury w języku polskim oraz promować polską historię wśród członków społeczności". 

Placówka stwierdza, że wydarzenie zorganizowało środowisko prawicowe, ale nie ekstremistyczne. Ponadto ambasada tłumaczy, że nie jest w stanie "monitorować lub odpowiadać na wszystkie stwierdzenia, jakie wygłaszają goście zaproszeni na wydarzenie".

BBC pojechała do 'twierdzy PiS' i pyta, co znaczy być Polakiem. Na reakcję nie trzeba było długo czekać

Więcej o:
Komentarze (96)
Polska ambasada odpowiada na reportaż BBC
Zaloguj się
 • micor

  Oceniono 30 razy 24

  Ambasada Polska stwierdziła że wydaje wprawdzie pieniądze podatników ale nie jest w stanie monitorować i odpowiadać za ich należyte wykorzystanie.
  "Mamy kasę od was i pracowicie ją wydajemy, ale na co konkretnie ta forsa idzie to już jest za trudne pytanie."

 • krynolinka

  Oceniono 32 razy 24

  Wszystko w porządku, pan Rola ma fotki z Jakim, Ogórkiem i z Kukizem też.

 • antoszek22

  Oceniono 32 razy 20

  Jacek Międlar i Piotr Rybak serdecznie dziękują panu Zbysiowi Ziobrze i Patryczkowi Jakiemu za wstawiennictwo i zmiany w prokuraturze promujace prawdziwy patriotyzm.

  Alle luja i do przodu !!!

 • szats69

  Oceniono 28 razy 18

  W UK jak najbardziej takie towarzystwo jest uważane za ekstremistyczne. W innych cywilizowanych krajach również.

 • fakiba

  Oceniono 26 razy 18

  No jasne , przecież tylko z dobroci serca nizioli i faszystów popieracie

 • senior2244

  Oceniono 17 razy 13

  PiSuary złodziejowi i oszustowi z Torunia też w dobrej wierze dają setki milionów a złodziej się cieszy że durni robi w konia.

 • pascvale

  Oceniono 24 razy 12

  Ta cała prawica przypomina siermiężno-buraczany bolszewizm z przewodnią rolą lumpenproletariatu. Oni nigdy nawet przez chwilę nie siedzieli obok prawicy, bo i kiedy. Całą wiedzę o prawicy czerpali z samouczków agitatorów partyjnych wydawanych dla PZPR-owskich agitatorów , którzy stanowią główny składnik obecnych tzw.elit rządzących.

 • firestorm10

  Oceniono 16 razy 10

  Tak w ogole to nie chce mi sie wierzyc ze nie sprawdzili chociaz pobieznie osob ktore to firmowały...Bardzo smutne na jakie dno Polska zeszła.

 • faustxyz

  Oceniono 16 razy 10

  W ambasadzie siedzą identyczni popaprańce jak ci których wsparli w pluciu jadem i rozpowszechnianiu kłamstw.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX