Jest wyrok w sprawie, którą Sikorski wytoczył Kaczyńskiemu. Nie musi przepraszać za swoje słowa

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że Jarosław Kaczyński nie musi przepraszać Radosława Sikorskiego za wypowiedzi przypisujące byłemu ministrowi spraw zagranicznych "zdradę dyplomatyczną" w związku z działaniami po katastrofie smoleńskiej.

W pozwie, który wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie w grudniu 2016 roku, Radosław Sikorski domagał się od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przeprosin oraz 30 tysięcy złotych zadośćuczynienia na rzecz Fundacji dla Polski. Przewodnicząca składu sędziowskiego sędzia Anna Ogińska-Łągiewka ogłosiła oddalenie pozwu w całości.

Jak informuje Radio ZET,  Sikorski musi zapłacić Kaczyńskiemu 4350 zł kosztów zastępstwa procesowego.

Konflikt Sikorskiego z Kaczyńskim

Sikorski pozwał Kaczyńskiego za jego słowa w wywiadach dla Onet.pl i IAR. Prezes PiS stwierdził, że ówczesny szef MSZ cofnął notę dyplomatyczną w sprawie uznania miejsca katastrofy smoleńskiej za eksterytorialne [niepodlegające prawu danego państwa - red.] i w związku z tym dopuścił się zdrady dyplomatycznej. "Domagam się od Prezesa Kaczyńskiego, aby stanął w prawdzie smoleńskiej, tej wielkiej i tutaj w tej mniejszej" - napisał w odpowiedzi szef MSZ.

W 2013 r. ministerstwo po zapytaniu posłanki PiS Jolanty Szczypińskiej podawało, że Piotr Marciniak, polski konsul w Rosji, nie wysyłał noty ws. uznania miejsca katastrofy za eksterytorialne. "10 kwietnia 2010 r. Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie wystosował do MSZ Federacji Rosyjskiej notę z prośbą o zabezpieczenie przedmiotów z miejsca katastrofy" - wyjaśniał MSZ. "Minister nie podejmował żadnych decyzji dotyczących wycofania w/w not dyplomatycznych". - czytamy w odpowiedzi na interpelację. 

Kaczyński przed pałacem: To ostatni marsz. Doszliśmy do celu

Więcej o:
Komentarze (167)
Jest wyrok w sprawie, którą Sikorski wytoczył Kaczyńskiemu. Nie musi przepraszać za swoje słowa
Zaloguj się
 • naz_niepoprawna

  Oceniono 63 razy 61

  Zobaczcie sobie jej wyroki np. klauzul niedozwolonych w umowach. Komedia. Ziemkiewicz też nie musiał przepraszać za nazwanie dziennikarki "zdeformowaną" - sędzina ta sama.

 • adam1967r

  Oceniono 58 razy 56

  No to mamy "praworzadny" kraj z sadami sterowanymi przez agentow Putina

 • antropoid

  Oceniono 54 razy 48

  Wiadomo, że w Wolsce "Balbinie" wolno więcej.
  Po to się od 30 lat pchał do władzy - żeby robic co chce i pleść co i na kogo chce, bez ponoszenia odpowiedzialnosci.

 • rasta-mw

  Oceniono 39 razy 35

  Prawy i Sprawiedliwy ten wyrok. Przecież nikt nie che wylądować na "delegacji" w Pcimiu Dolnym.

 • Helena Stanek

  Oceniono 35 razy 33

  mam nadzieję, że Pan Sikorski się odwoła. W Polsce nic nie wskóra , ale jest Strasburg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX