Ustawa o IPN została zamrożona? Prokuratura dostaje zawiadomienia, ale nie wszczyna śledztw

Prokuratura otrzymała już ponad 80 doniesień sporządzonych na podstawie znowelizowanej ustawy o IPN, ale śledczy nie wszczynają śledztw. Z informacji Onet.pl wynika, że rząd zawiesił działanie ustawy, ale nie przyznaje tego publicznie.

1 marca weszła w życie nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Nakazuje ona ściganie wszystkich (niezależnie od kraju zamieszkania i obywatelstwa) za przypisanie państwu polskiemu bądź Polakom jako narodowi współudziału z zagładzie Żydów. Chodzi m.in. o użycie określenia "polskie obozy". Grozi za to do trzech lat więzienia. A za czyn nieumyślny - do roku.

Według najnowszych danych, do prokuratury dotarło ponad 80 doniesień w sprawie pomawiania Polski. Wskazywano na użycie określeń "polskie obozy koncentracyjne", "polskie obozy śmierci", ale też "getto warszawskie". - W żadnej sprawie nie wydano postanowienia o wszczęciu śledztwa. A 16 postępowań zakończono postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa - przyznał w rozmowie z Onetem prokurator Robert Janicki z IPN.

Ustawa o IPN w Trybunale Konstytucyjnym

W lutym ustawę o IPN podpisał prezydent Andrzej Duda, ale jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Argumentował, że wątpliwości wokół ustawy powinny zostać rozstrzygnięte. - Nie chciałbym, żeby ktokolwiek z ocalałych bał się, że zostanie ukarany za prawdę. Jednocześnie nie chcę, by Polacy byli pomawiani za udział w Holokauście - tłumaczył prezydent.

Później pojawiały się wykluczające się głosy na temat stosowania zapisów ustawy. Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki mówił, że do momentu orzeczenia TK nie będą stawione zarzuty prokuratorskie z zakresu tej ustawy. Również marszałek Stanisław Karczewski mówił, że przez ten czas ustawa "nie będzie działać". Z kolei sekretarz stanu w KPRM i przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Jacek Sasin twierdził, że ustawa będzie działała, ale "zawsze jest indywidualna decyzja prokuratora, że kiedy ustawa jest w Trybunale Konstytucyjnym i czekamy na wyrok, to czy być może nie warto poczekać ze stosowaniem przepisów tej ustawy. Dodał, że jest to kwestia "ostrożności procesowej".

Zamrożona ustawa o IPN

Onet zauważa, że chociaż po wypowiedzi Karczewskiego resorty spraw zagranicznych i sprawiedliwości oraz KPRM zaprzeczały jego tezie, to z informacji podanych przez IPN wynika, że ustawa została zamrożona i prokuratorzy nie stosują się do jej zapisów.  

Więcej o:
Komentarze (71)
Ustawa o IPN została zamrożona? Prokuratura dostaje zawiadomienia, ale nie wszczyna śledztw
Zaloguj się
 • homo_lupus

  Oceniono 35 razy 23

  Bolszewicki bantustan. Najpierw uchwalają debilne prawo, po czym - gdy cywilizowany świat obrzuca ich skórkami od bananów - postanawiają obowiązujące prawo (durne, fakt, ale prawo) "zamrozić". Co zamroża jutro? Poza Najniższym Wodzem oczywiście....

 • kataryniarski

  Oceniono 22 razy 16

  Słowem: prawo jest ustanowione ale niestanowione!

  Czyli bezprawie całkowite.

 • Piotr Dziel

  Oceniono 13 razy 13

  nie ma czegoś takiego jak zamrożenie ustawy-ustawa albo obowiązuje albo nie.Prokurator ma 1 miesiąc na rozpatrzenie zawiadomienia i podjęcie decyzji czy wszcząć czy odmówić wszczęcia dochodzenia,jeżeli tego nie robi sam łamie prawo art.231kk.Nie ma żadnych ruchów ze strony prokuratury,składać zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez prokuratorów,zero ziobro i inne nieuki tupu jaki i ta cała reszta chlewni zrobili szambo to niech teraz w nim pływają

 • plutoniczna

  Oceniono 14 razy 12

  robi się nam fajne państwo teoretyczne.
  za chwilę nikt nigdy nie będzie wiedział jakie w danym dniu obowiązuje (lub nie) prawo.

 • jacek1949

  Oceniono 13 razy 11

  To jest dalszy ciąg decyzji podejmowanych przez "dobrą zmianę" - co tam prawo, kiedy my chcemy działać po swojemu. Wyroki TK mają być zgodnie z prawem publikowane, ale jak my nie chcemy to nie publikujemy. Konstytucja to taka książeczka. Nam wolno uchwalić prawo, ale jak chcemy to się do niego nie stosujemy. Czyli wraca wersja p. Sienkiewicza ... i kamieni kupa.

 • czechy11

  Oceniono 22 razy 10

  Bantustan czyli PRL PiS. A durny Sutener patrzy zapijaczony i klaszcze.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 21 razy 9

  Wstaliśmy z kolan... i jebnelismy głową w parapet. Ot, PiSwolska w pigułce.

 • jaskitm

  Oceniono 8 razy 8

  a od kiedy i jakim trybem rzad moze 'zawiesic' ustawe?

 • czechy11

  Oceniono 14 razy 8

  Polacy jutro zamrożą wasze prawo np do mieszkania albo fo samochodu. A co nie wolno bolszrwikom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX