Jest zawiadomienie do CBA ws. pieniędzy dla Rydzyka. "Odwdzięczanie się za wspieranie PiS"

Posłowie PO złożyli zawiadomienie do CBA ws. dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla prowadzonej przez Tadeusza Rydzyka fundacji Lux Veritatis. Ich zdaniem rząd w ten sposób "odwdzięcza się" za popieranie PiS.

W ubiełym tygodniu tygodnik "Nie" udostępnił umowę między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i fundacją Tadeusza Rydzyka. Z dokumentu wynikało, że na budowę i utrzymanie Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II resort przeznaczy 100 mln zł.

Zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego złożyli w tej sprawie posłowie PO - Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński. Posłowie wnieśli o przeprowadzenie czynności sprawdzających umowy MKiDN z Fundacją Lux Veritatis "ws. zasadności i celowości wydawanych publicznych pieniędzy na prywatne muzeum o. Rydzyka". We wniosku podano, że resort na działalność muzeum przeznaczy łącznie 70 mln zł. W 2018 r. - 5 mln zł dotacji, w 2019 r. - 55 mln zł, a w 2020 r. - 10 mln zł.

Dotacja jako "odwdzięczenie się" Rydzykowi?

Posłowie są zdania, że w związku z wieloletnim wsparciem wizerunkowym, jakiego instytucje związane z Rydzkiem udzielają Prawu i Sprawiedliwości, istnieje możliwość "pojawiania się okoliczności o charakterze korupcyjnym w sprawie zawarcia przedmiotowej umowy, której konsekwencją jest wielomilionowe dotowanie projektu realizowanego z udziałem Fundacji Lux Veritatis".

Zważywszy na powszechnie znane relacje środowiska i podmiotów zarządzanych lub nadzorowanych przez o. Tadeusza Rydzyka z przedstawicielami partii rządzącej, wysoce prawdopodobną jest sytuacja, w której władze Prawa i Sprawiedliwości w celu "odwdzięczenia się" o. Tadeuszowi Rydzykowi przekazują wysokie środki finansowe pod pretekstem utworzenia Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II

- czytamy we wniosku do CBA. Posłowie przypominają również, że wbrew oświadczeniu Glińskiego, którego zdaniem muzeum "wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej", należy wskazać, że w Polsce funkcjonuje wiele instytucji spełniających te kryteria, jak Centrum Myśli Jana Pawła II, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Usprawiedliwienie transferu do fundacji

Działania podejmowane przez ministra Piotra Glińskiego "podobnie jak w przypadku zakupu (...) kolekcji Muzeum i Biblioteki książąt Czartoryskich, mogą stanowić rodzaj maskowania faktycznych czynności podejmowanych w celu stworzenia sztucznej potrzeby budowy kolejnego muzeum oraz uzasadnienia i usprawiedliwienia transferu wielu milionów zł ze Skarbu Państwa na konta Fundacji" - piszą posłowie.

Więcej o:
Komentarze (248)
Jest zawiadomienie do CBA ws. pieniędzy dla Rydzyka. "Odwdzięczanie się za wspieranie PiS"
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 68 razy 62

  Przybywam z przyszłości: po długich poszukiwaniach znaleziono biegłych, którzy orzekli, że nie znaleziono znamion czynu zabronionego.

  BTW: Polska znów nie wyszła z grupy.

 • bogdan_mowi_bankowy

  Oceniono 49 razy 45

  Prokuratura umorzy ponieważ wpłata będzie "bez żadnego trybu".

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 41 razy 35

  no przecież jemu się te 100 baniek z budżetu państwa zwyczajnie należały, temu Rydzu...
  a już mówienie o sadach i sprawiedliwości wobec przedstawiciela KK w Polsce to chyba żart jest, przecież ich prawo nie dotyczy

 • def11

  Oceniono 39 razy 33

  No i jak panie kryształowy Kamiński, szefie CBA i PiS-u wiceprezesie, tematu nie ma ?

 • Zibi Rutek

  Oceniono 32 razy 28

  Rydzyk ba muzeum dostanie 100 mln.

  A Armia z braku funduszy sięga po czołgi T-72 z lat 70 tych by przywrócić je do czynnej służby

  Słuszną koncepcję ma nasza władza

  Teraz tylko się modlić by nikt nas nie napadł

 • Oceniono 32 razy 28

  Sprawa zostanie umorzona ze względu na niską szkodliwość czynu!! Rozgrywający PiS zrobi wszystko!! Sądzę że kolejna faza rozliczy szeregowego księdza biznesmena Rydzyka co do złotówki

 • Stani Ps

  Oceniono 28 razy 22

  Prokuratura w reku Ziobry, puki PiS jest przy absolutnej wladzy nic mu nie zrobia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX