Jest zawiadomienie do CBA ws. pieniędzy dla Rydzyka. "Odwdzięczanie się za wspieranie PiS"

Posłowie PO złożyli zawiadomienie do CBA ws. dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla prowadzonej przez Tadeusza Rydzyka fundacji Lux Veritatis. Ich zdaniem rząd w ten sposób "odwdzięcza się" za popieranie PiS.

W ubiełym tygodniu tygodnik "Nie" udostępnił umowę między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i fundacją Tadeusza Rydzyka. Z dokumentu wynikało, że na budowę i utrzymanie Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II resort przeznaczy 100 mln zł.

Zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego złożyli w tej sprawie posłowie PO - Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński. Posłowie wnieśli o przeprowadzenie czynności sprawdzających umowy MKiDN z Fundacją Lux Veritatis "ws. zasadności i celowości wydawanych publicznych pieniędzy na prywatne muzeum o. Rydzyka". We wniosku podano, że resort na działalność muzeum przeznaczy łącznie 70 mln zł. W 2018 r. - 5 mln zł dotacji, w 2019 r. - 55 mln zł, a w 2020 r. - 10 mln zł.

Dotacja jako "odwdzięczenie się" Rydzykowi?

Posłowie są zdania, że w związku z wieloletnim wsparciem wizerunkowym, jakiego instytucje związane z Rydzkiem udzielają Prawu i Sprawiedliwości, istnieje możliwość "pojawiania się okoliczności o charakterze korupcyjnym w sprawie zawarcia przedmiotowej umowy, której konsekwencją jest wielomilionowe dotowanie projektu realizowanego z udziałem Fundacji Lux Veritatis".

Zważywszy na powszechnie znane relacje środowiska i podmiotów zarządzanych lub nadzorowanych przez o. Tadeusza Rydzyka z przedstawicielami partii rządzącej, wysoce prawdopodobną jest sytuacja, w której władze Prawa i Sprawiedliwości w celu "odwdzięczenia się" o. Tadeuszowi Rydzykowi przekazują wysokie środki finansowe pod pretekstem utworzenia Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II

- czytamy we wniosku do CBA. Posłowie przypominają również, że wbrew oświadczeniu Glińskiego, którego zdaniem muzeum "wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej", należy wskazać, że w Polsce funkcjonuje wiele instytucji spełniających te kryteria, jak Centrum Myśli Jana Pawła II, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Usprawiedliwienie transferu do fundacji

Działania podejmowane przez ministra Piotra Glińskiego "podobnie jak w przypadku zakupu (...) kolekcji Muzeum i Biblioteki książąt Czartoryskich, mogą stanowić rodzaj maskowania faktycznych czynności podejmowanych w celu stworzenia sztucznej potrzeby budowy kolejnego muzeum oraz uzasadnienia i usprawiedliwienia transferu wielu milionów zł ze Skarbu Państwa na konta Fundacji" - piszą posłowie.

Więcej o:
Komentarze (248)
Jest zawiadomienie do CBA ws. pieniędzy dla Rydzyka. "Odwdzięczanie się za wspieranie PiS"
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 68 razy 62

  Przybywam z przyszłości: po długich poszukiwaniach znaleziono biegłych, którzy orzekli, że nie znaleziono znamion czynu zabronionego.

  BTW: Polska znów nie wyszła z grupy.

 • bogdan_mowi_bankowy

  Oceniono 49 razy 45

  Prokuratura umorzy ponieważ wpłata będzie "bez żadnego trybu".

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 41 razy 35

  no przecież jemu się te 100 baniek z budżetu państwa zwyczajnie należały, temu Rydzu...
  a już mówienie o sadach i sprawiedliwości wobec przedstawiciela KK w Polsce to chyba żart jest, przecież ich prawo nie dotyczy

 • def11

  Oceniono 39 razy 33

  No i jak panie kryształowy Kamiński, szefie CBA i PiS-u wiceprezesie, tematu nie ma ?

 • Zibi Rutek

  Oceniono 32 razy 28

  Rydzyk ba muzeum dostanie 100 mln.

  A Armia z braku funduszy sięga po czołgi T-72 z lat 70 tych by przywrócić je do czynnej służby

  Słuszną koncepcję ma nasza władza

  Teraz tylko się modlić by nikt nas nie napadł

 • Mirosław Jankowski

  Oceniono 32 razy 28

  Sprawa zostanie umorzona ze względu na niską szkodliwość czynu!! Rozgrywający PiS zrobi wszystko!! Sądzę że kolejna faza rozliczy szeregowego księdza biznesmena Rydzyka co do złotówki

 • Stani Ps

  Oceniono 28 razy 22

  Prokuratura w reku Ziobry, puki PiS jest przy absolutnej wladzy nic mu nie zrobia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX