Prezes IPN Jarosław Szarek straci stanowisko? Ma być mu niechętny m.in. Mateusz Morawiecki

Prezes IPN Jarosław Szarek nie cieszy się sympatią czołowych polityków obozu władzy - wynika z nieoficjalnych ustaleń Onetu. Jego odwołania mają chcieć m.in. Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro.

Jarosław Szarek w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" stwierdził, że ustawa o IPN doprowadziła do "sparaliżowania międzynarodowych relacji Instytutu z naukowcami zajmującymi się problematyką Holocaustu na świecie".

Jarosław Szarek skrytykował ustawę o IPN

- Nie ulega wątpliwości, że Instytut stał się pierwszą ofiarą tej nowelizacji - stwierdził. Jarosław Szarek przyznał też, że projekt nowelizacji ustawy o IPN był konsultowany z instytucją jedynie na początku.

Ten przypływ szczerości miał się nie spodobać wielu osobom w PiS. Według informatorów Onetu największym przeciwnikiem Jarosława Szarka w rządzie jest Zbigniewowi Ziobrze. Niechęć wzięła się m.in. stąd, że Jarosław Szarek miał, jak mówi rozmówca portalu ,"rzucać kłody pod tę nowelizację" ustawy o IPN, a później, gdy ustawa stała się celem ostrej krytyki, zrzucał odpowiedzialność na Ministerstwo Sprawiedliwości.

Mateusz Morawiecki chce innego prezesa IPN?

Jarosław Szarek zasłużył na odwołanie także zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, według którego IPN za jego prezesury jest nieefektywny. Przykładem ma być sprawa usunięcia Pomnika Katyńskiego w Jersey City. - Ta sprawa pokazała, że IPN nie ma żadnych, ale to absolutnie żadnych narzędzi, by reagować na tego typu sytuacje kryzysowe. Nie ma nawet publikacji anglojęzycznych na temat zbrodni katyńskiej, którą można by w trybie pilnym wykorzystać do obrony polskiego wizerunku na świecie - mówi Onetowi anonimowo jeden z ministrów w Kancelarii Premiera.

Jak można odwołać Jarosława Szarka? Nawet dla premiera nie byłoby to łatwe. Zgodnie z prawem prezesa IPN może odwołać Sejm bezwzględną większością za zgodą Senatu, ale na wniosek Kolegium IPN. Ciało to musiałoby więc podzielać zdanie premiera ws. obecnego prezesa.

Odwołanie prezesa IPN

Odwołanie prezesa IPN nie jest jednak takie proste. Według ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej prezesa powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu, na wniosek Kolegium Instytutu Pamięci, które zgłasza kandydata spoza swego grona. A to oznacza, że nie da się szefa IPN-u odwołać, ot tak, na polityczne skinienie. Pytanie, czy Kolegium IPN, gdyby była taka sugestia płynąca z obozu władzy stanęłaby po stronie Szarka, czy jednak przychyliła się do wniosku o jego odwołanie?

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustawy o IPN. Podpisze i wyśle do TK

Więcej o:
Komentarze (57)
Prezes IPN Jarosław Szarek straci stanowisko? Ma być mu niechętny m.in. Mateusz Morawiecki
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 33 razy 31

  Sranie w banie. Jeden telefon od pana Prezespolskiego i wymienią cały IPN od dyrektorów po palacza w kotłowni, rano przyjdą nowi. Koryto zapełnia się muchami błyskawicznie.

 • dziadekjam

  Oceniono 39 razy 31

  "Jak można odwołać Jarosława Szarka? Nawet dla premiera nie byłoby to łatwe. Zgodnie z prawem prezesa IPN może odwołać Sejm bezwzględną większością za zgodą Senatu, ale na wniosek Kolegium IPN. Ciało to musiałoby więc podzielać zdanie premiera ws. obecnego prezesa."
  ====================================================================
  Gadanie! Takie sprawy od ręki załatwia "zwykły poseł w "żadnym trybie"...

 • kicior99

  Oceniono 26 razy 22

  Rozwiązać tę pseudohistoryczną ku.rwiarnię w cholerę

 • def11

  Oceniono 24 razy 20

  Bo PiS myślał, że dopiero PO będzie odwoływać prezesa IPN-u, stąd takie zapory proceduralne :)

  ps. ale od czego nocna uchwała sejmu ! :)

 • oczy_argusa

  Oceniono 28 razy 20

  Nie odwołanie Szarka tylko likwidacja tego żałosnego tworu zwanego IPN jest lekarstwem...

 • bmarten

  Oceniono 21 razy 17

  Należy zlikwidować ten cały IPN. Z naszych podatków tysiące nierobów udają, że pracują.

 • ks-t

  Oceniono 17 razy 15

  Chce powołać jeszcze większego oszołoma? Kandydatura p. Pawłowicz albo Piotrowicza czeka.

 • ukos

  Oceniono 15 razy 13

  "Przykładem ma być sprawa usunięcia Pomnika Katyńskiego w Jersey City. - Ta sprawa pokazała, że IPN nie ma żadnych, ale to absolutnie żadnych narzędzi, by reagować na tego typu sytuacje kryzysowe. Nie ma nawet publikacji anglojęzycznych na temat zbrodni katyńskiej, którą można by w trybie pilnym wykorzystać do obrony polskiego wizerunku na świecie"

  A kto kazał IPN-owi skupić się na polowaniu na "Bolka" i osłonie "Balbiny" zamiast na merytorycznej robocie, a zwłaszcza takich drobiazgach (w porównaniu z "zamachem" smoleńskim) jak Katyń? Czy to aby nie jedynie suuuszna partyja PiS?

 • piotrt707

  Oceniono 15 razy 11

  Kto rozwiąże tą plugawą instytucję !! Na pewno nie PO

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX