Wybory samorządowe 2018. PO rusza z akcją Wolontariusze Wolnych Wyborów

Politycy Platformy Obywatelskiej uważają, że wybory samorządowe 2018 mogą być sfałszowane, dlatego ruszają z nową akcją - Wolontariusze Wolnych Wyborów.

Wolontariusze Wolnych Wyborów to nowy pomysł posłów Platformy Obywatelskiej. Ich zdaniem zaplanowane na jesień wybory samorządowe mogą być fałszowane – wszystko z powodu nowej ordynacji wyborczej.

Wybory samorządowe. Frekwencja w latach 1990-2014

Wybory samorządowe 2018. Posłowie PO ostrzegają przed możliwością fałszerstwaWybory samorządowe 2018. Posłowie PO ostrzegają przed możliwością fałszerstwa Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

PO chce przypilnować wyborów samorządowych 2018

- Jeszcze tak skomplikowanej ordynacji nie było jak teraz. Dwie komisje - jedna zbiera, druga liczy. Wszystko po to, żeby zagmatwać. Uważamy, że te wybory mogą być sfałszowane i dlatego zrobimy wszystko, by wraz z obywatelami, przy pełnej mobilizacji struktur Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Koalicji Obywatelskiej i innych struktur samorządowych, tych wyborów po prostu dobrze przypilnować. Te wybory muszą być uczciwe - mówił w czasie konferencji prasowej w Sejmie powiedział poseł PO, Andrzej Halicki.

Wybory samorządowe 2018. Ile kosztuje organizacja wyborów? 

Wolontariusze Wolnych Wyborów - kim będą?

W czasie trwania konferencji przedstawiciele PO przekazali informację o tym, że środkiem zaradczym, mającym zatrzymać ewentualne fałszerstwa jest akcja Wolontariusze Wolnych Wyborów. Mają ją współtworzyć właśnie wolontariusze oraz mężowie zaufania, którzy będą zasiadać w obwodowych komisjach wyborczych. Do współpracy zaproszono przede wszystkim lokalne stowarzyszenia, które chcą odegrać ważną rolę w kontroli uczciwości podczas wyborów samorządowych w 2018 roku.

Wolontariusze Wolnych Wyborów mają stać na straży uczciwości podczas wyborów samorządowych 2018Wolontariusze Wolnych Wyborów mają stać na straży uczciwości podczas wyborów samorządowych 2018 Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Wybory samorządowe 2018. Okazja do naruszeń

Politycy z Platformy Obywatelskiej i pozostałych ugrupowań opozycyjnych podkreślają, że jednym z największych zagrożeń dla wiarygodności wyników wyborów jest zmiana dotycząca rozstrzygania, który głos jest ważny, a który nie. Do tej pory przyzwyczajeni byliśmy do zasady jednego krzyżyka. W czasie wyborów samorządowych 2018 obowiązywać już będzie nowa definicja znaku "x". Jako x traktowane są teraz co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

Wybory samorządowe 2018 - jak głosować?

Więcej o:
Komentarze (39)
Wybory samorządowe 2018. PO rusza z akcją Wolontariusze Wolnych Wyborów
Zaloguj się
 • Rękaw Czarnoksiężnika

  Oceniono 15 razy 11

  To będzie dopiero próba dla PiSu jak łatwo uda się je sfałszować. Na pewno parlamentarne będą sfałszowane albo się np nie odbędą. PiS wie, że po przegranych wyborach większość z nich wsadzą do pierdla

 • franiux

  Oceniono 9 razy 7

  W miastach sfałszują jak nic, tam nie wygraliby bez fałszerstw. Nic nie da pilnowanie wyborów bo liczenie jest za zamkniętymi drzwiami.

 • Henryk Gasior

  Oceniono 9 razy 3

  Pis i tak sfalszuje wybory bo opanowali sądy TK i całą ordynację wyborczą pokielbasili

 • Andrzej Muras

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ważnym znakiem jest X, czy jakaś inna figura, to mniej istotne. Zmianą w ordynacji wyborczej w oczywisty sposób celowaną w fałszowanie wyborów jest dopuszczenie jako ważnego głosu takiego, na którym jedna lub więcej kratek jest zamazanych. Jeśli zagłosuję na niePiS-owskiego kandydata, to ktoś w komisji zamaże mój głos i znaczek postawi przy wybranym przez siebie (t. zn. PiS-owskim) kandydacie. Dlatego jest ważne, żeby w każdej komisji (tej zliczającej głosy) był niezależny lub opozycyjny kandydat, który PiS-iorom w komisji będzie patrzył na łapy.

 • tet233

  Oceniono 5 razy -1

  Niech przygotują się na "karuzele". Metoda jak u Putina - tych samych ludzi wpisujemy na więcej niż jedną listę wyborczą. Nie przypadkiem obsadził swoimi ludźmi stanowiska, na których sporządza się listy wyborcze.

 • 12saurom

  Oceniono 10 razy -2

  Czy nie przypadkiem w 2015 roku to PO chciała uniemożliwić wprowadzenie obywatelskiej kontroli wyborów.

  Kiedyż to PO nagle zmieniła zdanie gdy przerżnęła wybory

 • gaciekesikowej

  Oceniono 4 razy -2

  już nawet czytać się tej propagandy nie da, sfałszowana zywność, sfaszowane wybory, sfałszowane wyniki spółek i sfałszowane wpisy patanów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX