Timmermans rozmawiał w Warszawie z Morawieckim. "Są siły, którym nie zależy na kompromisie"

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. To kolejna odsłona dialogu Warszawy z Brukselą na temat zmian w polskim sądownictwie.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans przybył do Warszawy, by po raz kolejny spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowa odbyła się w ramach toczącego się od miesięcy dialogu między rządem PiS a Komisją.

- Przepraszam, że nie opanowałem polszczyzny wystarczająco, by tym językiem się posługiwać - zażartował Timmermans na początek.

- Odbyliśmy konstruktywną rozmowę dotyczącą praworządności. Otrzymałem pewne informacje, które będę analizował, mam nadzieję, że możemy kontynuować nasz konstruktywny dialog w celu rozwiązania obecnych problemów. Jestem przygotowany, by współpracować z panem premierem i rządem, by znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie - mówił.

Mateusz Morawiecki: Są siły, którym nie zależy na kompromisie

- Dziękuję panu przewodniczącemu, że przyjechał do Polski. Jesteśmy cały czas nastawieni na to, żeby znaleźć rozwiązanie, pokazujemy przez ostatnich kilka miesięcy, że różne uzgodnienia miały ciąg dalszy. Przedstawiłem listę zmian, które się zadziały - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

- Są siły, którym nie zależy na kompromisie, które mówią "żadnych kompromisów". Cieszę się, że pan przewodniczący nie reprezentuje takiej pozycji - dodał. 

- Cały czas dyskutujemy przy jednoczesnym podkreśleniu, jak ważna jest reforma wymiaru sprawiedliwości - podkreślał szef rządu.

Po krótkim wygłoszeniu oświadczeń politycy zakończyli konferencję. Dziennikarze nie mieli możliwości zadawania pytań.

Artykuł 7. Zarzuty Komisji Europejskiej wobec Polski

Pół roku temu Komisja Europejska uruchomiła procedurę z artykułu 7. unijnego traktatu, zarzucając polskiemu rządowi naruszenie zasad praworządności. Intensywne rozmowy na linii Warszawa-Bruksela toczą się od początku roku.

Premier Mateusz Morawiecki i szef MSZ Jacek Czaputowicz wielokrotnie spotykali się zarówno z przewodniczącym Komisji Jean-Claudem Junckerem, jak i jego zastępcą Fransem Timmermansem. Efektem rozmów było wprowadzenie zmian w ustawach sądowych, co było spełnieniem części oczekiwań KE.

Z kolei w zależności od przebiegu wysłuchania 26 czerwca ministrowie państw unijnych zdecydują o dalszych krokach w sprawie procedury kontroli praworządności. Możliwe jest kolejne wysłuchanie albo wysłanie rekomendacji do Polski.

Dopiero niezastosowanie się do nich może doprowadzić do następnego etapu, czyli głosowania nad wnioskiem Komisji, która uważa, że w Polsce istnieje poważne zagrożenie dla praworządności. Do poparcia takiego wniosku potrzeba zgody 22 krajów.

Timmermans o dialogu z Polską: "Zmiany w rządzie doprowadziły do zmiany atmosfery"

Więcej o:
Komentarze (174)
Spotkanie Fransa Timmermansa i Mateusza Morawieckiego.
Zaloguj się
 • fakduck

  Oceniono 61 razy 45

  "Są siły, którym nie zależy na kompromisie"... Odwieczny pisowski bełkot. Jakieś tajemnicze siły, tajemniczy wrogowie, w stylu prl-owskich tekstów. Wiecie... rozumiecie...

 • krynolinka

  Oceniono 67 razy 45

  Są siły które dały ci parę baniek ..Tak sobie przechodziłem koło banku i mnie wzięli na prezesa.

 • batura3

  Oceniono 48 razy 36

  Towarzyszu Morawiecki - jakie siły? KONKRETNIE!!! Imperialistyczna stonka?:)))))))

 • pysio62

  Oceniono 38 razy 28

  To strata czasu, Morawiecki sam o niczym nie decyduje, a widac juz jasno, ze Kaczynski i PIS nadal beda lamac Konstytucje, i z podporzadkowania sobie sadow i sedziow nie zrezygnuja. UE to nie jest odpowiednie miejsce dla Kaczynskiego, PIS-u o PIS-opodobnych. To sa osobnicy o mentalnosci wschodniej, i nie maja nic wspolnego z zachodnia cywilizacja. Kaczynski i PIS juz zaczeli proces wyprowadzania Polski z UE, i to jest fakt nie podlegajacy nawet najmniejszej dyskusji.

 • def11

  Oceniono 38 razy 28

  Panie Timmermans to nie jest "konstruktywny dialog, przynajmniej jak na razie.
  Nic fundamentalnego, co mogłoby przywrócić w Polsce praworządność, po stronie PiS-u się nie zadziało.

 • remo29

  Oceniono 32 razy 24

  Pisie trolle w natarciu. "Był rozkaz, więc biegnę, biegnę naprzód, tam za górami jest wróg", jak to poeta napisał w "Najemniku" ;)

 • 600ps

  Oceniono 27 razy 23

  Pis jest ta sila która nie chcą kompromisu, te spodkania i rozmowy z UE to zwykle mydlenie oczu. Pis chce opuscic UE i to jest cala prawda.

 • zd46

  Oceniono 20 razy 20

  Morawiecki w sobotę, w Szczecinie, pod pomnikiem Lecha, przy pomniku, obok pomnika, przed pomnikiem rąbnął gadkę "szalonego Dyzia" i jeśli tak samo mówił do F. Timmermansa, to "klękajcie narody".M. Morawiecki (chyba był na bani, takie sprawiał wrażenie w sobotę), powiedział, że ..."Lech był w solidarności jeszcze przed solidarnością...." i "kąsał komunę już od kołyski"..w towarzystwie kacyków komunistycznych. Takie było środowisko Kaczyńskich w którym żyli, żarli szynkę, nie bawili się przy trzepaku i nienawidzili niekomunistycznych Polaków a mamusia była „gwiazdą komunistycznych potańcówek na salonach”, jako że służyła PRL-owi jako cenzorka zwana „Myszką” (gumką). Żal d..e ściska, kiedy człowiek słucha wierutnych kłamstw.

 • demetria11

  Oceniono 26 razy 20

  "Są siły, którym nie zależy na kompromisie"
  Jak zawsze - Cały Świat kontra PiS. Pisiakom zawsze wiatr w oczy. Wszystkie siły sprzysięgły się przeciwko "Dobrej Zmianie" - od krasnoludków, poprzez Klingonów i na Rebelii kończąc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX