Frans Timmermans w Polsce, lider PO mówi o PiS. "Ich polityka służy Putinowi"

- Współczesną wersją targowicy jest PiS. Realizują politykę, która służy Wschodowi, służy Rosji Putina - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Grzegorz Schetyna, lider PO. Polityk komentuje też, jak wyglądają relacje Polska-KE w kontekście wizyty Fransa Timmermansa.

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" sporo miejsca poświęcono poniedziałkowej wizycie wiceszefa KE  Fransa Timmermansa w Polsce. To właśnie Timmermans prowadzi rozmowy ze strony Komisji Europejskiej na temat praworządności nad Wisłą. W ostatnim czasie pojawiały się różne doniesienia: od haseł "do kompromisu coraz bliżej", po rzekome zaostrzenie kursu Brukseli w rozmowach z polskim rządem.

Według lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny, w obecnej sytuacji w relacjach KE-Polska nie ma zupełnie przestrzeni do kompromisu. Pada nawet stwierdzenie, że Komisja "nie może zrobić ani kroku w tył" i deklaracja polityka, że KE nie zgodzi się, żeby "PiS częściowo przestrzegał praworządności, a częściowo ją łamał".

Spór Polska-KE. "Nie ma miejsca na kompromis"

- Nie można być trochę w ciąży. W Unii Europejskiej nie zwykło się negocjować niczego, przymykając jednocześnie oko na wcześniejsze złamanie prawa - ocenia Schetyna i dodaje, że obecnie do wyboru są tylko dwa scenariusze: albo "opcja zerowa" (choć nie precyzuje, jak miałaby wyglądać) albo powrót do stanu prawnego z 2015 roku (a więc przed wyborami parlamentarnymi - red.).

Schetyna pytany o słowa premiera Mateusza Morawieckiego o dobrych negocjacjach z Brukselą stwierdza, że jest to "dialog pozbawiony konkretów", a premier albo "nie rozumie, o czym mówi", albo "naiwnie wyobraża sobie", że jest w stanie oszukać unijnych partnerów. - Nie ma miejsca na kompromis, bo partner jest niewiarygodny - zaznacza Schetyna.

"PiS realizuje politykę Putina"

Na łamach "Rzeczpospolitej" lider PO skomentował też słowa Antoniego Macierewicza, który w swoim cotygodniowym felietonie w TV Trwam ocenił, że list m.in. byłych prezydentów do KE (podpisał się Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa czy Bronisław Komorowski czy Leszek Miller) to "zdrada narodowa".

Słowa Macierewicza są absurdalne. Targowica walczyła z Konstytucją 3 maja i europejskim oddechem wolności i odnowy. Współczesną wersją targowicy jest PiS. To oni przecież walczą z konstytucją, wolnością i europejskością Polski. Realizują politykę, która służy Wschodowi, służy Rosji Putina

- wskazuje Schetyna i dodaje, że "odwracanie się tyłem" do unijnych instytucji oznacza w praktyce, że "stoi się twarzą do Putina".

Timmermans o dialogu z Polską: "Zmiany w rządzie doprowadziły do zmiany atmosfery"

Więcej o:
Komentarze (119)
Frans Timmermans w Polsce. Schetyna: Polityka PiS służy Putinowi
Zaloguj się
 • repres1

  Oceniono 29 razy 17

  1. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że KGB i GRU nie miały swoich agentów w pierwszej Solidarności.
  2. KGB i GRU nie dzieliły się swoimi agentami z SB.
  3. "Po owocach ich poznacie". Nie "po gadaniu", bo agent wpływu nie jest od chwalenia swojego mocodawcy, ale "po owocach".
  4. Czy ktoś odsunął nas bardziej od Zachodu jak pewna partia i pewne Pobożne Radio? Ja jeszcze pamiętam socjalistyczną "Bajkę o Zgniłym Zachodzie". Mało kto się na nią wtedy nabierał. Dziś "Bajka o Zgniłym Zachodzie" robi w Polsce furorę. Jakaś refleksja w związku z tym?

 • kuma1

  Oceniono 23 razy 13

  Ja się tej polityce nie dziwię, znając historię rodziny, podaną przez badaczy . Wiemy z jakimi dokumentami trafili na tereny Generalnej Guberni . Znamy ich późniejsze wyróżnienie przez okupanta wschodniego i zasługi tatusia dla ówczesnego KC. W jego partii aż roi się od tych którzy przysięgali na wierność bratniego państwa.

 • polakadam

  Oceniono 25 razy 11

  Dokładnie tak. Targowica to był opór konserwatywnych katolików i kleru przeciwko liberalnym reformom i zbliżeniu z zachodem. Rosji to było nie w smak dlatego poparła targowice.
  To samo robi dzisiaj pis.

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 35 razy 11

  Od dawana było wiadomo, że PiS-bolszewia to banda "pożytecznych idiotów" Kremla.

 • ziggybum

  Oceniono 13 razy 9

  "Targowica walczyła z Konstytucją 3 maja i europejskim oddechem wolności i odnowy. Współczesną wersją targowicy jest PiS. To oni przecież walczą z konstytucją, wolnością i europejskością Polski."
  Nareszcie ktoś to wyraźnie przypomina. Ale zabrakło jeszcze dla kilku słów o interesującej roli kleru w Konfederacji Tragowickiej. I zdania, które miał na temat tegoż kleru nasz wielki patriota i wojownik - Tadeusz Kościuszko.

 • antoszek22

  Oceniono 17 razy 7

  Opozycja powinna wystąpić do TK o stwierdzenie przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Prezydenta i przekazaniu jego obowiązków marszałkowi Sejmu za to , że prezydent złamał swoją ustawę o trybunale z Dz.U. 2015 poz 1928 i potwierdził nieprawde na podstawie sfałszowanych przez marszałka Sejmu uchwał o wyborze Przyłebskiej i Muszyńskiego na sedziów TK a Przyłebskiej dodatkowo na prezesa TK w 2016 .

  Potem wystąpić do marszałka Sejmu o uchylenie immunitetu prokuratorowi Ziobro , który brakiem swojej obecnosci na posiedzeniu TK moze w nieskończonosc przewlekac rozpatrywanie wniosku o przeszkodzie w sprawowaniu urzędu przez Prezydenta a który osobiscie głosował za sfałszowanymi przez marszałka Sejmu , uchwałami Przyłebskiej i Muszyńskiego prezesów TK .

  A następnie wystąpić do prokuratora Ziobro by w końcu zaczał ścigać prokuratora Ziobro za bezczynnosc w ściganiu łamania konstytucji.

  By udowodnić, że mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą.

 • sailor2016

  Oceniono 16 razy 6

  Zgadzam się z tym w pełni. PiSS to jedna z macek Kremla, a popierający ich to zwykli zdrajcy narodu polskiego i nie jest ważne czy robią to świadomie czy przez głupotę.

 • damtek

  Oceniono 12 razy 6

  "Wyraźnie widać w czyim interesie jest osłabianie wewnętrzne Polski. To, co dzieje się w Polsce od 2,5 roku, jest zadziwiająco zbieżne z celami rosyjskiej polityki."
  T.Siemoniak

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX