Poproszono o podanie składu jednej z instytucji SDP. Członkini KRRiT krótko: "Nie można"

"Nie można" - stwierdziła członkini KRRiT, pytana, czy nie można ogłosić, kto wchodzi w skład Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Całą dyskusję zapoczątkował ostatni komunikat CMWP działającego przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.

Mogłoby się wydawać, że "kto pyta, nie błądzi". Nie zawsze tak jednak jest, o czym przekonali się użytkownicy Twittera, którzy chcieli dowiedzieć się, bez dzwonienia, kto zasiada w składzie Centrum Monitoringu Wolności Prasy (CMWP) Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Na stronie CMWP ciężko jest znaleźć coś więcej poza informacją, że dyrektorem instytucji jest dr Jolanta Hajdasz.

Zaczęło się niewinnie, ponieważ takie pytanie zadał Stanisław Żerko, aktywny na Twitterze historyk. Wskazał przy tym, że komunikaty CMWP "są anonimowe". Chodziło o ostatni komunikat (podpisany przez dr Hajdasz), dotyczący Krzysztofa Ziemca, dziennikarza TVP, którego broni CMWP.

Na pomoc przyszła mu Teresa Bochwic z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (jest zastępczynią prezesa KRRiT Witolda Kołodziejskiego). Zasugerowała, by zadzwonić do biura Zarządu SDP.


Żerko dopytywał więc, czy nie można po prostu ogłosić, kto wchodzi w skład CMWP, instytucji, która ma bronić wolności słowa, a szczególnie "swobody dziennikarza w docieraniu do źródeł informacji".

Nie można

- odpowiedziała krótko Bochwic.

Dyskusja toczyła się dalej, ale ze słów członkini KRRiT wynika, że CMWP ma jednoosobowy skład, choć na stronie można znaleźć archiwalne składy z poprzednich lat, większe niż obecny.

Próbowaliśmy skontaktować się z Centrum Monitoringu Wolności Prasy, jednak nikt nie odbierał telefonu. Czekamy na odpowiedzi na pytania przesłane mailem.

Minister Gowin bronił w Sejmie swojej reformy szkolnictwa wyższego

Więcej o:
Komentarze (72)
Kto zasiada w Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP?
Zaloguj się
 • Mr. X

  Oceniono 27 razy 27

  Kto jest?
  To oczywista oczywistość.
  Sami swoi z PiS-u.
  Kolejna instytucja do dojenia pieniędzy z państwowej kasy.

 • remo29

  Oceniono 27 razy 25

  Wyszczekana ta Bochwic jakby kupowała na Chomiku.

 • swietyszczur

  Oceniono 27 razy 25

  to cale Centrum to PiSowska cenzura

 • shtalman

  Oceniono 23 razy 23

  Czyli centrum monitoringu wolności prasy na 40 milionowy kraj reprezentuje 1 osoba? Z jakiej religii pochodzi ten bóg, ta bogini, ta nieomylna wyrocznia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX