Nagły zwrot ws. Ustawy 2.0? Jarosław Gowin ujawnia, że dostał obietnicę poparcia od klubu PiS

Wicepremier Jarosław Gowin odpowiadał na żywo na pytania internautów "Rzeczpospolitej". Dotyczyły oczywiście tzw. Ustawy 2.0, mającej zrewolucjonizować polskie szkolnictwo wyższe, a przeciwko której od ponad tygodnia protestują studenci. Gowin ujawnił, że klub PiS ma ją poprzeć.

W ramach akcji #zapytajGowina zorganizowanej przez "Rzeczpospolitą" na Twitterze internauci zadawali pytania ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławowi Gowinowi, na które potem wicepremier odpowiadał. Dotyczyły niczego innego jak reformy szkolnictwa wyższego, znanej pod nazwą Ustawa 2.0.

Padło m.in. pytanie o to, ile razy zmieniano Ustawę 2.0, jednak Jarosław Gowin nie odpowiedział wprost. Wskazał jedynie, że poprawki do niej wprowadzano w czterech turach w ciągu dziewięciu miesięcy.

Innym razem zapytano o to, jak ministerstwo zamierza "zapobiec chaosowi", jaki może wywołać ustawa.

Najlepszym dowodem bezzasadności tego zarzutu jest fakt, że pani minister (Barbara) Kudrycka ostro krytykuje moją reformę.

- odpowiedział Gowin.

Ustawa 2.0 z poparciem PiS

Padło też pytanie dotyczące politycznych decyzji w sprawie "ustawy Gowina". Czy w sytuacji, w której ustawa nie zostanie w Sejmie przegłosowana, wyjdzie Pan z koalicji? - zapytał jeden z internautów.

W klubie PiS wszystkie projekty rządowe z zasady objęte są dyscypliną. Podczas wczorajszego posiedzenia klubu marszałek (Ryszard) Terlecki zapowiedział, że klub ustawę poprze.

- odpowiedział Jarosław Gowin.

To spora zmiana, ponieważ wicemarszałek Terlecki wcześniej raczej krytycznie odnosił się do projektu wicepremiera.

Krytyka Ustawy 2.0

W tym samym czasie trwa ogólnopolski protest studentów. Akademicki Komitet Protestacyjny sprzeciwia się założeniom Ustawy 2.0 i wskazuje, że będzie ona szkodliwa dla środowiska akademickiego.

Jednym z największych zastrzeżeń krytyków projektu jest to, że jego model finansowania szkolnictwa wyższego ma sprawić, że fundusze trafiałyby tylko do największych ośrodków naukowych.

Więcej o:
Komentarze (90)
Ustawa 2.0 Jarosława Gowina. Czy PiS poprze projekt?
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 18 razy 12

  "W KLUBIE PIS WSZYSTKIE PROJEKTY RZĄDOWE Z ZASADY OBJĘTE SĄ DYSCYPLINĄ. "Podczas wczorajszego posiedzenia klubu marszałek (Ryszard) Terlecki zapowiedział, że klub ustawę poprze."
  -----
  I wszystko zostalo juz powiedziane.
  WIEC WIECIE CO WAS CZEKA, OBOJETNIE O JAKIE USTAWY BEDZIE CHODZILO!

 • ar.co

  Oceniono 18 razy 12

  Rysiu Pawka Morozow Terlecki zdyscyplinowany? A tak się rzucał, tak krytykował! A tu wystarczy jedne słówko prezesa, przerażonego wizją utraty większości - i Rysiu na dwóch łapkach.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 15 razy 9

  W kraju, w którym doktorat ma rangę matury - najlepiej w ogóle zlikwidować szkolnictwo tzw. wyższe.
  Niech sÓweren od razu przy chrzcie (koniecznie przy chrzcie, rejestracja w USC nie wystarczy) otrzymuje stosowny dyplom ukończenia czegokolwiek dla swojego niemowlęcia. Co tam sobie sÓweren zamarzy. A jakie będą oszczędności na nagrody dla tych, co im się należy, ho ho! Gowin już proponował, żeby głosować za małoletnich. Skoro można głosować to i dyplom też wybrać można. A "państwo" ma wypełnić wolę sÓwerena..

 • yaspiman

  Oceniono 10 razy 8

  gowin postępuje jak członek zorganizowanej grupy przestępczej.

 • szczepama

  Oceniono 10 razy 8

  Hej Gówinie, chodzący deficycie intelektualny, jesteś jak glista o neurotyczno lękowej osobowości

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX