Protesty na uczelniach w całej Polsce. Gowin mówi: "Te protesty są inspirowane politycznie"

Reforma, jakiej ma ulec prawo o szkolnictwie wyższym spotkała się ze sprzeciwem środowisk akademickich. Pracownicy uczelni w największych miastach w Polsce zorganizowali protest. Odrzucają oni niektóre założenia tzw. Ustawy 2.0 stworzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jarosław Gowin stwierdził, że przyczyną protestu są tak naprawdę pobudki polityczne.

Akademicki Komitet Protestacyjny jasno wyraził swoją opinię na temat Ustawy 2.0. Uznali ją za "szkodliwą i uwsteczniającą" dla nauczycieli, studentek, studentów i całego środowiska akademickiego, a także dla rozwoju Polski. W środę odbyły się protesty na uczelniach w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie i kilku innych.

Protesty studentów przeciwko Ustawie 2.0 >>>

Prawo o szkolnictwie wyższym – jakie zmiany?

Projekt Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce ma zmienić sposób finansowania szkolnictwa wyższego, a także utworzyć nowy organ w szkołach wyższych, czyli tzw. radę uczelni. Modyfikacji ma ulec sposób uzyskania stopnia doktora czy nadawania stopni naukowych. W inny sposób przyznawane będą uprawnienia do prowadzenia zajęć i publikowania w czasopismach. Nowe rozwiązania miałyby wejść w życie już od tego roku akademickiego.

Ustawa 2.0. Czym grozi?

Protestujący przekonują, że założenia projektu dotyczące finansowania szkolnictwa wyższego grożą skupieniem funduszy w największych ośrodkach naukowych w Polsce, na czym straciłyby mniejsze oddziały. Sprzeciwiające się środowisko akademickie chce odrzucenia założeń i podjęcia dialogu.

 Komentarz Jarosława Gowina

Jarosław Gowin podkreśla, że zmiany w ustawie zyskały aprobatę samorządów studenckich, a także przedstawicieli małych i średnich uczelni, które według protestujących miałyby stracić na nowych przepisach. Uznał, że protesty są "inspirowane politycznie" i że biorą w nich udział "działacze KOD-u". Według niego za zmianami opowiada się wystarczająca ilość osób – parlamenty i samorządy studenckie, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa, reprezentacje doktorantów oraz rektorzy, którzy posiadają demokratyczny mandat.

Więcej o:
Komentarze (105)
Prawo o szkolnictwie wyższym. Protesty wzbudza Ustawa 2.0
Zaloguj się
 • inder

  Oceniono 35 razy 31

  "Uznał, że protesty są "inspirowane politycznie" i że biorą w nich udział "działacze KOD-u". "
  A za PRL-u, jak były protesty, to słyszeliśmy, że protesty są inspirowane przez zachodnich imperialistów i biorą w nich udział działacze KOR-u. Gdzie się szkolą te dzisiejsze pisowskie kacyki? U niegdysiejszych kacyków PZPR-owskich?

 • mat.31

  Oceniono 30 razy 26

  Oczywiście, że są to protesty polityczne, podobnie jak ustawa Gowina jest polityczna. Jak ktoś wpycha się z polityką na uczelnie, to nie wiem, czemu sie dziwi.

 • remo29

  Oceniono 27 razy 21

  Reforma polityczna, to jakie mają być protesty? Na tle religijnym? Co za dureń...

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 21 razy 17

  Gowin! ty łajzo bez kręgosłupa moralnego, zamilcz.

 • wooki74

  Oceniono 18 razy 16

  Gowin jakby 40 albo 50 lat temu działał... wtedy też każdy protest był dziełem "kół", "warchołów", "wywrotowców" i politycznych oponentów inspirowanych przez zgniły Zachód.

 • nicto_mk

  Oceniono 15 razy 15

  Każdy protest jest przez nich komentowany jako "polityczny" Protestujące matki które w sejmie domagały się pieniędzy na utrzymanie swoich niepełnosprawnych dzieci tez były politycznie inspirowane. Niedobrze się już robi. Przecież ich decyzje też są polityczne.

 • antypiss

  Oceniono 19 razy 15

  Jakoś tak ostatnio słowo "reforma" wywołuje u mnie odruch wymiotny. Wy też tak macie?

 • antropoid

  Oceniono 15 razy 13

  "PROGRAM STUDIÓW TO NIE PROGRAM PARTII"
  ----------------------------------------------------------------

  Studenci się mylą!... Teraz program partii jest programem całego narodu!

  Znów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX