PiS na czele, PO z dwucyfrową stratą do lidera. Nowoczesna już na poziomie Razem [SONDAŻ]

Nowy sondaż przynosi dobre wieści dla PiS i fatalne dla opozycji. PO - mimo wzrostu poparcia - pozostaje z 12 punktami procentowymi straty do Prawa i Sprawiedliwości. Nawet wspólnymi siłami opozycja nie dałaby rady pokonać PiS.

"Wiadomości" TVP opublikowały wyniki najnowszego sondażu politycznego, bazującego na danych z początku czerwca i przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster. Wygrywa w nim zdecydowanie Prawo i Sprawiedliwość (w koalicji Zjednoczonej Prawicy), które wskazało 40 proc. respondentów.

Druga na podium Platforma Obywatelska może liczyć na 28 proc. głosów - o 12 punktów procentowych mniej od lidera. Później można pisać już o naprawdę niewielkim poparciu dla innych partii. Trzecie ugrupowanie w sondażu Kukiz'15 odnotowało już tylko 8 proc. poparcia.

Nowoczesna poza Sejmem

Do Sejmu weszłyby jeszcze: Sojusz Lewicy Demokratycznej (7 proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe (5 proc.). Taki układ sił dałby zaledwie remis w porównaniu Zjednoczonej Prawicy i zjednoczonych partii opozycji (zakładając blok PO-SLD-PSL, bez uwzględnienia Kukiz'15).

Pod progiem wyborczym w sondażu znalazły się natomiast: Nowoczesna, Wolność (partia Janusza Korwin-Mikkego) i Partia Razem - wszystkie uzyskały po 4 proc. poparcia.

Majowy sondaż dla "Wiadomości"

W ostatnim sondażu, także przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Wiadomości" (opublikowano go 12 maja) Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 43 proc. poparcia, a PO 20 proc. W porównaniu do czerwcowego badania mamy więc spadek PiS o 3 pkt. proc. i wzrost poparcia dla PO o 8 pkt. proc.

W majowym sondażu SLD zanotowało 9 proc. poparcia, Kukiz'15 - 8. Wtedy do Sejmu dostałaby się także Nowoczesna z 6 proc. poparcia oraz PSL i Partia Razem - 5 proc.

Czerwcowy sondaż, a niezdecydowani

Warto zauważyć, że z sondażu wynikałoby, że wszyscy ankietowani wskazali swoje preferencje wyborcze. Ponieważ wszystkie wskazania, zsumowane, dają wynik 100 pkt. proc., w wynikach sondażu nie wyszczególniono, ilu respondentów udzieliło np. odpowiedzi "trudno powiedzieć" czy "niezdecydowany".

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie "Wiadomości" TVP w dniach 6-7 czerwca na reprezentatywnej próbie 1073 dorosłych Polaków.

Sejm o nagrodach. Prezesa PiS nie ma na sali, a Arłukowicz szuka Beaty Szydło

Więcej o:
Komentarze (486)
Nowy sondaż. PiS przed PO o 12 pkt., Nowoczesna poza Sejmem
Zaloguj się
 • franiux

  Oceniono 125 razy 93

  Sondaż został przeprowadzony na zlecenie "Wiadomości" TVP. Jednak poczekam na bardziej wiarygodne dane.

 • pszczy2000

  Oceniono 91 razy 71

  Sondaż na zlecenie "Wiadomości" - i wszystko jasne,wynik zgodny z oczekiwaniem zleceniodawcy.

 • damtek

  Oceniono 70 razy 44

  - Nazywam się Lidia Kułaga, walczyłam w Solidarności Walczącej i chciałam zapytać, dlaczego pan kłamie - z takim pytaniem musiał zmierzyć się premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu spotkał się w sobotę z mieszkańcami Wrocławia.
  Dlaczego niepełnosprawne dzieci są wyrzucane ze szkół? Jak mają się socjalizować, skoro spycha się je w kąt? I dlaczego pan kłamie, że otrzymują od państwa po 3 tys. zł? - pod ostrzałem takich pytań znalazł się w swoim rodzinnym Wrocławiu Mateusz Morawiecki. Zadała je Lidia Kułaga, która w latach 80-tych walczyła z władzami PRL wraz z jego ojcem w organizacji Solidarność Walcząca.
  Politycy Prawa i Sprawiedliwości podróżują po kraju w ramach akcji Polska Jest Jedna. W każdy weekend w kilkudziesięciu miejscowościach w całym kraju spotykają się z mieszkańcami i opowiadają im o sukcesach i planach rządu.

  Wp.pl 10.06.2018

 • damtek

  Oceniono 56 razy 42

  .@MorawieckiM we Wrocławiu mówi o Polsce równych szans. Ciekawe, czy ma na myśli swojego partyjnego kolegę, radnego sejmiku, który dzięki pracy w KGHM przytulił 2 mln złotych?
  #KonwójWstydu #OddajcieKasę #hipokryzjaPiS
  B.Budka

 • damtek

  Oceniono 58 razy 38

  ⚠️ Zobaczcie jak robi się karierę od zera do milionera❗️
  Działacze #PiS w całej Polsce, dzięki "dobrej zmianie", dorobili się fortuny.

  #KonwójWstydu znów rusza w Polskę, by pokazywać patologię PiS ❗️ #OddajcieKasę

  👉Zajrzyjcie na premiepis.pl

 • huuump

  Oceniono 50 razy 34

  Sondaz zaplacony z naszych podatkow przez Ku...zje, jest tak wiarygodny jak Szydło drąca 'bez trybu twarz', że nagrody im się należały.

 • damtek

  Oceniono 41 razy 29

  Radny PiS został prezesem KGHM i zarobił 2 mln zł! Dolnośląski rekordzista i lider #KonwójWstydu. #OddajcieKasę premiepis.pl
  T.Siemoniak

 • stef0909

  Oceniono 33 razy 21

  Wiadomości QURTV i rzetelność???????kogoś poj..........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX