Grają w kosza, jeżdżą rowerami, grillują. Czy kampania nie przeszkadza kandydatom w pracy?

Patryk Jaki jeździ rowerem, Rafał Trzaskowski rozmawia na ławce. Kampania wyborcza oficjalnie się nie zaczęła, w praktyce - idzie pełną parą. Czy to nie przeszkadza kandydatom w obowiązkach? - Minister Jaki często pracuje do północy - zapewnia rzecznik resortu.

Rafał Trzaskowski jest oficjalnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy od wielu miesięcy i da się zauważyć, że prowadzi kampanię w mieście. W kwietniu Jarosław Kaczyński potwierdził, że PiS w Warszawie wystawi Patryka Jakiego. Wiceminister sprawiedliwości także ruszył z prowadzeniem kampanii. 

Trzaskowski i Jaki spotykają się z wyborcami i mediami, organizują konferencje prasowe i wydarzenia. W ostatnim czasie pojawiły się wątpliwości, czy nie koliduje to z ich obowiązkami - szczególnie w przypadku kandydata PiS, który jest nie tylko posłem, ale też wiceministrem. 

W środę o godz. 11 - zatem w standardowych godzinach pracy - wiceminister grał w koszykówkę i na konferencji mówił o "odbudowie warszawskiego sportu". Tego dnia odbywało się też posiedzenie Sejmu. Piątek czerwca o godz. 9 rano Jaki jeździł rowerem i opowiadał o swoim programie rowerowym. Jeszcze w maju miał kilka konferencji w tygodniu o 8 rano.

Z drugiej strony wiele spotkań Jakiego odbywa się wieczorami lub weekendy. 

Patryk Jaki "rzetelnie wykonuje swoje zadania"

O zarzuty, że prowadzenie prekampanii wyborczej może kolidować z wykonywaniem obowiązków w resorcie, zapytaliśmy rzecznika prasowego Ministra Sprawiedliwości Jana Kanthaka.

- Minister Jaki wykonuje swoje obowiązki służbowe nie tylko w godzinach pracy Ministerstwa. Często pracuje nawet do północy, zdarza się, że także w weekendy - powiedział Kanthak i dodał, że tygodniowo pracuje więcej, niż wynosi standardowy wymiar czasu pracy. 

Rzecznik zapewniał, że udział w spotkaniach i konferencjach prasowych w Warszawie nie wpływa na wykonywanie obowiązków  ministerialnych przez Patryka Jakiego. - Minister Jaki rzetelnie wykonuje swoje zadania, m.in. związane z nadzorem Służby Więziennej i funkcja przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej - powiedział.

Spotkania Trzaskowskiego "realizacją najważniejszego obowiązku posła"

I Jaki, i Trzaskowski są też posłami. Kandydat PO należy do sejmowych komisji ds. UE oraz Spraw Zagranicznych. Czy kampania nie przeszkadza mu w sprawowaniu mandatu? Ze statystyk na stronie Sejmu wynika, że zarówno kandydat PiS, jak i PO, na ostatnich posiedzeniach brali udział w prawie wszystkich głosowaniach (90-100 proc. obecności). Wyjątki: Trzaskowski opuścił połowę głosowań 22 marca, zaś Jaki nie brał udziału w ani jednym głosowaniu 12 kwietnia. 

Jaki i Trzaskowski nie mieli w ostatnich miesiącach zbyt wielu wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu. Poseł PO zabierał głos dwa razy w maju, raz w marcu. Wiceminister Jaki wypowiedział się ostatni raz w Sejmie (trzykrotnie) na marcowym posiedzeniu.

O komentarz ws. tego, czy prekampania nie wpływa na obowiązki poselskie Trzaskowskiego, zapytaliśmy rzecznika PO Jana Grabca.

 "Spotkania i rozmowy z wyborcami nie tylko nie kolidują z obowiązkami poselskimi, ale są po prostu realizacją najważniejszego obowiązku posła: utrzymania więzi z obywatelami. Rafał Trzaskowski odbył w ostatnich miesiącach ponad 100 spotkań i jest jednym z najciężej pracujących posłów" - napisał w przesłanej nam wiadomości Grabiec. Skomentował też działalność Jakiego.

"Nie rozumiem natomiast co wspólnego z pracą wiceministra sprawiedliwości ma jazda na rowerze albo gra w kosza w godzinach pracy" - ocenił rzecznik PO.

Więcej o:
Komentarze (38)
Pytamy kandydatów na prezydenta, czy kampania nie koliduje z obowiązkami
Zaloguj się
 • niko8472

  Oceniono 9 razy 7

  "Czy to nie przeszkadza kandydatom w obowiązkach?"

  Ze w czym niby?

 • niko8472

  Oceniono 6 razy 6

  Spotkania otwarte z ministrem czy kandydatem?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 10 razy 6

  "Grają w kosza, jeżdżą rowerami, grillują. Czy kampania nie przeszkadza kandydatom w pracy?"

  Przecież ich praca to gra w kosza, jazda na rowerze i grillowanie. Oni nie są nikomu do szczęścia potrzebni...

 • Jacek Wójcik

  Oceniono 5 razy 5

  Kiełbasa wyborcza jest konieczna w demokracji. Bo wiadomo, nic lepszego nie wymyślono podobno. Biada nam z takimi myślicielami :D

 • niko8472

  Oceniono 11 razy 5

  Niech lepiej sprawdzi gazeta z jakiego budzetu te podroze sa oplacane, cos tutaj smierdzi prowadzenie kampanii wyborczej na koszt budzetu panstwa a nie partii.

 • princepinot

  Oceniono 4 razy 4

  Jaja, a nie odpowiedzi.
  Oczywiscie ze nie wykonuja swoich obowiazkow.
  Kazdy z nich powinnien zrezygnowac ze swojej funkcji. albo nie prowadzic kampanni na taka skale.
  Zwlaszca Jaki. Ten jest poslem, czlonkiem komisji I w dodatku wiceministrem
  Jako vice spiepszyl bardzo wazna ustawe, a w dodatku nikt inny z jego partii nie zauwazyl podstawowych bledow bo wszyscy "pracuja" po nocach a w dzien spia.
  To bajzel a nie wypelnianie obowiazkow.
  Jaki nie ma nawet wyksztalcenia na zadna z funkcji ktora wykonuje.
  Ta tak jakby polonista pisal programy komuterowe dla banku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX