Donald Tusk uderza w politykę USA. I dodaje: "Powinniśmy być wdzięczni Trumpowi"

Ostatnie decyzje prezydenta USA Donalda Trumpa są "niefortunne i niepokojące" - pisze szef Rady Europejskiej Donald Tusk w tekście opublikowanym przez "New York Times".

Pod koniec tego tygodnia liderzy państw G7 ( Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada), a także szef Rady Europejskiej i przedstawiciele Komisji Europejskiej spotkają się na szczycie w Kanadzie.

Przewodniczący RE Donald Tusk tuż przed rozpoczęciem szczytu opublikował tekst w dzienniku "New York Times", w którym jednoznacznie krytykuje ostatnie posunięcia jednego z członków G7 - prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Jako przykład podał kwestię wycofania USA z porozumienia klimatycznego i porozumienia nuklearnego z Iranem, a także nałożenie cła na stal i aluminium sprowadzanych z Unii Europejskiej.

"Dla mnie, nieuleczalnie proamerykańskiego Europejczyka, fanatycznie poświęconego idei współpracy transatlantyckiej, decyzje te są niefortunne i niepokojące"

- napisał Tusk.

"Czy są to jedynie sezonowe turbulencje, czy raczej pierwsze symptomy rozpadu zachodniej wspólnoty politycznej, którą G7 reprezentuje i nieformalnie prowadzi?" - zastanawia się w tekście szef Rady Europejskiej.

Tusk podkreślił, że światowy ład jest możliwy do osiągnięcia tylko dzięki "wspólnej, wzajemnie wspieranej i stanowczej polityce całej zachodniej wspólnoty".

Dodał, że przypominają mu się czasy, kiedy wspólnie z Lechem Wałęsą i innymi działaczami Solidarności witał prezydentów USA w Gdańsku świętując upadek komunizmu w Polsce. "A kiedy byłem premierem Polski odwiedzałem amerykańskich i polskich żołnierzy w bazach w Iraku i Afganistanie" - wymieniał Tusk dowody przyjaźni oby krajów. 

Donald Tusk o polityce Donalda Trumpa

"Tak, jak powiedziałem kilka tygodni temu, Europa powinna być, w pewnym sensie, wdzięczna prezydentowi Trumpowi. Jego decyzje uświadomiły nam, że musimy wzajemnie na sobie polegać. Europa musi zrobić wszystko, co w jej mocy, by chronić transatlantycką więź, niezależnie od dzisiejszych nastrojów"

- stwierdził były premier.

Dodał, że "nie możemy lekceważyć zagrożenia".

"Są ludzie w Europie, którzy szukają bliższych związków z Rosją i Chinami, jako alternatywy dla istniejącego porządku. Nie dostarczajmy im nowych argumentów - zdobyli ich dość w ciągu ostatnich miesięcy" - napisał Tusk.

Od "ognia i furii" do "człowieka honoru". Jak Donald Trump zmieniał zdanie na temat Kim Dzong Una

Więcej o:
Komentarze (188)
Donald Tusk uderza w politykę Donalda Trumpa
Zaloguj się
 • obeznany

  Oceniono 44 razy 18

  >>>Są ludzie w Europie, którzy szukają bliższych związków z Rosją i Chinami, jako alternatywy dla istniejącego porządku. <<<

  No to znów dowalił pisowskiej targowicy!

 • oyayebye

  Oceniono 23 razy 11

  Trump z Polaków ceni tylko górali-azbestciarzy , których i tak w końcu wykiwał.

 • bert2407

  Oceniono 17 razy 9

  Donald ty odwiedzałeś i witałeś prezydentów USA wiele razy.A taki budyń ,maliniak może się spotkać w Usa z odpowiednikiem naszego(nie ubliżając) wójta albo z wikarym parafii w Jacksontiwn.I to oobrazuje co z Polski zrobiła złodziejska dojna zakłamana pedofilska zmiana.

 • estrim

  Oceniono 15 razy 7

  Ale ładnie wytresowane pisie pieski - na hasło "Tusk" ślicznie dają głos. :)

 • james.blond

  Oceniono 15 razy 7

  Trump nie działa w interesie USA, tylko wiadomo kogo. Robi wszystko, aby zwiększyć chaos międzynarodowy powodujac tym samym wzrost ceny ropy, co ratuje tylek putinowi. Na lokalnym froncie Balbina rozwala EU, zbliżając nas krok po kroku do ruskich

 • def11

  Oceniono 25 razy 7

  Rząd polski powinien obiema rekami podpisać się pod tym i poprzeć stanowisko przewodniczącego Tuska, tego wymagałby interes Polski.
  Oczywiście z powodu małych interesików partyjnych i guli która za każdym razem, na wieść o Tusku, skacze choremu z nienawiści prezesowi, tego nie zrobią.

 • koles751

  Oceniono 27 razy 7

  Tusk to obecnie jedyny Polak, którego słowa ktoś przeczyta i może się nad nimi zastanowi.

 • justas32

  Oceniono 27 razy 5

  Jarek przeczytał o Tusku - to aż mu kolano pierdyknęło ...

 • justas32

  Oceniono 27 razy 5

  TUSK na PREZYDENTA. Pogonić pisowski motłoch ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX