"Instytut jest pierwszą ofiarą tej ustawy". Prezes IPN opowiada o konsekwencjach nowelizacji

Prezes IPN Jarosław Szarek w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" stwierdził, że kierowana przez niego instytucja była "pierwszą ofiarą" ustawy o IPN. - Konsekwencją było sparaliżowanie międzynarodowych relacji IPN z naukowcami zajmującymi się problematyką Holocaustu - mówił.

Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje kary za przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu udziału lub współudziału w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę.

Przyjęcie tej ustawy spowodowało kryzys na linii Polska - Izrael, sprawie przyglądała się także opinia międzynarodowa, a swoje zastrzeżenia co do ustawy wyrażał Departament Stanu USA czy władze Ukrainy.

W rozmowie z "Gościem Niedzielnym" o efekty przyjęcia nowelizacji był pytany prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, który potwierdził, że kierowana przez niego instytucja ucierpiała przez ustawę.

Jarosław Szarek: IPN stał się pierwszą ofiarą tej nowelizacji

Jako przykład podał sytuację z grudnia 2017 roku, gdy IPN organizował międzynarodową konferencję "Narody okupowanej Europy wobec Zagłady Żydów", a uczeni z wielu krajów odmawiali - w ramach protestu - przesyłania swoich referatów.

Konsekwencją nowelizacji ustawy o IPN było sparaliżowanie międzynarodowych relacji Instytutu z naukowcami zajmującymi się problematyką Holocaustu na świecie

- powiedział Szarek.

Prezes IPN podkreślił też, że z Instytutem nie prowadzono zbyt wielu rozmów w sprawie nowelizacji, a jeśli już to w "początkowej fazie" przygotowywania ustawy. Później, jak wynika z jego relacji, IPN nie wpływał na kształt ustawy.

Nie ulega dla mnie wątpliwości, że Instytut stał się pierwszą ofiarą tej nowelizacji

- zaznaczył Szarek.

Zofia Romaszewska: Prezydent nie mógł nie podpisać ustawy o IPN, ale trzeba ją naprawić

Więcej o:
Komentarze (127)
Jarosław Szarek o ustawie o IPN: Instytut ofiarą nowelizacji
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 69 razy 51

  IPN to agenda polityczna do walenia przeciwników teczkami po głowach

  nie ma nic wspólnego z nauką

 • viaac

  Oceniono 60 razy 40

  Pierwszą ofiarą tej nowelizacji była reputacja Polski.
  Nie pamiętam też zbyt dokładnie jak silny był głos sprzeciwu ze strony IPNu wobec tej ustawy.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 54 razy 36

  Wzruszające, jesteście pisią chlewnią która nie ma nic wspólnego z pamięcią i historią.

 • tad-tad

  Oceniono 35 razy 23

  Gnojki, powoli zaczynają rozumieć co spiepszyli. ale dalej wstają z kolan i opluwają wszystkich wokoło. Wydaje się że nie ma pozwolenia kurdupla na wycofanie, bo ten gnom jest zaślepiony nienawiścią,i przekonany o swojej wielkości,

 • munaciello

  Oceniono 35 razy 21

  Jak to możliwe, że pan Szarek nie protestował, gdy był procedowana ustawa nowelizacyjna dotycząca instytutu, którego jest prezesem, a teraz płacze, że IPN jest ofiarą tej ustawy?!

 • jes-ter

  Oceniono 27 razy 19

  IPN stał się obecnie niestety orwellowskim Ministerstwem Prawdy. Tak czy inaczej trzeba będzie to w końcu zaorać i musi wyrosnąć coś nowego. Nawozić nie będzie trzeba...

 • remo29

  Oceniono 29 razy 19

  Znaczy stworzyli problem i teraz będą z nim bohatersko walczyć? Stare dobre PRL-owskie wzorce.

 • def11

  Oceniono 29 razy 17

  Wykonawcami tej zbrodni byli Niemcy, którzy wykorzystali w tej machinie własnego terroru - pod przymusem - grupkę Polaków - Szarek o winnych zbrodni

  Nie dziw się, że nikt poważny nie chce z wami współpracować

 • krzywelustro

  Oceniono 23 razy 17

  NIhil novi sub sole.

  Już wcześniej J. Zbawiciel ogłosił takie prawo, że jeśli ktoś próbuje komukolwiek wmawiać, ,że białe jest białe, a czarne - czarne, trafia w łapska prokuratora Piotrowicza.

  A teraz Prawi i Sprawiedliwi (przy pomocy śniących o macierzyństwie modelek-społeczniczek poznanych poodczas miesiączki) pilnie pracują nad ustawą, która ma przynieść niesłychany dobrobyt wszystkim Polakom. W myśl tej ustawy dwa i dwa jest siedemset osiemdziesiąt cztery, a każdy, kto będzie temu zaprzeczał, również trafi w łapska prokuratora Piotrowicza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX