Unijny sąd anulował kary Korwin-Mikkego. Tracił diety za słowa o migrantach i kobietach

Sankcje nałożone na Janusza Korwin-Mikkego zostały unieważnione przez sąd UE. Polityk był karany przez Parlament Europejski za swoje wypowiedzi na temat kobiet i migrantów.

Janusz Korwin-Mikke, który mandat europosła złożył na początku tego roku, został dwa razy ukarany przez Parlament Europejski za swoje wypowiedzi podczas debat. W trakcie debaty o migracji w 2016 roku mówił o "ludzkich śmieciach", natomiast podczas rozmów o nierównościach w zarobkach kobiet i mężczyzn stwierdził, że kobiety zarabiają mniej, ponieważ są "słabsze, mniejsze i mniej inteligentne" (w 2017 roku).

Korwin-Mikke w ramach kary stracił m.in. dzienną dietę (na 10 i 30 dni), zakazano mu reprezentowania Parlamentu Europejskiego oraz uczestnictwa w obradach.

Sąd przyznaje rację Korwin-Mikkemu

Polityk zaskarżył te decyzje PE. Jak poinformował serwis Politico w czwartek, sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu unieważnił te sankcje.

Sąd w Luksemburgu uznał, że prawo do wolności wypowiedzi jest "fundamentalne" i zasady Parlamentu jasno określają, kiedy europosła można ukarać, a wystąpienia Korwin-Mikkego nie wpisywały się w te przepisy.

Oprócz tego Sąd UE w Luksemburgu oznajmił, że choć wypowiedzi polityka były szokujące, to nie doszło do zakłócenia obrad PE, a wtedy kary byłyby zasadne. Sąd nakazał też zwrócenie Korwin-Mikkemu odebranych przez PE diet.

"Jesteś obrzydliwą, szowinistyczną świnią" Korwin-Mikke zszokował brytyjskich dziennikarzy

Więcej o:
Komentarze (200)
Sąd unieważnił kary PE za wypowiedzi Janusza Korwin-Mikkego
Zaloguj się
 • stifflers.mom

  Oceniono 42 razy 16

  I to jest dowód na to, ze instytucje Unijne potrafią działać zgodnie z PRAWEM... a nie z ideologia czy poglądami... Ziobro oczywiście z tej lekcji nic nie wyciągnie

 • iq120

  Oceniono 9 razy 5

  Nie lubię tego starego pajaca, ale podoba mi się jak sąd unijny ustawił do pionu "wszechmogących".

 • a.k.traper

  Oceniono 16 razy 4

  I właśnie tak to powinno działać, każdy powinien mieć prawo do swobodnego głoszenia własnych pogladów, byleby nie nawoływał przeciwko innym osobom. Te pieniążki powinni zdjąć temu co nakazał pozbawić diety a może kilka osób za propagowanie systemów autorytarnych.

 • turkiestan

  Oceniono 16 razy 4

  Każdy wie jak na dworze króla ważny był błazen.Każda władza potrzebuje mieć swojego błazna.Czy ktoś zna lepszego błazna w Unii Europejskiej od Krowina (JKM)???Każdy wie że w parlamencie UE większego nie znajdziesz!!!Dlatego ma pewny etat jeszcze przez wiele lat!!!

 • kolektywnie

  Oceniono 22 razy 4

  Niech się chłop cieszy że go do więzienia nie wsadzili. Tommy Robinson dostał rok za komentowanie procesu pedofilów w UK.

  Gangi zwyrodnialców gwałcili nastolatki a policja długo nic nie robiła bo nie chcieli być oskarżeni o rasizm.

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 3

  Czy po tym wyroku JK-M wystąpi o odszkodowanie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX