Kto mógłby zastąpić prezesa PiS? Polacy wskazali swoje typy, ale jedna odpowiedź się powtarza

Ostatnie kłopoty ze zdrowiem Jarosława Kaczyńskiego przyczyniły się do spekulacji, kto mógłby zająć jego miejsce na stanowisku szefa PiS. Z badania na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że Polacy nie potrafią wskazać następcy, a najpoważniejszy sukcesor, ma zaledwie ponad 10 proc. poparcia.

Jarosław Kaczyński jest chory i od pewnego czasu przebywa w szpitalu. Prezes PiS przeszedł operację kolana. Kiedy opuści szpital? Według Adama Bielana, wicemarszałka Senatu, ma stać się to w ciągu kilkunastu dni. - Miał zabieg, po tym zabiegu musi mieć trochę czasu, żeby dojść do siebie - mówił Bielan.

Spekulacje wokół stanu zdrowia i absencja w życiu publicznym Kaczyńskiego trwająca od początku maja doprowadziły do tego, że zaczęto zastanawiać się, kto mógłby być ewentualnym sukcesorem w Prawie i Sprawiedliwości, gdyby obecny prezes zdecydował, że odchodzi z polityki.

Kto po prezesie? "Trudno powiedzieć"

"Rzeczpospolita" opublikowała wyniki sondażu IBRiS, w którym zapytano właśnie o to, który z obecnych współpracowników prezesa wydaje się być najpoważniejszym kandydatem do objęcia stanowiska prezesa.

W badaniu najczęściej jednak padała odpowiedź "trudno powiedzieć" - udzieliło jej 42,8 proc. ankietowanych.

Morawiecki mógłby zastąpić Kaczyńskiego

Na drugim miejscu, jako najpoważniejszy z delfinów, uplasował się obecny premier Mateusz Morawiecki, którego wskazało 14,4 respondentów. Podium zamyka szef MSWiA Joachim Brudziński z 9 proc. poparciem.

Kolejni potencjalni następcy to wicepremier Beata Szydło (8,6 proc.), prezydent Andrzej Duda (7,4 proc.) i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (5,4 proc.).

O wiele mniejsze szanse mają z kolei wicepremierzy Jarosław Gowin (4,2 proc.) i Piotr Gliński (2,1). Ankietowani wskazywali także obecnego szefa MON Mariusza Błaszczaka (2,7 proc.) i byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza (3,4 proc.).

Bliscy współpracownicy w odstawce

Warto odnotować, że w tym gronie tylko trzech polityków nie jest od dawna związanych z Prawem i Sprawiedliwością, reszta praktycznie od początku, z małymi przerwami, blisko współpracowała z Jarosławem Kaczyńskim.

W tej grupie jest premier Morawiecki, który dołączył do PiS w marcu 2016 roku, wicepremier Gliński (w 2012 roku partia wskazała go jako kandydata na premiera, później kontynuował współpracę) oraz wicepremier Gowin (odszedł z Platformy Obywatelskiej w 2013 roku, w marcu 2015 zaczął współpracować z PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy).

Kto w Warszawie, kto w Krakowie? Prezes PiS zaprezentował kandydatów na prezydentów dużych miast

Więcej o:
Komentarze (288)
Kto zastąpi Jarosława Kaczyńskiego prezesa PiS? Sondaż
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 64 razy 42

  Pan prezes jest niezastąpiony. Takie spekulacje to atak na Polskę i polską rację stanu!

 • liftertoja

  Oceniono 44 razy 34

  Ryszard Czarniecki na pewno sie zgodzi objac to stanowisko. Jemu obojetne co, byle stolek, kasa, i kamery dookola byly.

 • ochujek

  Oceniono 41 razy 29

  Powinni przeprowadzić eliminacje przy użyciu tych schodów smoleńskich. Kandydaci mają wejść na szczyt i skoczyć. Zwycięzca ze zdrowymi kolanami zostanie nowym prezesem. Przy skokach mogą posiłkować się parasolami.

 • skromne-zero

  Oceniono 38 razy 28

  Kto po Jarkaczu? Nikt !
  Może wreszcie będzie w tym biednym kraju spokój?

 • krzywelustro

  Oceniono 29 razy 25

  Jedynym, który mógłby po J.Zbawicielu skutecznie wziąć PiSowców za mordy, jest Tadeusz Rydzyk, ubogi mnich z Torunia.

 • jegrzy

  Oceniono 34 razy 24

  Śmierć wataszki Kaczyńskiego zakończy istnienie faszystowskiej organizacji PiS. I oby to sie stało jak najszybciej!

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 31 razy 21

  Najlepiej nikt. Partia PiS powstała dla folgowania obsesjom gejowego Jaruchy i bez niego traci rację bytu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX