Co zeznawał Antoni Macierewicz? Opublikowano fragmenty nieautoryzowanej biografii

Antoni Macierewicz składał w 1968 r. zeznania, które obciążyły cztery inne osoby - opisują autorzy książki "Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana". Fragmenty publikacji ukazały się w tygodniku "Wprost".

Antoni Macierewicz, wówczas 20-letni student, w związku z wydarzeniami marca 1968 r. był zaangażowany w produkcję ulotek, nawołujących do strajku na Uniwersytecie Warszawskim. Później Macierewicza w tej sprawie przesłuchiwano. Fragmenty zeznań byłego szefa MON znalazły się w książce "Antoni Macierewicz. Biografia Nieautoryzowana" Anny Gielewskiej i Marcina Dzierżanowskiego. Opublikował je na kilka dni przed premierą tygodnik "Wprost".

Antoni Macierewicz - co zeznawał?

Śledczy, za pomocą manipulacji, mieli zasugerować Macierewiczowi, że zeznający wcześniej Wojciech Onyszkiewicz "sypie". Wtedy - jak czytamy - Antoni Macierewicz zaczął dzielić się szczegółami dotyczącymi kolportażu ulotek. "Onyszkiewicz wziął ode mnie dwie paczki. Mówiłem mu, że osobiście ulotki te rozkolportuję je na wydziałach chemii, historii i biologii.(...) Prawdopodobnie później pytałem Onyszkiewicza, czy rozkolportował ulotki, na co on odpowiedział twierdząco" - zeznawał były szef MON. Oprócz Onyszkiewicza miał obciążyć zeznaniami jeszcze trzy inne osoby: pasierba prof. Władysława Bartoszewskiego - Piotra Bachurzewskiego, Elżbietę Bakinowską, córkę żołnierza Armii Andersa Stefana Bakinowskiego, a także historyka doc. Henryka Samsonowicza.

Zeznania w 1968 r. "nie miały znaczenia"

Antoni Macierewicz nie chciał rozmawiać z autorami biografii. Informacji o nadchodzącej książce nie komentował publicznie.

- Nie mam pretensji, że mnie obciążał, tym bardziej że ja zeznałem wcześniej i to ja uruchomiłem lawinę. W zestawieniu z jego późniejszymi zasługami dla mnie te jego lekkomyślne zeznania nie mają większego znaczenia - komentuje dziś Wojciech Onyszkiewicz.  - Nawet jeśli Antoni w trakcie śledztwa powiedział o kilka zdań za dużo, nie mam do niego pretensji. W gruncie rzeczy wszyscy byliśmy gówniarzami - mówi z kolei Piotr Bachurzewski, który także był obciążany zeznaniami Macierewicza.

O zeznaniach Antoniego Macierewicza pisał już wcześniej prof. Andrzej Friszke w książce "Anatomia Buntu". - Z dokumentów znajdujących się w archiwach IPN wynika, że w roku 1968 Macierewicz po aresztowaniu złożył obfite zeznania, wystarczyło na akt oskarżenia dla niego i Wojciecha Onyszkiewicza - mówił Friszke w rozmowie z portalem NaTemat.pl w 2017 r.

Antoni Macierewicz zaprezentował długo oczekiwany raport o katastrofie smoleńskiej

Więcej o:
Komentarze (238)
Antoni Macierewicz obciążał znajomych. Zeznania z 1968 r.
Zaloguj się
 • alexander59

  Oceniono 101 razy 93

  Inteligentny student sypie kolegów z nazwiska i co robili, a robotnik ze stoczni , obciążony rodziną i jej utrzymaniem to kapuś, bo oględnie opowiedział o sytuacji a stoczni nie wskazując konkretnych osób. Takie jest "prawo Kalego"!

 • flemming

  Oceniono 84 razy 76

  A więc oskarżający innych o donosy, wielki lustrator, szalony Antonow, sam był donosicielem. Qui pro guo.

 • hamsterx

  Oceniono 81 razy 73

  czekam na zapowiadany pozew pana Piątka za jego książkę
  i jakoś doczekać się nie mogę

 • eselk

  Oceniono 62 razy 58

  O książce Tomasz Piątka, też nie chce nic mówić, bo jest żywą prawdą.

 • dama_z_bagien

  Oceniono 62 razy 58

  Zawsze mówiłam, że to rosyjski agent , który udaje wariata , bo tak jest najłatwiej działać. Zniszczył armię, zwalniając najlepszych generałów, wycofał się z zakupu caracali, niczego dla wojska nie kupił a roztrwonił całkiem pokaźną sumkę ...na co ja się pytam ? Kiedy rozbił się prezydencki samolot, to pierwszy był gotowy do ucieczki ....oczywiście najpierw był obiadek u Putina...a potem miał czelność krytykować zachowanie innych polityków , prowadził durne komisje do spraw katastrofy, które wyłudziły następne ogromne pieniądze...I tak na koniec - gdzie obiecane procesy po wydaniu książki Pana Piątka opisującej całą szemraną działalność tego polityka ? Cisza , bo tam jest cała prawda o Antku.

 • dama_z_bagien

  Oceniono 46 razy 42

  I jeszcze jedno mnie zastanawia - uwielbienie do otaczania się młodymi chłopaczkami.....

 • Pawel Rodzynek

  Oceniono 42 razy 38

  Jak to szło? Zeznania Macierewicza w latach 80tych są bez znaczenia, ale zeznania Wałęsy w 70tych są kluczowe bo mogli go szantażować jak był prezydentem... dobrze , że Antek nie pełnił żadnego kluczowego stanowiska i nic nie rop***ł przy tej okazji.

 • dafcioo

  Oceniono 33 razy 33

  Czy w autobiografii zostało powiedziane, czy i kiedy Antoni Macierewicz został zwerbowany przez wywiad rosyjski?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX