Problem w Sądzie Najwyższym. Mało kto chciał zostać ławnikiem, na 36 miejsc tylko 19 zgłoszeń

Upłynął termin na zgłoszenia na ławników Sądu Najwyższego. Na 36 miejsc zgłosiło się tylko 19 osób. W obecnej sytuacji nie do końca wiadomo, co zrobić dalej, skoro brakuje kandydatów.

Senat ogłosił zbieranie zgłoszeń na ławników Sądu Najwyższego 24 kwietnia tego roku, a w czwartek, 24 maja, ten proces się zakończył. Jak poinformowała Kancelaria Senatu w tym czasie dotarło 19 zgłoszeń.

Zgłoszenia kandydatów wniesione po upływie terminu, lub niespełniające wymogów formalnych zostaną pozostawione bez dalszego biegu. Przywrócenie terminu do zgłoszenia kandydatów jest niedopuszczalne. Pozostawienie zgłoszeń bez dalszego biegu stwierdza Senat w drodze uchwały.

- przekazał Senat.

Zgodnie z nowymi przepisami o Sądzie Najwyższym, kandydatów na ławników mogły zgłaszać stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie odrębnych przepisów, z wyłączeniem partii politycznych, a także co najmniej 100 obywateli mających czynne prawo wyborcze.

Na podstawie ustawy o Sądzie Najwyższym pierwsza prezes Sądu Najwyższego zarządzeniem ustaliła, że ma być 36 ławników Sądu Najwyższego. Pierwsza kadencja ławników SN rozpocznie się w dniu złożenia przez nich ślubowania i zakończy się 31 grudnia 2021 r. 

Nie wiadomo jednak, co dalej w tej sytuacji zrobić. W ustawie o SN jest wspomniane:

W razie potrzeby, zwłaszcza z powodu zmniejszenia w czasie kadencji liczby ławników, Senat na wniosek Pierwszego Prezesa przeprowadza wybory uzupełniające

Nie wiadomo jednak, czy ten przepis zostanie zastosowany w przypadku niewystarczającej liczby kandydatów.

Termin na wybór przez Senat ławników Sądu Najwyższego upływa 3 lipca 2018 r.

Zasady wyboru ławników Sądu Najwyższego

Według procedur, po zbadaniu zgłoszeń Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, wskazuje marszałkowi Senatu andydatów, których zgłoszenia zostały wniesione w terminie i spełniają wymogi formalne.

Komisja przedstawia też Senatowi projekt uchwały wobec zgłoszeń, które nie spełniły wymogów formalnych lub wpłynęły po terminie. W przypadku kandydatów na ławników marszałek Senatu ma zasięgnąć jeszcze informacji od Komendanta Głównego Policji na ich temat.

Komisja przedstawia Senatowi listę kandydatów, o których mowa w pkt 1, oraz opinie o nich w zakresie spełniania wymogów określonych w ustawie z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym, sformułowane w oparciu o posiadane dokumenty, a w razie potrzeby przesłuchania określonych kandydatów – także w oparciu o te przesłuchania.


Następnie marszałek Senatu przesyła I prezesowi SN uchwałę w sprawie wyboru ławników Sądu Najwyższego (wraz z dokumentami na ich temat).

PiS wycofuje nowelizację KRS. Poseł Ast: To ukłon w stronę Małgorzaty Gersdorf

Więcej o:
Komentarze (54)
Ławnicy Sądu Najwyższego. Zgłosiło się tylko 19 osób na 36 miejsc
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 28 razy 22

  Ojeeeej, sedziowie nie chcą KOLABOROWAĆ z pisuarami? No szkooodaaaa... :D

 • bert2407

  Oceniono 23 razy 21

  Nikt więcej nie chce wstąpić pisowskiej organizacji przestępczej.Oj cieniutko tylko 19 splsdziałych wazeliniarzy..Mam nadzieje że już nikt więcej nie pójdzie na współpracę z
  bandą PiS.Panie Brejza pan ich powinien prześwietlić.

 • tomasz.rze

  Oceniono 17 razy 15

  Prezes w szpitalu, więc nie ma kto przeprowadzić rozmów kwalifikacyjnych z lojalności.

 • pysio62

  Oceniono 17 razy 15

  Tych 19 osobnikow w przyszlosci powinno sie pociagnac do odpowiedzialnosci karnej, cywilnej i finansowej.

 • def11

  Oceniono 20 razy 14

  Nikt przyzwoity i szanujący konstytucję i praworządność się nie zgłosi, niech Zero nabór w partii robi.

 • pioterek

  Oceniono 13 razy 13

  Proszę o nieużywane slowa "ustawa" w odniesienie do dekretu pisu nieprzeglosowaneo wymaganą większością 2/3 głosów.

 • remo29

  Oceniono 15 razy 13

  E tam, pojadą do jakiegoś Pierdziszewa, przywiozą ludzi, co stali na przystanku PKS, będzie komplet.

 • antoszek22

  Oceniono 12 razy 12

  Zerro na konferencji prasowej wydusił z siebie, że to wina tych co tę ustawę napisali oraz SN i on jako prokurator nie moze sie mieszac w wewnetrzne sprawy tych instytucji
  I żeby tym instytucjom zadawać pytania bo on nie ma z tym nic wspólnego .
  A potem na pytanie o wotum nieufności dla prezesa sądu , którego mianował , powiedział , że część sedziów w sądzie krakowskim jest uczciwa ale spora część to przestępcy, którzy zorganizowali pucz i on ich bedzie ścigał do upadłego.
  :-)
  chorobo dwubiegunowa ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX