Zalewska obiecuje nauczycielom dodatkowe 500 złotych. Skorzystają jednak tylko wybrani

Anna Zalewska poruszyła kwestię podwyżek dla nauczycieli w wywiadzie udzielonym Super Expressowi. Minister Edukacji Narodowej stwierdziła, że rząd konsekwentnie realizuje program podnoszenia pensji w edukacji. Obiecała też dodatek w wysokości 500 złotych dla najlepszych nauczycieli.

Anna Zalewska wypowiedziała się również na temat przewidywanej „walki o miejsce” w szkołach średnich. W przyszłym roku dojdzie do kulminacji dwóch roczników – ostatnich gimnazjalistów i pierwszych ósmoklasistów. Szkoły średnie będą musiały przyjąć aż 730 tys. uczniów, czyli dwa razy więcej niż zazwyczaj.  Anna Zalewska uspokaja i dodaje, że dla każdego znajdzie się miejsce.

Minister Edukacji o zarobkach nauczycieli

– Nauczyciele zasługują na właściwe wynagrodzenia i jestem zdeterminowana, by podwyżki były godne. – podkreśliła na wstępie Anna Zalewska. Stwierdziła, że jej rząd prowadzi konsekwentne działania w celu podwyższenia pensji nauczycielom. – Skala podwyżek wynosi 5 proc. do 35 proc. Na poziomie nauczyciela dyplomowanego jest to 247 zł. Za dziewięć miesięcy w styczniu będzie kolejna podwyżka. I tak co roku. – dodała.

Nie dla wszystkich 500 złotych dodatku

Minister napomknęła również o wprowadzeniu dodatku dla nauczycieli w wysokości 500 złotych, jednak tylko dla tych, „którzy wyróżniają się pracą”. Ten pomysł doprecyzowała w wywiadzie dla money.pl: „Od września 2018 roku rozpoczynamy trzyletni krok, który ma zbliżyć do kolejnego dużego finansowania, mianowicie nauczyciele z oceną wyróżniającą będą co miesiąc otrzymywać 500 złotych.”

Co nauczyciele myślą o swoich zarobkach? >>>

Czy trzy tysiące to dużo?

Anna Zalewska nie odpowiedziała na pytanie, czy pensja w wysokości trzech tysięcy złotych netto to dobre wynagrodzenie dla nauczyciela z 30-letnim stażem. Poddała w wątpliwość te dane – według niej jest to „goła” kwota, która po doliczeniu wszystkich dodatków („13” pensji i pozostałych świadczeń) znacznie się zwiększa. Jak podkreśliła – statystyki pokazują, że średnia pensja w edukacji za pierwszy kwartał 2018 roku wyniosła 4600 złotych.

Więcej o:
Komentarze (76)
Anna Zalewska. 500 plus dla nauczycieli
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 45 razy 41

  500+dla tych, którzy wyróżniają się właściwą optyką polityczną. I mają dobre kontakty z parafią.

 • remo29

  Oceniono 34 razy 34

  W całej serii "Gwiezdnych Wojen" było więcej prawdy niż w jednym zdaniu tej szczerzącej się baby.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 32 razy 30

  Co oni mają z tym 500??? Wyliczyli sobie że tyle trzeba dać koniecznie w łapę statystycznemu Polakowi, żeby się sku...ł i zaglosował na PiS???

 • u2_pati

  Oceniono 29 razy 27

  Taaa... nie wiem kto w edukacji zarabia 4600 złotych. Dyrektor? Zastępca dyrektora? Jeśli nauczyciel, to raczej taki, co zasuwa w dwóch szkołach, podpierając się nosem ze zmęczenia.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 23 razy 23

  czekam z niecierpliwością, jak będzie wyglądało przyjęcie do szkół średnich dwóch roczników, które szły różnymi programami i nie będą mogły siedzieć w jednej ławce.

 • 99venus

  Oceniono 22 razy 22

  Jak ta kobieta uspakaja to znaczy,że będzie piekna katastrofa.

 • cezar85

  Oceniono 21 razy 21

  500 ekstra dostaną 'nauczyciele' religii

 • czechy11

  Oceniono 22 razy 20

  Zalewska 500 nauczycielom wypłaci z PCK. Notabene ktoś jeszcze wierzy w brednie tej przerażonej wizja przegranej PiSowskiej nomenklatury?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX