Sondaż Gazeta.pl: Kto był najlepszym premierem Polski? Dwóch zwycięzców, Morawiecki za Szydło

Donald Tusk i Tadeusz Mazowiecki ex aequo najlepszymi premierami od 1989 roku - wynika z sondażu dla Gazeta.pl. Dobry wynik odnotowała też Beata Szydło, która wyprzedziła swojego następcę - Mateusza Morawieckiego.

Zapytaliśmy, kto zdaniem Polaków zasługuje na miano "najlepszego premiera polskiego rządu od 1989 roku". Pierwsze miejsce, ex aequo, w sondażu dla Gazeta.pl zdobyli Tadeusz Mazowiecki i Donald Tusk. Jako najlepszego premiera wskazało ich po 12 proc. ankietowanych.

Jednak najczęstszą odpowiedzią, jaką wybierano, była: "żadna z wymienionych osób". Udzieliło jej 37 proc. badanych.

Sondaż Gazeta.pl: Kto był najlepszym premierem od 1989 roku?Sondaż Gazeta.pl: Kto był najlepszym premierem od 1989 roku? Gazeta.pl

Kto Twoim zdaniem był najlepszym premierem od 1989 roku? Przyślij swoją opinię na adres listydoredakcji@gazeta.pl

Ostatnie miejsce na podium przypadło Beacie Szydło, która premierem była przez dwa lata. 8 proc. badanych wskazało właśnie na obecną wicepremier - o 2 punkty procentowe więcej niż na Mateusza Morawieckiego, który zastąpił ją na tym stanowisku.

Czytaj także: Sroczyński: "Nie wiem". "Nie mam zdania". To dobrze, że w sondażach mamy wszystko w nosie [OPINIA]

Kaczyński, Cimoszewicz i Miller

Pierwszą piątkę zamyka natomiast Jarosław Kaczyński, którego wskazało 5 proc. ankietowanych. Niewiele mniej, bo 4 proc. głosów, zebrał Włodzimierz Cimoszewicz, a 3 proc. - Leszek Miller, dwaj premierzy z rozdania SLD.

Zobacz: Sondaż dla Gazeta.pl: Posłowie powinni zarabiać maksymalnie 3550 zł na rękę

Później jest już tylko gorzej, po 2 proc. głosów uzyskali: Kazimierz Marcinkiewicz, Marek Belka, Jan Olszewski, Ewa Kopacz, Hanna Suchocka i Jerzy Buzek. Na samym końcu znalazł się Waldemar Pawlak z 1-proc. poparciem (jak na razie jedyny premier z PSL), a żaden z ankietowanych nie wskazał Jana Krzysztofa Bieleckiego ani Józefa Oleksego.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI w dniach 11-14 maja 2018 r. na ogólnopolskiej próbie 1076 osób przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.

Sondaż na temat zarobków posłów

Gazeta.pl zapytała też o opinię Polaków na temat zarobków posłów. Z sondażu wynika, że prawie co drugi ankietowany chce, by posłowie zarabiali nie więcej niż 5000 zł brutto, czyli 3550 zł na rękę. Jedynie 7 proc. ankietowanych odpowiedziało, że posłowie powinni zarabiać ponad 10 tys. zł.

Czy posłowie zarabiają za dużo? Jak to wygląda w UE?

Więcej o:
Komentarze (285)
Kto był najlepszym premierem Polski od 1989? Sondaż Gazeta.pl
Zaloguj się
 • state77

  Oceniono 58 razy 40

  Hanna Suchocka podpisała konkordat, to był początek masowego rozkradania Polski i czynienia z Polaków niewolników Watykanu!!! Kto nie wierzy, niech pomyśli. Jak kraj z 800 osobami dorobił się takiego bogactwa??? Polacy OBUDŹCIE SIĘ!!!

 • owca888

  Oceniono 43 razy 29

  Mazowiecki - człowiek legenda, oczywiście, sama bym na niego zagłosowała. Rząd Tuska przeprowadził nas w miarę suchą nogą przez kryzys, mimo potknięć.
  Ale reszta wyników świadczy o jednym - ludzie mają pamięć nie lepszą od pantofelka. pamietają michę, póki jej nie zjedli.
  Ta kłamczucha Parszydło na 3 miejscu? Gawędziarz pałerpoint nacjonalista na 4.? A guano na 5-ym?
  No nie, coś jest z nami nie halo, kochani.

 • marc.pl

  Oceniono 35 razy 25

  Szydło na 3 miejscu - chyba za te miliony zł. które musieliśmy zapłacić za 77 przelotów wojskowymi samolotami Casa na weekendowe podróże do domu tej prostej i wrednej baby.

 • mnis

  Oceniono 20 razy 14

  Chciałbym zagłosować, że Mazowiecki, ale boję się represji i prześladowań. Zagłosowalem więc na Jarosława, bo to najbardziej światły, sprawiedliwy i prawy wódz i ojciec narodu polskiego. To pisałem ja: Jarząbek. ;)

 • zloty_cielec69

  Oceniono 30 razy 14

  pic sypnął groszem dla trollowni. z wrażenia trolle dostały sraczki na znienawidzonym przez siebie portalu. gdzie wasz wuc, trolliki. dycha?

 • sze

  Oceniono 19 razy 11

  Szydło, Morawiecki, Kaczyński na miejscach 3-5?! Chyba Was pisiory strollowały.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX