Opozycja "odbija zachodnie województwa". Wg sondażu może wygrać wybory do sejmików

W trzech zachodnich województwach koalicja PO i Nowoczesne wygrałaby z PiS - wynika z sondażu IBRIS. Wraz z PSL lub SLD mogłaby mieć mocną przewagę.

W jednym z pierwszych sondaży wyborów do sejmików wojewódzkich PiS wygrywał w większości województw. Jednak przewaga partii rządzącej nie jest pewna. Potwierdza to nowy sondaż IBRIS dla "Rzeczpospolitej". Badanie dotyczące województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego pokazuje, że tam opozycja może liczyć na wygraną - a nawet jeśli nie, to na większość w koalicji. 

W badaniu Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna) wygrywa w woj. zachodniopomorskim (25,9 proc. do 25,2 proc. PiS), lubuskim (25,8 proc. do 21,1 proc. PiS) i dolnośląskim (31,3 proc. do 27 proc. PiS). Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby w Wielkopolsce (34,6 proc. do 28,8 PO+N).

Ponadto potencjalni koalicjanci PO i Nowoczesnej mają wyniki, które pozwoliłyby szerokiej koalicji zbudować stabilną większość w Sejmikach. Na PSL zagłosowałoby 3,8 proc. badanych na Dolnym Śląsku i powyżej 8 proc. w trzech pozostałych województwach. SLD popiera między 8 a 14,8 proc. respondentów. Takie wyniki czyniłyby z nich trzecią siłę m.in. w sejmiku Lubuskiem. 

Poważną siłą - przynajmniej w deklaracjach badanych - są też nieokreślone komitety bezpartyjne. Na Dolnym Śląsku, gdzie działa m.in. KWW Bezpartyjni Samorządowcy, na bezpartyjnych głosowałoby 17,9 proc. ankietowanych. 

Kukiz'15 przekroczyłby próg wyborczy tylko w woj. zachodniopomorskim z wynikiem 5,3 proc. Partia Razem może liczyć na poparcie około 1 procenta wyborców. 

Znacząco różni się liczba niezdecydowanych - od 3,4 proc. w Wielkopolsce po 12,9 w Lubelskiem. 

Platforma Obywatelska i Nowoczesna łączą siły na wybory samorządowe

Więcej o:
Komentarze (204)
Wybory samorządowe 2018. Sondaż: opozycja wygrywa w zachodnich regionach
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 44 razy 32

  Sondaże w wyborach samorządowych niespecjalnie są wiarygodne. Bardzo dużą rolę w nich odgrywają lokalne komitety na które jak wynika z doświadczeń głosuje niespodziewanie część wyborców po obejrzeniu w lokalu wyborczym list ponieważ wcześniej nawet nie wiedzieli, że taki komitet istnieje.
  A to, że Pi/S jest w odwrocie w całym kraju to już zupełnie inna historia bo do coraz więcej ludzi dochodzi co oni naprawdę robią.
  Mam nadzieję, że to już jest trwała tendencja.

 • wujekdolf

  Oceniono 36 razy 22

  ty wredny kaczy konusie - obyś na końcówkę swojej marnej egzystencji spoglądał na świat zza krat.

 • ukw8087

  Oceniono 28 razy 18

  urodziłem się w Poznaniu , tutaj mieszkam , tutaj umrę ...
  Nie spotkałem Nikogo , kto byłby za PiSem.
  Poznań , Miasto Wolne od Kaczyzmu.

 • acide94

  Oceniono 36 razy 18

  Potwierdzam, że przynajmniej w Wielkopolsce pis zaczyna być symbolem jakiegoś przerażającego obciachu, wśród tzw. klasy robotniczej też. W Lubuskiem w 2018 obok flag polskich wiszą unijne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX