Duda poprowadzi posiedzenie w ONZ. Wśród tematów katastrofa smoleńska i reparacje od Niemiec

Krzysztof Szczerski zdradził, jakie tematy poruszy Andrzej Duda w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent powie m.in. o katastrofie smoleńskiej i reparacjach wojennych.

Na czwartek zaplanowano wystąpienie Andrzeja Dudy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

- Prezydent mówiąc o poszukiwaniu sprawiedliwości poprzez prawo międzynarodowe odniesie się do dwóch kwestii, które są z polskiego punktu widzenia istotne, czyli do kompensacji strat wojennych, zadośćuczynienia strat wojennych - powiedział w czwartek szef kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

Reparacje i Smoleńsk

Szczerski dodał, że w swoim wystąpieniu prezydent poruszy też kwestię "dochodzenia przyczyn katastrof lotniczych, w tym także smoleńskiej katastrofy". - Będzie mówił o katastrofie smoleńskiej podczas swojego wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa, a także o zadośćuczynieniu stratom wojennych, jako dwóch przykładach poszukiwania
sprawiedliwości przez prawo, które powinno być umożliwione każdemu państwu - stwierdził.

Andrzej Duda w czwartkowym wystąpieniu ma poruszyć także kwestie związane z polityką międzynarodową. Chodzi m.in. o konflikt w Syrii, trudną sytuację w Strefie Gazy czy problem Półwyspu Koreańskiego.

Rada Bezpieczeństwa

Rada Bezpieczeństwa to jeden z głównych organów ONZ. Jej głównym zadaniem jest utrzymywanie pokoju na świecie. Organ ten ma możliwość nakładania sankcji na państwa należące do ONZ. Do stałych członków Rady Bezpieczeństwa należą: Chiny, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Członkami niestałymi są: Boliwia,
Etiopia, Gwinea Równikowa, Kazachstan, Kuwejt, Peru, Szwecja, Włochy,
Wybrzeże Kości Słoniowej, a od stycznia także Polska. 

1 maja Polska na miesiąc objęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa.

Dzień dobry, tu Michał Protaziuk. Jeśli lubisz nasz portal, to wypróbuj nasz nowy newsletter. Więcej tutaj >>>  https://newslettery.gazeta.pl/newsletter

Jarosław Kaczyński po odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej: "Nie lękajcie się"

Więcej o:
Komentarze (326)
Andrzej Duda wystąpi w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 74 razy 62

  Jaka katastrofa ? Przecież Antoni miliony przepuścił na udowadnianie zamachu i jednak katastrofa ?

 • grajag

  Oceniono 61 razy 51

  A my dalej brniemy w swoim szaleństwie. Drzwi Białego Domu zamknięte, fransuskie też, teraz tylko potrzeba zamknąć niemieckie,żeby nasz eksport stracił. O UE nawet nie wspomnę.

 • antropoid

  Oceniono 59 razy 43

  Jeśli ktoś przyjdzie - to tylko, żeby obejrzeć pajaca, jakich na Zachodzie już tylko w cyrkach można oglądać.
  Albo na Eurowizji...

 • mirek76pl

  Oceniono 41 razy 37

  To jednak troche smutne, ze Francuzi, ktorzy do niedawna nie wiedzieli jeszcze jak sie je widelcami, strzelaja sobie sweet focie z Melania przed Bialym Domem, a Polacy, ktorzy dopiero co wstali z kolan moga co najwyzej pouzalac sie (w ramach coraz mniej liczacej sie na swiecie organizacji), jak to Niemcy bili naszych pradziadkow.

 • doradca02

  Oceniono 42 razy 36

  adrian to tragedia, fakt . ale największa tragedią są doradcy ,którzy mu piszą te lekcje : ministrant Szczerski i " naukowiec" Zybertowicz. pewnie nawet Eskimosi będą mieli ubaw z tej kolekcji bzdur rodem z 19w.

 • acide94

  Oceniono 38 razy 32

  Ja nie wiem czy strona pisowska naprawdę jest taka głupia, czy to są psychopatyczni sabotażyści którzy naoglądali się Monty Pythona. GŁUPI JAK POLAK będzie się mówiło już wszędzie na świecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX