Prezydent złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim. Chwilę po tym zrobił to burmistrz Jersey

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Wcześniej, co wywoływało kontrowersje, burmistrz miasta Steven Fulop zapowiadał, że chce zrobić to wspólnie z prezydentem.

Prezydent Andrzej Duda przebywa obecnie z małżonką w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkał się m.in. z polskimi weteranami i organizacjami żydowskimi. Pojawił się także w Jersey City pod Pomnikiem Katyńskim. Tam Andrzej Duda złożył wieniec w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej.

Na miejscu był także Steven Fulop, burmistrz Jersey City, który również złożył wieniec, ale dopiero po prezydencie. Wcześniej pojawiały się informacje, że mają to zrobić wspólnie, co wywoływało kontrowersje, zwłaszcza w świetle ostatnich zatargów Fulopa z Polską i marszałkiem Senatu.

Sprawa Fulopa i Pomnika Katyńskiego

Wcześniej Steven Fulop, burmistrz Jersey City, zapowiedział na Twitterze, że zamierza spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą pod Pomnikiem Katyńskim i wręczyć mu oryginalny odlew pomnika, wykonany w 1988 roku przez Andrzeja Pityńskiego. Fulop informował też, że zamierza wspólnie z prezydentem Polski złożyć kwiaty pod monumentem.

Steven Fulop stał się znany nad Wisłą po tym, jak zapowiedział usunięcie monumentu przy Exchange Place (ostatecznie zostanie przesunięty o kilkadziesiąt metrów dalej).

W czasie sporu o Pomnik Katyński burmistrz Jersey City nazwał marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego "znanym antysemitą, negacjonistą Holocaustu i białym nacjonalistą". Była to odpowiedź na słowa marszałka, że sprawa "jest skandaliczna".

Fulop później przeprosił Stanisława Karczewskiego poprzez oświadczenie, które wysłał Polskiemu Radiu. Później przepraszał też na Twitterze i zapowiedział swoją wizytę w Polsce w czerwcu.

Jarosław Kaczyński po odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej: "Nie lękajcie się"

Więcej o:
Komentarze (292)
Andrzej Duda złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 79 razy 47

  Na cześć przybycia Dudusia do USA, Trump spotkał się z prezydentem Uzbekistanu.

 • jonkasta

  Oceniono 41 razy 27

  po co on tam pojechal ? Prezydent wielkiego kraju do wójta jakiejś mieściny, wstyd, żenujące, ale co sie dziwić, jak tam w kancelarii dyplomatołki

 • izopropanol

  Oceniono 39 razy 23

  Hmm, widać prezydent ma dużo czasu i tak sobie łazi. ? Nie powinien sie tam z kimś ważnym spotkać skoro już taki kawał drogi poleciał? CZy łazi po Jackowie i innych Greenpointach i bierze po 20 dolcy za występ jak Macierewicz?

 • kingsizemax

  Oceniono 30 razy 22

  Wielki sukces pisowskich dyplomatołków. Prezydent RP udał się do USA z wizytą u sołtysa Jersey City.

 • 2fat

  Oceniono 33 razy 21

  Ten pomnik ni to oficera z Kampanii Wrześniowej ni to szwoleżera napoleońskiego wyglądającego jak chudy kurczak uciekający przed gigantycznym rożnem sprawia groteskowe wrażenie...Ta nasza Polonia to banda jakichś posrańców. Teraz się znowu kłócą? Trzeba było wykorzystać sytuacje do wymiany tego obciachowego badziewia na coś cywilizowanego.

 • polakadam

  Oceniono 31 razy 21

  Ale na spotkanie z Trampkiem Dudek będzie musiał poczekać długo. Coś to wstawanie z kolan znowu pisiorom nie wyszło.
  Zostaje tylko pomodlić się w amerykańskiej Częstochowie. W tym jest wprawiony.....

 • czechy11

  Oceniono 27 razy 19

  Cyrk nie prezydentura. Trump przyjął wszystkich a ten po miasteczkach powiatowych USA z wieńcami lata. PoSiwskie niby państwo z niby prezydentem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX