Duda podpisał, ale rodzice z Sejmu nie wyjdą. "To nie są nasze postulaty"

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Druga ustawa podpisana w poniedziałek przez prezydenta nie spełnia postulatów rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy nie przerywają trwającego w Sejmie protestu.

Nowelizacja ustawy o rencie socjalnej zakłada podwyższenie świadczenia do stu procent kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy.
Nowelizacja wejdzie w życie od 1 września, z wyrównaniem od czerwca. Zakłada ona wzrost z 865 do niemal 1030 złotych brutto miesięcznie renty socjalnej. Zmiany spowodują dodatkowe obciążenie budżetu kwotą około 540 milionów złotych w skali roku.
Do pobierania renty socjalnej upoważnione są osoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia w trakcie nauki w szkole, w szkole wyższej przed ukończeniem 25. roku życia, w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Podwyższenie renty socjalnej do stu procent kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy było jednym z postulatów protestujących w Sejmie opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych.

Druga ustawa zamiast spełnienia postulatów 

Prezydent podpisał też ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Określa ona szczególne uprawnienia osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych.
Ustawa przewiduje zniesienie ograniczeń w możliwości wymiany sprzętu i wyrobów medycznych, korzystanie ze świadczeń zdrowotnych bez kolejek, obsługę poza kolejnością w aptekach, a także umożliwienie dorosłym osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności korzystanie ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania. Pakiet ulg ma przynosić oszczędność dla gospodarstw domowych z osobą niepełnosprawną w wysokości 520 złotych miesięcznie.

Protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie

Protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych trwa od 18 kwietnia. Protestujący domagali się podwyższenia renty socjalnej z najniższą rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, na co rząd przystał. I ustawę popisał w poniedziałek  prezydent. 

Drugim postulatem protestujących jest przyznanie 500 zł comiesięcznego dodatku na życie dla dorosłych osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym. Rząd cały czas nie chce zgodzić się na spełnienie tego warunku, mimo kompromisu rodziców, którzy zaproponowali rozłożenie tej kwoty na raty - 250 zł od września 2018 roku, 125 zł od stycznia 2019 roku oraz 125 zł od stycznia 2020.

Zamiast tego rząd, w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności - czyli drugą ustawę podpisaną przez Andrzeja Dudę. 

Więcej o:
Komentarze (70)
Duda podpisał ustawy ws. pomocy niepełnoprawnym
Zaloguj się
 • threemen

  Oceniono 25 razy 17

  A facetka na stanowisku wicepremiera ds. spolecznych w sprawach spolecznych nie robi nic tylko jezdzi po kraju i za publiczne pieniadze robi kampanie wyborcza PiSu. Pensja wicepremiera jej sie po prostu nalezy. Stanowisko fikcyjne, a kasiora leci.

 • endrju1521

  Oceniono 35 razy 17

  Rządzący faszyści jaja sobie robią z niepełnosprawnych !! ! ! ! !

  To świadectwo arogancji i zgnilizny moralnej, do jakiej

  doszli zionący katolicyzmem i ewangelią nasi okupanci !

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 13 razy 11

  A po co rodzice maja zwijać protest? Jeszcze miesiąc i będzie po PiS.

  Dokładnie tal jak w 2007 roku.

 • czechy11

  Oceniono 21 razy 11

  Ustawa oszustwo miała wmówić ludziom Jski dobry jest PiS. W rzeczywistości jest jednym wielkim oszudywem bez żadnej analizy finansowej czyli gruszkami na wierzbie. Na szczęście ludzie UE już wiedza ze PiS jest kłamstwami wybrukowane.

 • damtek

  Oceniono 12 razy 10

  Państwo PIS jest kłamliwe i podłe, aroganckie i prostackie. Nie chcę takiej Polski, wierzę, że takiej Polski nie chcą miliony Polaków.
  T.Lis

 • jurek4491

  Oceniono 20 razy 10

  Protestujący jesteśmy z wami , nie odpuszczajcie PiS dzielcom - budżet pęka w szwach .

 • damtek

  Oceniono 11 razy 9

  Idąc dziś spać pamiętajmy w jakim my cholera dziś kraju żyjemy. Dobrej nocy wszystkim tam w sejmie również.
  Paweł Gaweł/ twitter

 • mitoogorkach

  Oceniono 18 razy 8

  No to juz wiadomo, ze rodzice osob niepelnosprawnych na dzicz wiecej glosowac nie beda. Kto nastepny ?

 • damtek

  Oceniono 11 razy 7

  miesiąc leżą na marmurowej posadzce w parlamencie ludzie protestując w słusznej sprawie.. #niepełnosprawni W calej cywilizowanej Europie nigdy i nigdzie to sęe nie wydarzyło!Jesteśmy prymitywnym ,zaściankiem na krańcach Europy. PIS- chamstwo bez granic !👆gdzie godność człowieka.
  Bianka /twitter

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX