W sporze o pomnik katyński obraził Karczewskiego. Teraz żałuje i chce przyjechać do Polski

Konflikt o pomnik katyński zażegnany. Teraz burmistrz Jersey City Steven Fulop wyraził "głęboki żal" z powodu swojej wypowiedzi pod adresem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Kilka dni temu nazwał polityka "białym nacjonalistą" i "znanym nacjonalistą".

Burmistrz Jersey City Steven Fulop przesłał Polskiemu Radiu oświadczenie ws. wypowiedzi skierowanej pod adresem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Słowa miały związek z dyskusją, jaka toczyła się wokół umiejscowienia pomnika katyńskiego w amerykańskim mieście.

Spór o pomnik katyński

Burmistrz zamierzał usunąć monument przy Exchange Place. Jako powód podał plany przebudowy placu. W odpowiedzi amerykańska Polonia zawiązała Komitet Obrony Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Ostatecznie doszło do porozumienia, a pomnik katyński zostanie przesunięty o kilkadziesiąt metrów dalej.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski jeszcze przed tym, jak doszło do kompromisu, zapowiadał, że izba wyższa podejmie uchwałę w tej sprawie. - Sytuacja jest naprawdę skandaliczna, bardzo dla nas przykra - oznajmił.

"Wszystko, co mogę powiedzieć, to tyle, że ten facet to jakiś żart. Fakty są takie, że to znany antysemita, biały nacjonalista i negacjonista Holocaustu, z zerową wiarygodnością. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć" - zareagował wówczas Steven Fulop

Burmistrz Jersey City przyjedzie do Polski

Teraz burmistrz Jersey City w oświadczeniu wyraził żal, ale nie przeprosił wprost polskiego polityka. „Jeśli moje wypowiedzi na Twitterze sprawiły wrażenie, że nie szanuję senatora Karczewskiego, to głęboko tego żałuję” - napisał Steven Fulop.

"Uważam za niefortunne, że nieporozumienia związane z moimi planami dotyczącymi pomnika katyńskiego doprowadziły do nagromadzenia się urazów po obu stronach. U podstaw tych planów były dobre intencje. Jednak w dobie natychmiastowej wymiany informacji poprzez media społecznościowe o globalnym zasięgu, emocje czasem trafiają do opinii publicznej, co przynosi niezamierzony efekt" - stwierdził burmistrz.

Fulop poinformował, że wraz z żoną przyjedzie do Polski w ostatnim tygodniu czerwca i że liczy na osobistą rozmowę z Marszałkiem Karczewskim. „Mam nadzieję, że pan senator zechce spotkać się ze mną osobiście i podjąć pozytywny dialog” - oświadczył. Polityk zadeklarował, że poniedziałkowa konferencja prasowa w Jersey City będzie dobrą okazją by potwierdzić jego oddanie dla społeczności polonijnej w mieście i w całym stanie New Jersey.

Jarosław Kaczyński po odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej: "Nie lękajcie się"

Więcej o:
Komentarze (128)
Pomnik katyński. Burmistrz Jersey City żałuje
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 27 razy 17

  Fulop jest po prostu zawodowym politykiem - zapewne rozpętując cała aferę liczył na zdobycie u elektoratu punktów na tym, że postawił się "polskim antysemitom". Znienacka jednak okazało się, że przeciwko niemu wystąpili solidarnie polscy Żydzi z rabinem Schudrichem na czele, a nawet empatyczny wobec Polaków tekst przeciwko ruszaniu pomnika opublikował bardzo wysoko ceniony rabin z NJ Shmuley Boteach. No i rachuby spaliły na panewce. Dodatkowym zaskoczeniem okazało się, że trzy osoby z rady miejskiej wystąpiły zdecydowanie przeciwko burmistrzowi w tej kwestii, a tego już zupełnie nie mógł zignorować (swoją drogą to słodkie, że prawie trzystutysięcznym miastem rządzi w sumie 9 radnych - ech, żeby tak u nas ;-) Kiedy facet zorientował się, że praktycznie nikt za nim nie stoi, no to mu rura zmiękła i nagle okazało się, że nic nie mówił, nic nie zrobił etc. :-) A też dla niektórych publicystów to na przyszłość nauczka, żeby w przypadku konfliktu tego rodzaju nie stawac automatycznie po stronie ewidentnego przeciwnika polskich interesów tylko dlatego, że PiS aktualnie rządzi...
  Pzdr

 • sailor2016

  Oceniono 29 razy 9

  Karczewskiego nie można obrazić gdyż jak każdy z piSSu nie ma zdolności honorowej.

 • evergreen111

  Oceniono 18 razy 8

  Karczewski, Karczewski... cz to nie ten bezczelnie wredny typek, który - sam zarabiając ogromne pieniądze - informował młodych lekarzy, że mogliby pracować ZA DARMO (bo to, panie, etos tego zawodu)?

 • jml13060

  Oceniono 20 razy 8

  Wyobraźmy sobie, że oto burmistrz Wąchocka obraża przewodniczącego np. Dumy Rosji. No przecież to nie ta ranga (!!!) żeby potem dochodziło do bezpośredniego spotkania, zaproszeń, rozmowy, podania rąk, itd.

 • dziadekjam

  Oceniono 21 razy 7

  "Kilka dni temu nazwał polityka "białym nacjonalistą" i "znanym nacjonalistą".
  ===========================================================
  Z tym "znanym" to grubo przesadził...

 • iarna

  Oceniono 26 razy 6

  Jeżeli ktoś z was próbuje być kibicem tego burmistrza to jest zwykłym dupkiem. Karczewski jaki jest, taki jest - jak cały PiS dzielski wymiar dna.
  Jednak ocenie podlega akcja Fulopa, który pograł jak zwykły zasraniec, do tego zapewne podpuszczony przez wiadome lobby. Najpierw dziarsko jedzie z goownem, a później tłumaczy się jak deebil, ze ślina szybciej mu strzyka niz on sam jest w stanie pomyśleć.
  Typowa akcja twitterowo/fejsbukowego idioty, który przy okazji jest politykiem i/lub urzędnikiem. A potem jakies głupawe tłumaczenia i niby skrucha.
  Tym choojkom brakuje honoru, odpowiedzialności i rozumu. I takie pipy do spółki rządza światem ( w róznych jego miejscach).

 • bratjolki

  Oceniono 18 razy 6

  Nie przeprasza. Obama żałował ale Hitoshimy nie przeprosił. Kościół za ministrantów jeśli tylko może - nie przeprasza.
  Przeprosiny to zaproszenie dla adwokatów. Przeprosiny to samooskarżenie.
  To powód dla którego "niektóre" nacje mają bzika na wymuszaniu przeprosin.
  A my przepraszamy.

 • P L

  Oceniono 16 razy 6

  Tzn jakie nie pada? Że jest mendą?

 • lisstom

  Oceniono 11 razy 5

  Sytuacja jest skomplikowana,
  bo jeden straszny dupek
  obraził drugiego strasznego dupka.

  Jak zaczniemy krytykować jednego dupka,
  wyjdzie na to (czego nie chcemy), że bronimy drugiego dupka.
  Dlatego - no comments.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX