Nowy sondaż. PiS odrabia straty, totalny upadek Nowoczesnej

Nowoczesna nie ma już nawet 3 proc. poparcia. Za to PiS sporo zyskał. Poniedziałek przyniósł wyniki najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Tak źle jeszcze nie było. Nowoczesna traci 2,2 pkt. proc. i z wynikiem 2,9 proc. nie ma żadnych szans na wejście do Sejmu. PiS za to sporo zyskuje - aż 5,8 pkt. proc. Partia Jarosława Kaczyńskiego plasuje się na pozycji lidera z 37,6 proc. PO też zyskała, ale mniej niż PiS. Po wzroście 3,8 pkt. proc. ma 27,3 proc. Kukiz'15, SLD i PSL ze spadkami. 

Poniżej szczegółowe wyniki sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej":

 • PiS 37,6 proc. (+ 5,8 pkt. proc.)
 • PO 27,3 proc. (+ 3,8 pkt. proc.)
 • SLD 10,4 proc. (- 1,7 pkt. proc.)
 • Kukiz;15 6,3 proc. (- 2,2 pkt. proc.)
 • PSL 5,3 proc. (- 0,6 pkt. proc.)
 • Nowoczesna 2,9 proc. (- 2,2 pkt. proc.).

Fala odejść z Nowoczesnej

Sondaż przeprowadzono w dniach 10-11 maja. Wówczas wiadomo już było, że z Nowoczesnej odeszły dwie posłanki Joanna Scheuring-Wielgus oraz Joanna Schmidt. 11 maja po południu decyzję o odejściu ogłosił współzałożyciel Nowoczesnej Ryszard Petru. Wszyscy krytykowali nowe kierownictwo partii i kierunek, w którym poszła. Ich zdaniem Nowoczesna odeszła od liberalnych wartości. 

Ryszard Petru zapowiedział, że przed wyborami samorządowymi nie założy kolejnej partii.

PiS odrabia straty

PiS wcześniej złapał sondażową zadyszkę, ale w nowym sondażu wyraźnie odzyskuje formę. Wcześniejszy spadek poparcia komentatorzy tłumaczyli premiami dla rządu. Wtedy wkroczył prezes Jarosław Kaczyński i kazał premier zwrócić. PiS na tym nie poprzestał. Partia postanowiła obniżyć pensje posłów i senatorów. Ta ustawa przeszła przez Sejm w ubiegłym tygodniu.

Kolejnym testem dla PiS może się teraz okazać protest niepełnosprawnych i ich rodziców w Sejmie. 

Więcej o:
Komentarze (343)
Sondaż. PiS odrabia straty, upadek Nowoczesnej
Zaloguj się
 • taunus68

  Oceniono 94 razy 46

  Jaki z tego wniosek?Ludzie kochają złodziei,kochają kombinatorów Misiewiczów,idiotów typu Suski i Pawłowicz i senatorów którzy z wackiem na wierzchu biegają po bałtyckich plażach...

 • kaczorbe

  Oceniono 53 razy 33

  cóż głupota ludzka nie zna granic...wystarczy trochę obiecać i trochę dać kasy a już większość jest szczęśliwa...po co w takim razie była solidarność, podziemie i protesty na ulicach w prlu skoro teraz zmierzamy do tego samego co było i co tak wielu przeszkadzało?....zniewolony naród przez własna głupotę

 • czechy11

  Oceniono 61 razy 23

  PiSiory to upadek etyczny moralny i intelektualny. Żadne sondaże nie pomoga.

 • Piotr

  Oceniono 33 razy 19

  Wystarczy, że pisowcy zaczęli jeździć po Polsce i obiecywać dalsze rozdawnictwo a już im zaczęło rosnąć poparcie. Jeszcze półtora roku tej de facto parlamentarnej kampanii wyborczej i pewnie będą mieli poparcie w okolicach 40%. Jak widać, nasze społeczeństwo (przynajmniej jego sporą część) łatwo kupić i nie przeszkadzają suwerenowi słowa posłanki Krynickiej, że niepełnosprawni nie są dla nich partnerem do rozmowy, a to jest przecież pokazuje prawdziwą twarz PiS i jego stosunek do obywateli.
  Ciekaw tylko jestem jak będą rządzić, gdy Unia znacząco obetnie nam fundusze, a do tego prawdopodobnie będziemy mieli spowolnienie gospodarcze w Europie. To będzie prawdziwy test dla PiS. Wtedy skończy się marchewka, a zostanie kij. Jednak wtedy będzie już za późno na refleksję.

 • chi-neng

  Oceniono 45 razy 17

  Cos mi sie wydaje, ze w pisowskim obozie panuje 'goraczka' i panika. Obawiam sie, ze powodem tego jest nie 'tylko samo kolanko'...
  Wielokrotne sondaze w tygodniu daja do myslania.

 • grajag

  Oceniono 33 razy 17

  Tak się dieje jak prywatne ambicje biorą górę nad dobrem wspólnym i dobrem kraju.Nowoczesna okazazała się partią niedojrzałą. Polityki dopiero się uczą...No i szefowa tej parrtii niestety nie sprawdziła się, kiedy ją obejmowała poparcie było całkiem przyzwoite. Zamiast pracować nad jego zwiększaniem, położyła ją na łopatki.

 • barbara333-4

  Oceniono 16 razy 14

  brawo dla dwóch kobiet, z przerostem ambicji . Calej Polsce pokazaly jak się kasuje swojego szefa i rozwala partię .

 • chi-neng

  Oceniono 43 razy 11

  No, wreszcie!
  Dobijamy...
  Tuz ....tuz... Wreszcie lada moment 96%!
  Zgodnie z zapotrzebowaniem i zamowieniem JK.
  Czasowo,strategicznie i manipulacyjnie, , jak zawsze ' w punkt'.
  :).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX