Opozycja wspólnie prawie dogania PiS w nowym sondażu. I zaskakuje w wyborach europejskich

Niewiele ponad trzy punkty dzielą koalicję obywatelską (PO i Nowoczesna) od PiS w nowym sondażu IBRIS. Tymczasem Kukiz'15 zaliczył poważny spadek i jest na granicy progu wyborczego.

Poparcie dla PiS w sondażu IBRIS dla "Faktu" wzrosło w porównaniu do kwietnia o 2 punkty procentowe i wynosi 36,9 proc. Jednak Koalicja Obywatelska PO i Nowoczesnej goni partię rządzącą. Głosowanie na nią deklarowało 33,4 proc. badanych, co oznacza wzrost o 3,8 p.p. 

Na trzecim miejscu znajduje się SLD, które w ostatnim czasie odnotowuje wzrost poparcia. Kolejne jest PSL, z wynikiem - podobnie jak w wielu ostatnich sondażach nieco powyżej progu wyborczego (5,7). Do poziomu tuż nad 5-procentowym progiem spadł w badaniu Kukiz'15 - to spadek o aż 5,5 punktów w porównaniu z kwietniem.

W badaniu zapytano też o poparcie dla partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. To głosowanie odbędzie się prawdopodobnie w drugiej połowie maja 2019 roku. 

Dość zaskakująco koalicja PO i Nowoczesnej wygrywa w tym sondażu z PiS-em, jednak przewaga jest niewielka. Na opozycję głosowałoby 38,8 proc. badanych, a na partię rządzącą - 38,4 proc. Tu także na trzeciej pozycji znajduje się SLD z poparciem 7,4 proc respondentów. Kukiz'15 znów na granicy progu wyborczego (5,1 proc.), a PSL - poniżej (4,3 proc.).

Wspólna lista opozycji rośnie w ostatnich sondażach. Jednak trudno przewidzieć, czy Nowoczesna w ogóle przetrwa jako partia do kolejnych wyborów. Z partii odeszły w tym tygodniu posłanki Joanny Scheuring-Wielgus i Joanny Schmidt i mówi się o rozpadzie Nowoczesnej.

Więcej o:
Komentarze (235)
Sondaż. PO i Nowoczesna razem prawie doganiają PiS
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 53 razy 37

  "Tymczasem Kukiz'15 zaliczył poważny spadek i jest na granicy progu wyborczego."
  -----
  Czas najwyzszy!
  Wreszcie!

 • Jan Osik

  Oceniono 54 razy 34

  oczadzenie pińcet+ powoli mija.
  wybitnie pomagają w tym programy nargody+, koryto+, rodzina na swoim+, benzyna+ czy program ksiądz wychowawcom każdej klasy ....

 • antoszek22

  Oceniono 20 razy 20

  to wszystko przez to, ze pani Stankiewicz z klubu gazety p@lskiej, prywatnie zona Jorgensena, oszusta z komisji Macierewicza, krytykuje miłosciwie nam panująca partię nieboszczkę smoleńska, za brak transmisji z pokazu tego, jak jej mąż za 20 tys miesięcznie maniuluje okolicznościami wypadku.
  Lud smoleński nie wybacza.

 • pocomiwaszekonto

  Oceniono 27 razy 17

  A wczoraj w ku...zji mówili coś innego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX