Sejm przyjął ustawę podwyższającą rentę socjalną. Tylko jeden poseł przeciw

Renta socjalna będzie wyższa - zdecydował Sejm. Ustawa przewiduje, że świadczenie to wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Parlament przyjął też ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje wzrost renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych. Przepisy mają wejść w życie od 1 września, z wyrównaniem od przyszłego miesiąca. Zmiany spowodują dodatkowe obciążenie budżetu kwotą około 540 milionów złotych w skali roku.

Za było 437 posłów, przeciw 1, nikt się nie wstrzymał od głosu. Przeciwko ustawie zagłosował tylko Jacek Wilk, który od lutego tego roku odszedł z Kukiz'15i został posłem niezrzeszonym. Obecnie Wilk jest członkiem partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego.

Ustawa przewiduje, że świadczenie to wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł.

Ustawa została przygotowana przez resort rodziny i pracy minister Elżbiety Rafalskiej. 

Sejm uchwalił także ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Za ustawą opowiedziało się 424 posłów, przeciw był tylko jeden poseł (ponownie Jacek Wilk), a od głosu wstrzymało się 12 parlamentarzystów.

Ustawa przewiduje zniesienie ograniczeń w możliwości wymiany sprzętu i wyrobów medycznych, korzystanie ze świadczeń zdrowotnych bez kolejek, obsługę poza kolejnością w aptekach, a także umożliwienie dorosłym osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności korzystanie ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania. Pakiet ulg ma przynosić oszczędność dla gospodarstw domowych z osobą niepełnosprawną rzędu 520 złotych miesięcznie.

ZOBACZ TEŻ:

Jacek Żalek brnie ws. niepełnosprawnych. "Nie tylko chore dzieci są mordowane w beczkach"

Protest niepełnosprawnych w Sejmie

Wciąż niespełniony pozostaje postulat niepełnosprawnych ws. dodatku w wysokości 500 zł w gotówce. W zamian rząd zaproponował "miesięczną oszczędność w budżecie domowym" w wysokości 520 zł w różnych ulgach i ułatwieniach, które zawarł w ustawie o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. 

Jeden postulat protestujących został natomiast spełniony, czyli podwyższenie świadczenia dla niepełnosprawnych do najniższego świadczenia z ZUS, czyli do niemal 1030 złotych. Oznacza to podwyżkę o ponad 160 złotych.

ZOBACZ TEŻ: Posłanka PiS straszy: Znalazłabym paragraf na tych rodziców, którzy przetrzymują dzieci w Sejmie

Więcej o:
Komentarze (79)
Renta socjalna będzie wyższa. Sejm zdecydował
Zaloguj się
 • norton2

  Oceniono 17 razy 13

  Jaja na kiju 130 zł brutto podwyżka.A ile zarabiają te trutnie i nieroby przy Wiejskiej???
  Dla płaszczaka,jojo, maciarewicza, szydełkowej premie po 60 000zł za opie...nie się!
  A chorym dzieciom - nędzna miska najpodlejszej strawy. Brawo q-iński - należy ci się medal virtuti prostituti!!

 • dvla

  Oceniono 14 razy 10

  To sukces! Polska krajem największej liczby niepełnosprawnych w UE, oczywiście większość rent jest załatwionych , szczególnie lata 90 i 2000 gdzie ZUS przyznawał je w liczbach hurtowych.

  Przez co cierpią rzeczywiście potrzebujący,

 • jael53

  Oceniono 15 razy 9

  Powtarzam od lat: tyle jest warte państwo, ile bezpieczeństwa zapewnia najsłabszym obywatelom.

 • dziadekjam

  Oceniono 8 razy 6

  "Ustawa przewiduje, że świadczenie to wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł."
  ==========================================================
  Zastanawia mnie ta "precyzyjność" kwot. Nie 865 zł, a 865,03 zł. Nie 1030 zł, a 1029,80 zł. Czyżby to miało sugerować jak to wnikliwie i "po gospodarsku" rozdysponowuje się społeczne pieniądze?:-)

 • zarliwy

  Oceniono 10 razy 6

  Mam takie pytanko. Dlaczego przy wszelkiego rodzaju dochodach, nigdy, nie jest podawane, że to kwota brutto?

 • damtek

  Oceniono 7 razy 5

  Szczyt hipokryzji! Minister @E_Rafalska apeluje do opozycji o szacunek dla osób z niepełnosprawnościami. A ławach PiS-u w pierwszym rzędzie posłowie Żalek i Krynicka...
  #hipokryzjaPiS
  B.Budka

 • damtek

  Oceniono 7 razy 5

  Owacje na stojąco klubu PIS dla min. Rafalskiej za pomoc niepełnosprawnym. W pierwszym rzędzie brawo bije poseł Krynicka i obok poseł Żalek.
  Alternatywny świat.
  B.Arłukowicz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX