Poseł Gawłowski zostaje w areszcie. Obrońca mówi o atmosferze zastraszenia w sądzie

Sąd Okręgowy odrzucił zażalenia obrońców polityka - poseł PO Stanisław Gawłowski zostaje w areszcie na trzy miesiące. - Sędzia ani razu nie spojrzał nam w oczy - mówił po posiedzeniu obrońca posła Roman Giertych.

Poseł Gawłowski został zatrzymany w kwietniu przez CBA . Prokuratura postawiła mu pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Są związane z prowadzonym od pięciu lat śledztwem w sprawie tzw. afery melioracyjnej. Chodzi o nieprawidłowości przy realizacji co najmniej 105 inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych, prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Jako wiceminister ochrony środowiska w czasach rządów koalicji PO-PSL Stanisław Gawłowski miał przyjąć co najmniej 175 tysięcy złotych łapówki, dwa zegarki o wartości prawie 25 tysięcy złotych. Zarzuty dotyczą też podżegania do wręczenia korzyści majątkowej w wysokości co najmniej 200 tysięcy złotych, a także ujawnienia informacji niejawnej i plagiatu pracy doktorskiej.

"Kuchciński bierze za tę uchwałę odpowiedzialność"

Obrońcy Gawłowskiego podnosili, że zatrzymanie posła było bezprawne, bowiem marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie zarządził ponownego głosowania ws. wydania zgody na zatrzymanie, choć posłowie zgłaszali wniosek w tej sprawie. Przeciwko decyzji Kuchcińskiego protestowali byli marszałkowie Sejmu. 

- Marszałek Kuchciński bierze za tę uchwałę [ws. zgody na zatrzymanie i aresztowanie tymczasowe - red.] odpowiedzialność. Sąd stwierdził, że nie ma mocy badać kwestii związanych z tą decyzją. Nie odnosił się merytorycznie, bo uznał, że nie jest władny badać wewnętrznej procedury sejmowej - mówił w sądzie Roman Giertych, obrońca posła. Dodał, że jego zdaniem sąd w ten sposób utrzymał "nielegalne zatrzymanie i aresztowanie posła Gawłowskiego". 

Obrońca dodał, że poseł nadal na postawionych pięć zarzutów i pozostanie w areszcie przez trzy miesiące, ponieważ nie ma innych możliwości odwoławczych.

Podczas całego posiedzenia, sędzia ani razu nie spojrzał nam w oczy. Atmosfera zastraszenia, które po ostatniej "aferze polickiej" w Szczecinie występuje, w jakiś sposób na tych ludzi wpływa

- powiedział na koniec pełnomocnik posła. 

Prokurator: istnieje obawa matactwa

Prokurator nie chciał w rozmowie z dziennikarzami mówić o szczegółach sprawy. Wyjaśnił jedynie, że środek zapobiegawczy w postaci aresztu zastosowano ze względu na zagrożenie wysoką karą i obawę matactwa. Jak dodał prokurator, w dalszej części śledztwa dojdzie do konfrontacji podejrzanych w tak zwanej aferze melioracyjnej.

Sejm uchylił immunitet K. Gasiuk-Pihowicz i R. Petru. Zgodził się na aresztowanie S. Gawłowskiego

Więcej o:
Komentarze (252)
Stanisław Gawłowski zostaje w areszcie
Zaloguj się
 • polskirozlamacz

  Oceniono 42 razy 18

  No i czy sędzia tak postanowił, bo uważał, że istnieje obawa matactwa, czy dlatego, że bał się narazić pisowskiej KRS, która będzie decydować o jego awansie?
  Nie wiem. I nikt tego nie wie - KAŻDĄ decyzję polskiego sądu można teraz podważyć twierdząc, że sędzia działał pod wpływem strachu o swoją karierę zawodową. Bo przecież sędzia, który "podpadnie" wyklucza się automatycznie z listy awansowej - nie ma bata. PiSowska KRS jego awansu nie poprze. A może zamiast tego wszcząć postępowanie dyscyplinarne - jak w przypadku tego sędziego z Suwałk, który uniewinnił KODowców - więc mu zrobili dyscyplinarkę bo rzekomo "miał wiele uchyleń wyroków" (tj. osiem).

 • fakiba

  Oceniono 38 razy 14

  Już niedługo przyjdą dni że ci którzy dziś wsadzają , jutro sami pójdą siedzieć

 • fakduck

  Oceniono 41 razy 13

  Są na szczęście jeszcze sądy w UE. Tutaj już jest tylko polska Turcja. Że niby będzie mataczył? Ile on był miesięcy na wolności. Jeżeli jest winny to już dawno zmataczył. To jest tylko tępa zemsta, żeby pokazać opozycji kto rządzi.

 • kris0104

  Oceniono 27 razy 13

  prokurator stosuje standartowa formulke, ktora mozna przypisac, jesli sie chce, do kazdej sprawy.,zastraszeni pisdziastwem sedziowie przyklepuja to niemal z automatu

 • gerardpolak2

  Oceniono 29 razy 11

  poczekamy i niedługo pisowców będzie trzeba wsadzać .......i myślę że tym razem raczej hurtowo.......

 • jottsp

  Oceniono 26 razy 10

  ciekawe kiedy zamkna Szyszke za bezprawne pozyskiwanie drewna z Puszczy, a poniewaz ma duze mozliwosci mataczenia powinien siedziec w areszcie juz na etapie sledztwa ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX