PR-owcy Szydło od afery z Solvere mogą spać spokojnie. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa

"Rzeczpospolita" opisuje finał afery z PR-owcami byłej premier Beaty Szydło. Według prokuratury Anna Plakwicz i Piotr Matczuk nie popełnili przestępstwa, dlatego też odmówiono wszczęcia śledztwa.

Sprawa dotyczy wydarzeń z ubiegłego roku, gdy okazało się, że zatrudnieni do 22 maja w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Plakwicz i Piotr Matczuk (byli odpowiedzialni m.in. za wizerunek Beaty Szydło) przed tym terminem (16 maja) założyli spółkę Solvere. Poprzez Solvere realizowali kampanię "Sprawiedliwe sądy", organizowaną przez Polską Fundację Narodową. Na konto Solvere za kampanię wpłynęła kwota 1,1 mln zł.

Pojawiło się wtedy podejrzenie, że Matczuk i Plakwicz mogli złamać przepisy ustawy antykorupcyjnej lub ustawy o służbie cywilnej. Plakwicz pobierała pieniądze zresztą nie tylko z PFN, ale też z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Prokuratura nie wszczęła śledztwa

Jak informowała "Rzeczpospolita" w styczniu 2018 roku, CBA ustaliło, że obydwoje mogli złamać ustawę antykorupcyjną, ponieważ będąc urzędnikami posiadali ponad 10 proc. udziałów w spółce prawa handlowego, co jest zakazane dla pracowników służby cywilnej.

Ostatecznie, o czym też informowała "Rz", wyszło na jaw, że Matczuk i Plakwicz mieli zgodę dyrektora generalnego Kancelarii Premiera na założenie spółki.

Sprawą, poza CBA, zajęła się prokuratura, która odmówiła wszczęcia śledztwa. Dlaczego? Prokuratorzy ustalili, że Plakwicz i Matczuk wpisali w swoje oświadczenia majątkowe posiadanie udziałów w Solvere, więc nie popełnili przestępstwa zatajenia majątku - opisuje "Rzeczpospolita".

Para PR-owców spadła zresztą na cztery łapy. Na początku tego roku sprzedali swoje udziały w Solvere, a po roszadach w rządzie i odejściu premier Beaty Szydło wrócili do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W marcu Matczuk został powołany na stanowisko dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu, a Plakwicz na szefową departamentu obsługi medialnej.

KPRM publikuje spoty dotyczące 500+. Kraina mlekiem i miodem płynąca - spot "Marzenia"

Więcej o:
Komentarze (177)
Solvere i "Sprawiedliwe sądy". Prokuratura nie wszczęła śledztwa
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 71 razy 57

  TA prokuratura nie wszczęła, poczekamy. Chytra baba z Brzeszcz też się nie wywinie.

 • panbies

  Oceniono 37 razy 33

  "Niech zostanie tak jak było" - pisowskie złodzieje.

 • 099max

  Oceniono 42 razy 32

  Kuriozalne uzasadnienie politruków od Ziobry. Postępowanie nie było w sprawie złożenia fałszywego oświadczenia majątkowego a założenie firmy i i prowadzenie jej pomimo zakazu ustawowego!
  Dojna zmiana na swoim.

 • Piotr

  Oceniono 36 razy 28

  Jak widać, za rządów PiS nie ma sensu zawiadamianie prokuratury o czymkolwiek, bo i tak wyda ona decyzję zgodną z wolą Ziobry i Kaczyńskiego. Jak należysz do rządzącej partii możesz sobie okradać obywateli do woli, rozbijać rządowe limuzyny na każdym drzewie i uchwalać budżet państwa przy braku kworum.
  Połowie społeczeństwa to się podoba, druga połowa ma to gdzieś, nielicznym to trochę przeszkadza. Chory kraj.

 • metaxo

  Oceniono 32 razy 24

  "Wystarczy nie kraść". Becia Parszydlo

 • plastus82

  Oceniono 35 razy 23

  Ziobrowe bydło PiSurowe swoich chroni... to jest dopiero kasta i układzik, rączka rączkę myje. oto wyrasta nam piękna korupcja pod wodzą knypka prezesika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX