Leszek Mazur nowym szefem KRS. Sędzia do Rady trafił z nominacji Prawa i Sprawiedliwości

Nowym szefem KRS został sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie Leszek Mazur. Do Krajowej Rady Sądownictwa trafił z nominacji Prawa i Sprawiedliwości.

W piątek odbyło się pierwsze posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa po tym, jak wybrano nowe osoby do tego organu. Na posiedzeniu KRS wybrano nowego przewodniczącego. Podczas tajnego głosowania większością głosów wybrano sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie Leszka Mazura, specjalistę od prawa cywilnego.

Jak wskazuje dziennikarz RMF FM Tomasz Skory, Mazur do KRS trafił z nominacji Prawa i Sprawiedliwości. Nowy przewodniczący KRS jest też bratem Witolda Mazura, prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach, powołanego przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę 10 listopada 2017 roku na to stanowisko po odwołaniu poprzedniego kierownictwa.

Za kandydaturą Mazura opowiedziało się 16 członków KRS, a za jego kontrkandydatką Tersą Kurcyusz-Furmanik - pięciu. Dwa głosy były nieważne. Wiceszefami KRS zostali natomiast Dariusz Drajewicz i Wiesław Johann.

Gersdorf i wątpliwości co do członków KRS

Jak napisała przed posiedzeniem I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf, osoby wybrane do KRS po skróceniu przez Sejm kadencji poprzednio zasiadających w radzie, nie mają w jej ocenie "konstytucyjnego mandatu do piastowania funkcji członków Rady".

- Mam nadzieję, że nowi członkowie KRS, wybrani, jak wybrani, będą wierni konstytucji i przysiędze sędziowskiej - mówiła po posiedzeniu Gersdorf, która spotkała się z dziennikarzami wspólnie z posłem PO Borysem Budką (oddał głos nieważny na znak protestu). Gersdorf przypomniała też o swoich zastrzeżeniach co do członków KRS, powołanych na mocy znowelizowanej przez PiS ustawy. 

- Miałam do wyboru dwa wyjścia. Zrezygnować z funkcji I prezesa albo trwać na tej funkcji i zwołać KRS. Jeżeli bym zrezygnował z funkcji, natychmiast prezydent powołałby pierwszego prezesa według swojego uznania. Jeżeli nie zwołałabym posiedzenia KRS, pan sędzia Johann objąłby przewodnictwo w KRS. Ważąc te racje, uznałam, że najmniej dolegliwym wyjściem będzie zwołanie KRS - oznajmiła i dodała, że zrobiła to "dla dobra wspólnego, a nie swojego".

Rozmowa Gersdorf z Ziobrą

I prezes SN została zapytana o swoją rozmowę z ministrem sprawiedliwości podczas posiedzenia.

- Miałam wreszcie możliwość zobaczenia pana ministra, a ciąży na mnie obowiązek sformułowania tych dwóch izb, ja nie mam gdzie ich zorganizować. Nie mam miejsca, a zdaje się, że ministerstwo też nie ma miejsca. Nie widzę możliwości, by Izba Dyscyplinarna i Izba Kontroli Nadzwyczajnej, szczególnie ulubione dla pana ministra, miały jak funkcjonować. O tym była ta rozmowa

- odpowiedziała Gersdorf.

Więcej o:
Komentarze (95)
Leszek Mazur nowym przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 31 razy 25

  "Leszek Mazur nowym szefem KRS. Sędzia do Rady trafił z nominacji Prawa i Sprawiedliwości"
  -----
  Czy ktos spodziewal sie kogos innego, z mysla o glosowaniu warcholstwa kukizo-pisowskiego?

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 25 razy 21

  No oczywiście, politruk Johann, zawsze w PiSie, zawsze przy korycie.

 • czechy11

  Oceniono 19 razy 17

  Ten iekondtuticyjny organ po wyborach trzeba będzie rozgonić a pieniądze które sobie wypłaca będą musieli zwrócić.

 • honorny

  Oceniono 14 razy 14

  KRS? Jakie KRS? Takiego ciała już nie ma. Spotkały się panie z panami, przy kawie i ciasteczkach, na partyjnym raucie za pieniądze podatnika. Po odsunięciu łajdackiej zmiany od władzy wystawi im się rachunek za współudział w przestępstwie.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 16 razy 14

  Katowice - miasto złożenia egzaminu przez Ziobrę.
  Wdzięczność symboliczna.
  A więc jest z niego także wrażliwy człowiek.
  Prawie romantyk.
  Hitler był wegetarianinem. Ale czy przez to szanował życie innych?

 • czechy11

  Oceniono 15 razy 13

  Pi wyborach całe to ziobrowo pisowskie towarzystwo wzajemnej adoracji i kolesi rozgoni się na cztery strony świata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX