Rząd przyjął projekt ustawy ws. renty socjalnej. Ma ona zrównać się z najniższą emeryturą

Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych do wysokości renty minimalnej. Podwyższenie renty jest jednym z postulatów protestujących w Sejmie opiekunów osób niepełnosprawnych.

O przyjęciu projektu ustawy o podwyższeniu renty socjalnej poinformowała wicepremier Beata Szydło na Twitterze.

Renta socjalna - ile wyniesie?

Jeśli projekt zostanie uchwalony, świadczenie od września wzrośnie do kwoty 1029,80 zł (z mocą od dnia 1 czerwca br. - red.)

Rada Ministrów zajmowała się projektem 26 kwietnia, na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

Zrównania renty socjalnej z minimalną rentą ZUS-owską domagają się protestujący od 9 dni (18 kwietnia) w Sejmie rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, a także sami niepełnosprawni.

Protestujący wyszli także z propozycją kompromisu - zamiast 500 zł dodatku rehabilitacyjnego, chcą od maja dostawać 300 złotych. Zwiększenie tej sumy o 200 złotych (podzielone na dwa razy po 100 złotych) miałoby nastąpić od stycznia i czerwca przyszłego roku.

We wtorek minister Rafalska podpisała porozumienie z częścią środowiska osób niepełnosprawnych. Wcześniej protestujący w Sejmie rodzice odmówili podpisania tego dokumentu.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Ojciec na wiecu przed Sejmem: Mając w domu osobę z niepełnosprawnością mamy tam zakład pracy

Więcej o:
Komentarze (18)
Rząd przyjął projekt ustawy ws. renty socjalnej
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 13 razy 9

  Chytra baba z Brzeszcz robi na TT za rzecznika Rafalskiej?

 • gosia721

  Oceniono 12 razy 8

  Może czas zweryfikować te renty socjalne i będzie więcej dla naprawdę potrzebujących okaże się że połowa od komisji nawet do lekarza nie chodziło

 • fakiba

  Oceniono 10 razy 8

  Nierząd sam ze sobą uchwalił i sam podpisał , a potem sam przyjął , brawooo

 • krynolinka

  Oceniono 10 razy 8

  No i klops nie będzie kasy dla niewypoczętych nóżek Anders i na jej rejsy między atlantyckie i na spływy Szydło, a proboszcz będzie sam musiał sobie koloratkę wywietrzyć..

 • fakiba

  Oceniono 10 razy 8

  A co z pozostałymi postulatami

 • 92ilme

  Oceniono 11 razy 7

  "Rzad chce zrownac rente socjalna z najnizsza emerytura"
  Trzeba przyznac, ze PiS-dzielcy maja wyjatkowe poczucie humoru. Niedawno prasa podawala, ze najnizsza wyplacana w Polsce emerytura to 4 grosze!!! Otrzymuje ja kobieta, ktora odprowadzila w zyciu skladke emerytalna tylko za 1 dzien pracy. Gratuluje PiS-dzielczemu rzadowi doskonalej inicjatywy i poczucia humoru. Mysle, ze jak tak dalej pojdzie to Morawiecki zalata nie tylko dziure w budzecie, ale wszystkie dziury w drogach.

 • antonikarcz

  Oceniono 8 razy 6

  W państwie chroniącym zygotę narodzone niepełnosprawne powinny mieć zagwarantowaną nie tylko rentę socjalną. ale i darmową obsługę medyczną.

 • Waldi Marciniak

  Oceniono 5 razy 5

  Wystarczyło by mądrze rozdawać te słynne 500 + . Nie wypłacać rodzicom powyżej dochodu 2000zł.na osobę i było by nstychmiast na spełnienie postulatu matek czyli 500 zł.dodatku

 • kontonagazeta001

  Oceniono 7 razy 5

  1029 to jest chyba BRUTTO czyli pewnie jakieś z 800 na rękę? Kto zdrowy a co dopiero chory za to wyżyje?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX